Çocuklarınızın Seveceği 4 Baza

Bazaları kim icat ettiyse çok yaşasın! Bazaların hangi türden olursa olsun ne kadar faydalı olduklarını biliyor musunuz?
Çocuklarınızın Seveceği 4 Baza

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Çocuk odalarındaki ortak bir sahne: her yere atılan kıyafetler, etrafta yayılan okul eşyaları, oyuncaklar, kitaplar, video oyunları, karışıklık… Bu tür bir kaosun ortasında bir şey bulmak imkansızdır. Ancak baza sayesinde dağınık odaları rahatça düzenleyebilirsiniz.

Pek çok ebeveyn, özellikle küçük yatak odalarına sahip olduklarında, çocukları için modüler yataklar kullanıyor. Sahip oldukları büyük avantaj, çekmeceleri ve bölmeleri olması.

Fikri beğendiyseniz ve bir baza almakla ilgileniyorsanız (ya da bir tane yaptırmakla), bu makale sizin için hazırlanmıştır. Bu birkaç seçeneğe bir göz atın, böylece çocuğunuz için mükemmel olanı bulabilirsiniz. Hem erkek hem de kız çocukları için bir tane mutlaka var. Gençler için de güzel seçenekler olduğundan yaş gerçekten de sorun değil.

Neden baza tercih edilmeli?

Dediğimiz gibi, çocuk odaları en kibar söylemiyle dağınık olma eğilimindedir. Bu yüzden onları düzenli tutmaya ve yer açmaya yardımcı olabilecek her şey dikkate alınmaya değerdir.

çocuk odası

Her türlü depolama mobilyası gibi, bu yataklar genellikle modüler niteliktedir, yani parçaları istediğiniz zaman ihtiyaçlarınıza göre yeniden düzenleyebilirsiniz. Yatağa hali hazırda yer kalmıyorsa, yeni bir tane almanıza gerek yoktur. Sadece parçalarını sökün ve başka şekilde tekrar birleştirin.

Çocuklar ve gençler için bazalar

1. Çekmeceli ranza

Başlangıç için, çocuk odası için en uygun yatak türlerinden birisi de şudur: ranza. Birden fazla çocuğunuz varsa, en azından bir düşünmeye değer. Size yer bakımından çok tasarruf sağlar.

Bu depolama yatakları ranzalardan oluşur, ancak doğrudan biri diğerinin altında değildir. Altındaki çekmeceler, diğer yatağın bir parçası olacaktır. Çekmece tipik olarak 40 ila 50 cm yükseklikte olacaktır. Ortada, üst yatağa ulaşmak için bir merdiven olacaktır.

Ekteki çekmeceler sadece üst yatağı desteklemeyecek, aynı zamanda giysiler için oldukça yer sağlayacaktır. Özel bir dokunuş için çekmeceleri farklı renklerde yapabilirsiniz. Özetlemek gerekirse, bu seçenek size sadece birkaç metre kare içinde iki yatak ve birkaç çekmece verecektir.

2. Köşe yatakları

Bu yatakların anahtar noktası onların yeridir. Onlardan birini köşeye yerleştirdiğinizde birçok avantaj sağlar: Birincisi, her yatağın altında çekmece ya da misafirler için başka bir yatak koyabilirsiniz. Başka bir seçenek, altındaki bölmelere çocukların ayakkabılarını koyabilir veya çek çıkar mekanizmasıyla saklama bölümü yapabilirsiniz.

Yatakların arasında kalan köşe başlarına komodin veya mevsim dışı kıyafetleri saklamak için başka bir çekmece seti koyabilirsiniz. Amacınız yer kazanmaksa, bu köşe yatak düzeninden daha iyi çalışacak çok fazla bir şey yoktur.

Yine, daha da iyi hale getirmek için istediğiniz renkleri burada kullanabilirsiniz.

çocuk odasındaki baza

3. Depolama başlıklı baza

Küçük bir alandan en iyi şekilde yararlanmanın başka harika bir yolu ise, yatağın arkasına uzun veya dar bir raf yerleştirerek veya saklama bölmesi olan bir başlığın kullanılmasıyla oluşur. Eğer sonuncusunu seçerseniz, altında depolama için de kullanabileceğiniz bir alan olacaktır. Depolanan eşyalara daha kolay erişebilmek için tekerlekli bir mobilya kullanabilirsiniz.

4. Katlanabilir yataklar

Son olarak, en önemlisi katlanan ve düzgünce saklanan yataklarımız var. Bunlar büyük bir yer tasarrufu sağlar; başka bir mobilya parçası için daha fazla alan kullanabilir ya da sadece daha rahat bir şekilde hareket etmek için kullanabilirsiniz. Diğer bir büyük fayda, katlanan yatakların genellikle daha ucuz olmasıdır.

Çocuklarınızın küçük yatak odalarından en iyi şekilde yararlanmanın yollarını arıyorsanız, bu depolama yatakları listenin en üstünde olmalıdır. Çocuklarınız onları çok sevecektir, çünkü çok benzersiz ve sevimliler. Aynı şekilde, siz de mutlu olacaksınız çünkü odaları daha iyi olacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • マイケル I.ノートン. (2009). IKEA効果:努力と執着の関係. Harvard Business Review.
  • Salas, K., & Cortabarría, L. (2014). Análisis competitivo del sector madera y muebles de la región Caribe de Colombia. Prospect. https://doi.org/10.1016/j.spinee.2014.04.022
  • Toledo, R. C. (2009). muebles de madera , Guatemala. Revista Iberoamericana.
  • Martinez Del Rio De Redo, M. (1984). Muebles TT – Furniture. In Franz Mayer: una colección.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.