Çok Fazla Egzersiz Yaptığınızın 10 Göstergesi

Çok fazla egzersiz yaptıktan sonra, hatta bazen yorgunken de uyumakta güçlük çekebilirsiniz. Bunun nedeni kasların aşırı çalışmasından ötürü fazla miktarda kortizol üretilmesidir.
Çok Fazla Egzersiz Yaptığınızın 10 Göstergesi
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Egzersiz yapmanın sağlığınız için çok faydalı olduğu inkar edilemez. Ancak çok fazla egzersiz yapıyor musunuz? İnsanlar dış görünüşlerini kafaya takabilir ve herhangi bir ağrı veya kas ağrısını dikkate almadan spor salonlarında saatlerini harcayabilir.

Bugünkü yazımızda çok fazla egzersiz yaptığınızda ortaya çıkabilecek bazı semptomlardan bahsedeceğiz.

Çok fazla egzersiz yaptığınızda vücudunuz size sinyaller gönderir

Egzersiz yapmayı sevmek harikadır. Bu sayede muhtemelen hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmanın neden olduğu obezite sorunu yaşamazsınız. Ancak bilindiği gibi “her şeyin bir dozu olmalıdır.” Spor salonunda uzun saatler harcamak sağlığınız için zararlı olabilir hatta yaptığınız spor verimsizleşebilir.

Bir noktada, çok fazla egzersiz yaptığınızda vücudunuz size sinyaller göndermeye başlayacaktır. Genellikle vücutlarını takıntı haline getiren ve vücutlarındaki her zerre yağın kasa dönüşmesini isteyen kişiler egzersize çok fazla zaman ayırır.

Genel olarak, günlük egzersiz rutininiz 60-90 dakikayı geçmemelidir. Haftalık olarak ise en fazla beş gün önerilmektedir. Burada önemli olan nokta ne zaman ara vereceğinizi bilmektir.

Peki bunu nasıl anlayabilirsiniz? Vücudunuzun verdiği sinyallere dikkat edin.

Çok fazla egzersiz yaptığınızın belirtileri

çok egzersiz yapmak

Nasıl mı? İşte bazı belirtiler:

1. İyileşmek uzun zaman alır

Bu, “çok zorladınız” demektir ve çok fazla egzersiz yaptığınızda meydana gelir.

Birkaç dakika içerisinde nefesinizi normal duruma getiremiyorsanız, enerjiniz tükenmiş gibi hissediyorsanız ve bacaklarınız ve kollarınız çok yorgunsa yaptığınız egzersizin yoğunluğunu bir miktar azaltmanız gerekir.

Eski halinize dönmedeki bu gecikme, rutin egzersizlerinizi yaptıktan sonra ağrı hissettiğinizde ya da iki litreden fazla su içtiğiniz halde susamış hissettiğinizde de fark edilebilir.

2. Gücünüz azalır

Çok fazla egzersiz yaptığınızda vücudunuzu güçlendirmek yerine zayıflatırsınız. Basit bir soğuk algınlığını atlatmak zorlaşır ve egzersiz sırasında “yaralanan” kas liflerini onarmak için daha fazla zaman gerekir. Bir hastalığa yakalandığınızda iyileşmeniz normalden uzun sürer. Bu, çok fazla fiziksel aktivite yaptığınızın başka bir işaretidir.

3. Sabahları kalp atış hızınız artar

Çok egzersiz yaptığınızda kalp atış hızınız değişir. Yatarken ve kalktığınızda nabzınızı kontrol edin.

  • Eğer günün erken saatlerinde nabzınız daha yüksekse, bu çok fazla egzersiz yaptığınızın bir göstergesidir be vücudunuz olması gerektiği gibi eski haline dönememiştir.

4. Uyumakta güçlük çekersiniz

ağırlık kaldıran kadın

aşırı miktarda stres hormonu

5. Şiddetli ve sürekli bir ağrı hissedersiniz

Vücudunuzun herhangi bir kısmı ağrıyorsa, örneğin hafta sonları dinlenirken bile egzersiz yapmamalısınız.

  • Egzersiz programlarınız çok yoğunsa ve gün aşırı tekrar ediyorsa bu durumun gerçekleşmesi normaldir.
  • Kaslarınıza aşırı yüklendiğinizde kramp, karıncalanma veya spazmlar daha sık görülür.

6. Genellikle yorgun hissedersiniz

Çok fazla egzersiz yapmanın neden olabileceği kas yorgunluğunun yanı sıra, çalışma hayatı, çocuklarınızla oynama ya da yemek pişirme gibi diğer günlük aktivitelerinizi gerçekleştirmek için yeterli enerjiyi kendinizde bulamayabilirsiniz.

Konsantrasyon, performans veya hafıza ile ilgili sorun yaşıyorsanız, bunun nedeni spor salonunda çok uzun saatler harcamak olabilir.

7. Spor yapmanın sonuçlarını görmüyorsanız

Hedefiniz kilo vermekse ancak haftalarca spor yapmanıza rağmen tartıda bir değişiklik olmuyorsa, bunun nedeni yaptığınız egzersizin zamanını ayarlayamamanız olabilir. Vücudunuzu aşırı çalıştırdığınızda metabolizmanız aslında yavaşlar ve kilo vermeniz zorlaşır.

8. Kendinizi sürekli depresif hissedersiniz

ruh hali

huysuz ve öfkeli olmanız olabilir.

Spor salonuna gitmek yerine, sıcak bir duş almak, film izlemek ya da biraz uyumak gibi rahatlatıcı bir etkinlik tercih edebilirsiniz.

9. Daha mutsuz ve sinirli olursunuz

Çok fazla egzersiz yapan bazı insanlar genellikle depresyondadır ve motivasyonları düşük düzeydedir. Bunun nedeni, spor yapmanın sonuçlarını daha geç almalarıdır çünkü boşa çaba harcadıklarını düşünürler. Sinirlilik ve mutsuzluk hissini daha fazla egzersiz yaparak değil daha fazla dinlenerek ve rahatlatıcı aktiviteler yaparak azaltabilirsiniz.

10. Diğer semptomlar

Çok fazla egzersiz yaptığınızın pek çok göstergesi vardır. Örneğin:

  • İlk zamanlarda olduğu kadar iyi bir performans gösteremezsiniz.
  • Kollarınızda ve bacaklarınızda ağırlık hissi olur.
  • Anksiyete.
  • Daha fazla su tüketirsiniz.
  • Kilo verdiren ve kas kütlesi artıran ürünleri daha fazla kullanırsınız.
İlginizi çekebilir ...
Evde Yapabileceğiniz Bacak Egzersizleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Evde Yapabileceğiniz Bacak Egzersizleri

Çoğu zaman, bacak egzersizleri yapmak için bir spor salonuna gitmeniz gerekmez. Evde yapabileceğiniz 5 kolay bacak egzersizini bu yazımızda öğrenin...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.