Çocuklarınızın Tırnaklarını Yemelerini Önlemek İçin Stratejiler

Çocuklarınız tırnaklarını yiyor, ve siz de onların bu kötü alışkanlığı bırakmasına nasıl yardımcı olabileceğini bilmiyor musunuz? Çocuklarınızın tırnaklarını yemelerini önlemek için en iyi stratejileri keşfedebilmek için bu yazımızı okuyun.
Çocuklarınızın Tırnaklarını Yemelerini Önlemek İçin Stratejiler

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Tırnaklarınızı yememek, iki nedenden dolayı düşündüğünüzden daha karmaşık olabilir. Birincisi, alışkanlıkları değiştirmek, eğer bu alışkanlıklar köklenmişse, genellikle zordur. İkincisi, tırnak yemek, duyguları ifade etmenin bir yolu olabilir.

Elbette, tüm umutlar kaybolmuş değildir ve çocuklarınızın tırnaklarını ısırmayı (ve yemeyi) bırakması için stratejiler bulmak her zaman mümkündür. Bunları keşfetmek için okumaya devam edin!

Çocuklarınızın Tırnaklarını Yemelerini Önlemek İçin İpuçları

Tırnak yiyen bir çocuk.
Onikofaji ya da tırnak yeme alışkanlığı genellikle 3 ila 6 yaşları arasında ortaya çıkar.

Tırnaklarınızı yeme alışkanlığı onikofaji olarak adlandırılır ve esas olarak 3 yaşından itibaren çocukları etkiler, ve ergenlik döneminde daha sık görülür. Genel olarak, çocuklar normalde bu kötü alışkanlığı müdahaleye gerek duymadan bırakırlar, ancak bu durum devam ederse ve zararlı hale gelirse ne yapabilirsiniz?

Bu yazımızda size bazı pratik fikirler vereceğiz, ancak önce bazı çocukların neden tırnaklarını yediğini öğreneceğiz. Alışkanlığı tetikleyen bir tür psikolojik yatkınlık ya da neden olabilir.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Çocukluk Dönemi Kişilik Gelişimini Etkiler

Çocukluk Çağı Onikofajisinin Nedenleri

Onikofaji dediğimizde belirli bir eylemden değil, zamanla tekrarlanan sürekli bir durumdan bahsediyoruz – yani, çocuğun düzenli olarak tırnaklarını ısırması durumundan. Bu, çocuğun çoğu zaman farkında olmadan yaptığı takıntılı bir davranıştır.

Latin Amerika Pediyatrik Dişçilik Dergisinde yayınlanan verilere göre “bu kötü alışkanlığın en yüksek insidansı ergenlik çağında (%44) görülmektedir. Erkeklerde kadınlardan daha yaygındır. 7 ila 10 yaş arası çocuklarda vakaların %28 ila %33’ünde görülür. ”

Bu sorunun ana nedenleri arasında şunlar yer almaktadır:

  • Stres
  • Anksiyete
  • Can sıkıntısı
  • Sevilen birinin ölümü, küçük bir erkek kardeşin doğumu ya da ailevi sorunlar gibi çocuk için duygusal açıdan dengesizleştirici durumlar

Taklit başka bir olası neden olabilir: Çocuk ebeveynlerinden birinin (ya da her ikisinin) tırnaklarını yediğini görür ve bunu farkına bile varmadan bu alışkanlığı tekrarlar. Bu nedenle, diğerler nedenlerin yanı sıra, sizin de tırnaklarınızı yemekten kaçınmanız da çok önemlidir.

Tırnaklarınızı Yemek Neden Kötüdür?

Tırnaklarını yiyen bir kız.
Korku ve gerginlik, tırnak yemeyi tetikleyebilir.

Bu eylemin bariz ana sorunu, çocuk ya da ergenin parmaklarına büyük zarar verebilmesi ve hatta tırnaklarda renk değişimleri ve şekil bozukluklarına neden olabilmesidir.

Ayrıca, temel sorunlardan biri, bakterilerin tırnaklardan ağza ya da tam tersi şekilde paylaşılmasından kaynaklanan enfeksiyonlardır.

Bunun yanında, bu bozukluktan muzdarip olan çocuk sıklıkla tırnak etini ve tırnak çevresindeki deriyi ısırır. Bu yaralanmalar, ellerinin kötü görünmesi nedeniyle çocuğunuzda anksiyeteye de neden olabilir. Böylece, çocuk, kaçmanın zor olabileceği bir kısır döngüye girer.

Bu durum diğer sorunların yanı sıra maloklüzyon, ön dişlerde aşınma, bruksizm, diş minesinin aşınması ve hasarlı diş eti dokusu gibi diş sorunlarına da neden olabilir.

Bu Kötü Alışkanlıkla Mücadele Etmek İçin Stratejiler

Bir alışkanlığı değiştirmenin ilk adımı, ona neyin sebep olduğunu bulmaktır. Çocuklarınızın tırnaklarını yemesine ne sebep olur? Çocuk tırnaklarını belli zamanlarda mı yiyor? Bunun korku, anksiyete, gerginlik ya da can sıkıntısı ile ilgili olup olmadığını belirleyebilir misiniz?

Biraz araştırma yapın ve sonra işe başlayın!

Çocuklarınıza her gün tırnaklarını yememelerini söyleyebilir ve hala beklenen sonucu alamayabilirsiniz. Bu nedenle, çocuklarınızın bu davranışlarını değiştirmelerine yardımcı olmak için aşağıdaki stratejilerden birini uygulamanızı tavsiye ederiz.

1. Çocuklarınıza Neden Tırnaklarını Yememeleri Gerektiğini Açıklayın

Tırnaklarını yemesini engellemek için oğluyla konuşan bir anne.
Bu kötü alışkanlığın risklerini açıklamak için çocuğunuzla konuşun.

Onlara her zaman tırnaklarını yemeyi bırakmalarını söylediğinizi biliyoruz, ancak bir adım daha ileri gitmenizi öneriyoruz. Bilgiyi yaşlarına ve anlayış düzeylerine uyarlayarak bu kötü alışkanlığın sonuçlarını onlara açıklamak için zaman ayırın.

2. Onların “Alarmı” Olun

Çocuklarınızla konuşun ve onlara o andan itibaren tırnaklarını yediklerini her gördüğünüzde onlara bu alışkanlığı bırakmaları gerektiğini hatırlatacağınızı söyleyin. Durumu eğlenceli bir ana dönüştürmeye çalışmak için bir kod sözcüğü bile belirleyebilirsiniz!

3. Bir Diş Kaşıyıcı Alın

Anksiyete ve gerginliği gidermek için çocuğunuza bir diş kaşıyıcı vermek iyi bir seçenek olabilir. Piyasada tırnak yemeyi önlemek için özel olarak tasarlanmış olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda ürün bulunmaktadır.

4. Ellerini Meşgul Tutmak İçin Onlara Bir Oyuncak Verin

Çocuğunuza bir stres çarkı, küçük bir stres topu ya da bir Rubik küpü önerin. Buradaki fikir, ellerini meşgul etmek ve tırnaklarını yemelerinden kaçınmaktır. Diğer bir fikir, gerginliği atmanın harika bir yolu olabileceğinden, çocuğunuzu spor yapmaya teşvik etmektir.

5. Her Gün Tırnaklarını Kesin

Çocuğunun tırnaklarını kesen bir ebeveyn.
Çocuğunuzun tırnaklarını günlük olarak kesmek ya da tırnaklarına acı ürünler sürmek tırnakları daha az çekici hale getirebilir.

Cazibeden kaçınmak için kaynağını yok etmekten daha iyi bir yol yoktur! Çocuklarınız tırnaklarını kısa tutarsa, tırnaklarını yemeleri ve incinmeleri daha zor olacaktır.

Her gün çocuklarınızın tırnaklarını kesme alışkanlığı edinin.

6. Çocuklarınızın Tırnaklarını Yemelerini Önlemek İçin Tırnaklarına Acı Oje ya da Limon Sürün

Bu kocakarı çözümü oldukça etkili olabilir. Çocuğunuzun tırnaklarına acı bir oje sürün, böylece tırnaklarını yemek artık o kadar çekici olmayacaktır. Evde acı oje yoksa tırnaklarına limon da sürebilirsiniz.

7. Bir Ödül Sistemi Kullanın

Bir puan ve ödül sistemi kullanarak çocuklarınızın tırnaklarını yemelerini önlemek mümkün olabilir. Tırnaklarını yemedikleri her gün için bir puan kazanabilirler ve üzerinde anlaştığınız bir miktara ulaştıklarında onlara bir ödül verebilirsiniz.

Bunun fiziksel olması gerekmez. Hatta sinemaya gitmek, bisiklete binmek ya da aklınıza gelen herhangi bir şey olabilir. Bu, bu kötü alışkanlıktan kurtulurken çocuklarınızla vakit geçirmenin de harika bir yoludur.

Bir alışkanlığı değiştirmek zaman alır. Sabırlı olun ve her adımda çocuğunuzun yanında olun. Çocuğunuzun sizin onun yanında olduğunuzu, onu desteklediğinizi ve sevdiğinizi hissetmesinin çok önemli olduğunu unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.