Çok Gururlu Olmanın Sebep Olduğu Sorunlar

Çok gururlu olmak bir hastalıktır ve doğru şekilde çözemezseniz vücudunuzu fiziksel olarak etkileyebilecek daha derin problemlere sebep olabilir. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.
Çok Gururlu Olmanın Sebep Olduğu Sorunlar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gururun ne olduğunu biliyor musunuz? Diğer insanlardan daha iyi olduğunuza inanmanıza neden olan, kendinize karşı duyduğunuz saygı ve hayranlık duygusudur. Bu makalede, gururun neden bir hastalık olduğunu size anlatacağız.

Mutlaka daha önce “gururlu” olarak nitelendireceğiniz birisiyle tanışmışsınızdır. Bu kişi muhtemelen diğerlerinden daha iyi olduğunu düşündüğü için daha mutlu görünmüyor ya da daha iyi hissetmiyordu. Öte yandan, muhtemelen sürekli stresli ve endişeli görünüyordu. Ancak, bunu yalnızca dikkat ederseniz fark edersiniz.

Bu makalede, gururun sağlıksız taraflarına bir göz atacağız.

Gururla Birlikte Gelen Stres

kafasını cama yaslayan kadın

Gurur duymak, insanların kendilerini iyi hissetmelerini sağlamaz. Diğerlerinden daha iyi olmaya çalışsalar da, aslında bir gurur maskesinin ardında çok düşük özgüvene sahiplerdir. Bu, insanların şunları yapmasına neden olur:

  • Kendilerini başkalarıyla karşılaştırırlar. Bu şekilde hiç kimse, diğerlerinden daha iyi veya daha üstün olmaz. Her zaman tetikte olurlar, diğer insanlarla kendileriyle karşılaştırarak inandıkları şeyleri onaylarlar.
  • Güvensizliklerini gizlerler. Gurur perdesinin arkasında insanlar sahip oldukları güvensizlikleri gizlerler. Gerçekte, diğerlerinden daha üstünmüş gibi davransalar da, aslında kendilerini etraflarındaki insanlardan daha aşağıda hissederler.
  • Anksiyetenin onları alt etmesine izin verirler. Gururla gelen stres her zaman ilgi odağı olma ihtiyacından kaynaklanır. Ayrıca, başkalarından üstün olmak için kendilerinden çok fazla şey beklerler.

Gördüğünüz gibi, gururlu insanlar diğerlerinden daha iyi görünse de, aslında durum böyle değil. Bu tutumun altında muhtemelen çok fazla acı çekmiş ve çok kırılgan bir kişi var.

Çok Gururlu Olmak: Bununla Yaşayan İnsanların Sorunları

Şimdi insanların gurur nedeniyle yaşadıkları problemleri keşfedeceğiz. Gördüğünüz gibi, bu tür insanlar mutlu değildir. Şimdi nedenini bulmak için daha derine ineceğiz.

Çok fazla gururu olan insanlar:

  • Başkalarına hayranlık duyamazlar: Başkalarına hayranlık duyarak gerçekçi hedeflere ulaşmak için çaba gösterilebilir. Öte yandan, diğerlerinden daha iyi olmayı istemek, insanın kendisini sürekli başkalarıyla karşılaştırmasına yol açar. Ancak ne yaparsanız yapın, her zaman kendinizi karşılaştırabileceğiniz “daha ​​iyi” biri olacaktır.
  • Dinlemeyi bilmezler: İlgi odağı olma istekleri genelde başka insanları dinlememelerine sebep olur. Dolayısıyla bu, ilişkilerinde çatışmalara neden olur. Çünkü etraflarındaki insanlar sadece kendileri hakkında konuştuklarını düşünürler.
  • Kendi değerlerini göstermeden bir eylemde bulunamazlar: Her zaman kendilerini kanıtlamaya çalışırlar, bu yüzden rahatlamazlar ve anın tadını çıkaramazlar. Bu, yaptıkları şeylerle mutlu olmalarını engeller, bu da oldukça zararlıdır.

Çok Gururlu Olmak Bir Hastalıktır, Çünkü Daha Derin Sorunlara Neden Olur

yatakta yatan üzgün adam

Gururdan ıstırap çeken birçok insan, kendilerini inciten şeyleri saklarlar. Bu nedenle, gurur bir hastalıktır. Bunu yaptıklarında, sorunlarını çözmek yerine, onları gizlerler. Aslında, bu onların sorunlarını daha da kötüleştirir.

Gururu olan insanlar, uzun yıllar boyunca sorunlarını gururlarıyla kamufle ederek görmezden gelebilirler. Bu, durumu daha da kötüleştirir ve kendilerini olduklarından daha fazla mutsuz hissetmelerine neden olur.

İnsanlar bu tutumu uzun süre devam ettirseler bile, günün sonunda gurur bir hastalıktır. Migren, baş dönmesi ve mide ağrıları, bir şeyin değişmesi gerektiğinin göstergeleridir. Buna duyguların bedenselleştirilmesi denir.

Gurur, çözümü olmayan bir şey değil. Ancak, bunu düzeltmek için ne aradığınızı bilmek zorundasınız. Bu şekilde, gururunuzun altında yatan nedeni çözebilir ve ihtiyaç duyarsanız yardım alabilirsiniz.

Çok gururlu biriyle tanıştınız mı? Hissettiğiniz güvensizliği gizlemek için gururunuzu kullandınız mı?

Gurur bir hastalıktır ve derin kökeni olan fiziksel semptomları bile vardır. İçsel refahınız, sağlıklı benlik saygısı ve huzur duygusu, sağlığınız üzerinde çok büyük bir etkiye sahiptir.

İlginizi çekebilir ...
Gururunuzun Üstesinden Gelin ve Af Dileyin
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Gururunuzun Üstesinden Gelin ve Af Dileyin

Gururun üstesinden gelmek bazen çok zor olabilir, çünkü bunun onurunuzu kaybetmek ve boyun eğmek anlamına gelebileceğini düşünebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.