Canlandırıcı 5 Kereviz Tarifi

· 7 Mart, 2015

Kereviz, birçok kişinin düşündüğünün aksine sırf salataya veya çorbayı katılan bir malzeme olmanın çok ötesindedir. Kereviz kilo kaybına ve beslenmeye yardımcı olan özelliklere sahip olmanın yanı sıra günlük tüm enerji ihtiyacınızı karşılayabilir. Bu sağlıklı ve canlılık kazandırıcı kereviz tariflerini mutlaka denemenizi öneririz.

Kerevizin Özellikleri

Kerevizin sapını, yapraklarını ve kökünü çeşitli tariflere kullanabilirsiniz. Kerevizin en güçlü özelliği mükemmel bir idrar söktürücü olmasıdır. Bunun nedeni, böbreklerin işleyişini aktive etmesidir. Bu nedenle gut, böbrek taşı gibi sorunları veya eksiklikleri tedavi etmek için kullanılır. Kereviz, beyninizde biriken tüm olumsuz toksinleri elimine edebilir.

Kerevizin aynı zamanda insanların kendilerini iyi hissetmesinde ve canlılık kazanmalarında önemli bir etkisinin olduğu da kanıtlanmıştır. Bir içecek veya pürede havuç veya domatesle karıştırıldığında kerevizin etkisi daha da fazla olur. Bir bardak su başına 10 gram ekleyerek onu demleyerek de tüketebilirsiniz. Bunu her öğünden sonra içmeniz önerilir.

kereviz-1

Kilo Vermek için Kereviz

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, kereviz kilo vermek için mükemmel destek sağlar. Kerevizin tüm diyetlere dâhil edilmesi önerilir. Kerevizin yukarıda anılan avantajları sağlamasının yanı sıra obezite ile ilişkili risk faktörlerini azaltma yeteneği vardır. Bunu salata, sebze çorbası, içecekler, püreler, çaylar gibi farklı şekillerde tüketebilirsiniz.

100 gram kerevizin sadece 16 kalori içerdiği kanıtlanmıştır. Onun için kerevizi gönlünüz rahat bir şekilde salataya katabilirsiniz. Kereviz aynı zamanda 1,6 gram lif içermektedir ve bu vücudunuzdan toksinlerin atılmasına yardımcı olacaktır. Kereviz boşaltım sistemini uyaran ve fazla sıvıları elimine eden iki mineral olan magnezyum ve potasyum da sağlar.

kereviz-içeceği

Bu, temizleyici, idrar söktürücü, hipokalorik ve antioksidan bir besindir. Size çinko, A, B, C ve D vitamini ve magnezyum sağlar. “Kötü” serbest radikallerin eylemini önleme yeteneğine sahiptir. Her yönüyle güçlü bu sebzeyi yabana atmayınız.

5 Kereviz Suyu veya Püre Tarifi

  • Kereviz, armut, salatalık ve havuç suyu:  Bu yaz için inanılmaz bir seçimdir ve bacaklarınızda (özellikle de ayak bileklerinizde) biriken sıvıları ve oluşan şişmeleri yoketmek için idealdir. Üç adet kereviz sapına, iki adet armuda, iki adet salatalığa ve bir adet havuca ihtiyacınız olacak. Eğer isterseniz, size uygun bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Tüm sebzeleri yıkayın ve soyun. Bunları küpler halinde kesin ve blendıra koyun. Gerekmesi durumunda, biraz daha sıvı olması için su ekleyin. Bunu aç karna veya sabahleyin için.

kereviz-4

  • Kereviz, zencefil ve havuç suyu: Bu soğuk algınlığı veya grip olan kişiler, sürekli alerjisi olan veya saman nezlesinden muzdarip olan kişiler için ideal ve çok lezzetli bir içecektir. Gerekli malzemeler 2 adet kereviz sapı, 5 adet orta büyüklükte havuç ve 1 dilim soyulmuş, taze zencefildir. Havuçları ve kerevizleri soyun ve onları ince dilimlere kesin. Daha sonra krema kıvamı elde edene kadar blendırdan geçirin. Arzu ederseniz bir miktar su ve bir çorba kaşığı bal ekleyebilirsiniz.
  • Kereviz ve ananas püresi: Güne çok sağlıklı ve lezzetli olan bu inanılmaz püreyle başlarsanız iştahınızı birkaç saat kontrol atlına alabilirsiniz ve bu aynı zamanda size gün içerisindeki bütün yükümlülüklerinizi yerine getirmek için gerekli olan enerjiyi sağlayacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler 1 adet kereviz sapı, yarım fincan su, 1 adet soyulmuş ananas, yarım fincan ezilmiş buz, 2 çorba kaşığı horozibiği çiçeği tohumu ve (isteğe bağlı olarak) 4 çorba kaşığı toz proteindir. Tohumları gece suda bekletmeniz önerilir. Kerevizleri ufak dilimlere kesin. Bütün malzemeleri (protein hariç) blendıra ekleyin ve iyice karıştırın. Bunu kahvaltıda için.

kereviz-püresi

  • Kereviz, havuç ve elma püresi: Bu en iyi bilinen kombinasyonlardan biridir ve hücresel yaşlanmayı tersine çevirmek, karaciğer işlevlerini uyarmak, anemiyi tedavi etmek, çevre kirliliğinin etkilerini azaltmak ve vitamin ve protein tüketimini arttırmak gibi faydalar için özellikle güneşlenmeden önce cilde sürülür. İki porsiyon için malzemeler şu şekildedir: 1 adet yapraksız kereviz sapı, 1 adet elma, 4 adet havuç ve yarım limondan limon suyu. Sebzeleri iyice temizleyin ve soyun. Bunları dilimler şeklinde kesin ve blendıra koyun. Limon suyunu ekleyin ve hepsini birlikte karıştırın.
  • Kereviz ve portakal karşımı:  Bu kilo vermek için ideal bir tariftir ve sabah aç karna içmeniz önerilir. Gerekli malzemeler bir adet kereviz sapı, iki adet portakalın suyu, bir miktar defne tohumu ve az bir miktar armuttur. Portakalları sıkın, kerevizleri ve armutları dilimleyin ve defne tohumlarını ezin. Tümünü blendıra koyun ve iyice karıştırın. Bunu iki hafta süresince her gün içmenizi öneririz. Ardından 7 gün ara vermeniz ve tekrar içmeye başlamanız önerilir.

kereviz-6

Resimler Tamara Smith, Emilian Robert Vicol, Stu_spivack, Jason Eppink ve Breville USA izinleriyle kullanılmıştır.