Olmamış Sorunlar İle İlgili Endişelenmeyi Nasıl Bırakırız

Pek çok insan olup olmayacağını henüz bilmediği halde bazı sorunlarla ilgili endişeye kapılır. Ancak hepimiz bu kötü alışkanlığı bırakmak için sağlıklı adımlar atabiliriz. 
Olmamış Sorunlar İle İlgili Endişelenmeyi Nasıl Bırakırız

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

“Ruminasyon” terimini daha önce duymuş muydunuz? Bu terim, size endişe veren, panikleten ve yoğun strese sokan şeyleri, henüz başınıza gelmemiş sorunlar olmalarına rağmen tekrar tekrar düşünmeyi ifade eder.

Gelecek hakkında çok fazla düşünmenin herhangi bir yararı yoktur. Hatta ruminasyon, sorunlar henüz olmamışken ve başımıza gelip gelmeyeceklerini bilmiyorken onlarla ilgili hayaller kurmamıza neden olur.

Çoğumuz böyle davranma eğilimi gösteririz ancak bu, sağlığımız için iyi değildir. Bu nedenle bugün neden henüz meydana bile gelmemiş sorunlar hakkında kafa yormamanız gerektiğini size anlatacağız.

Aşağıda, bu durumun pratikte nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım.

Carmen Sürekli Sorunlar Hakkında Düşünmekten Kendini Alamıyordu

mutsuz kadın

Carmen 25 yaşında genç bir kadın. Onun için sorunları düşünmekten kaçınmak imkansız. Ne olursa olsun, Carmen, henüz ortada bir şey yokken sorunların olmasını bekleyip bunlar hakkında uzun uzun düşünüyordu.

Örneğin geçen hafta bir arkadaşına mesaj attı. Mesajına cevap gelmeyince Carmen’in aklından binbir türlü şey geçmeye başladı.

Belki de arkadaşı ona kızgındı. Acaba söylediğim bir şey yüzünden mi? Yoksa ona bir şey mi oldu?

Carmen olabileceklerin de ötesinde şeyler düşünmeye başladı. Daha da önemlisi yanlış olabilecek ve arkadaşıyla ilişkisini etkileyebilecek varsayımlarda bulunuyordu.

Sağlıklı şeyler düşünmek yerine – mesela arkadaşı meşgul olabilrdi – olabilecek en köyü şeyleri düşünüp endişelenmeye başladı. Sonra tüm ihtimalleri tekrar tekrar düşündü, düşündükçe daha da çok endişeye kapıldı.

İşte bu sürece ruminasyon denir.

Böyle bir süreç yaşamamış olan biri var mı?

Sürekli Aynı Şeyler Üzerinde Kafa Yormaktan Nasıl Kaçınılabilir?

sonbahar üzgün kadın sırt

Carmen gibi sizin için de sorunlar üzerinde kafa yormamak çok zorsa, bu konuda size yardımcı olabilecek bir dizi alışkanlık edinmeye başlamanız çok iyi olabilir.

Gelin bu alışkanlıklardan bazılarından bahsedelim:

  1. Her şeyin negatif olmadığını unutmayın. Neden her zaman en kötü ihtimali düşünürüz? Negatif düşüncelerin yerine pozitif düşünceleri tercih etmeliyiz. Ne de olsa bazen yaptığımız varsayımlarla ilgili büyük yanılgıya düşeriz.
  2. Kendinize olan saygınızı artırın. Henüz olmamış sorunlar hakkında düşünmenizin sebebi öz saygınızın düşük olması olabilir. Onu iyileştirmelisiniz. Belki de terk edilmekten veya reddedilmekten korkuyorsunuzdur. Eğer durum buysa öz saygınızı iyileştirmek için sağlıklı adımlar atın.
  3. Sormak her zaman daha iyidir. Aynı düşüncelerin tekrar tekrar kafanızda dönüp durmasına izin vermektense, bu durumun son bulması için harekete geçmek daha iyidir. Karşınızdaki kişiye aklınızdan geçenlerin doğru olup olmadığını sorarak şüphelerinizden kurtulun.

Gördüğünüz gibi henüz olmamış sorunlar hakkında düşünmemek mümkündür.

Ancak her zaman harekete geçmeli ve negatif düşüncelerin zihninizde dönüp durmaya devam etmesine izin vermeyin. Ne de olsa bu tür düşüncelerin sonuçları hiç hoş değildir.

Aynı Şeyleri Tekrar Tekrar Düşünmemenin Faydaları

Artık ruminasyonun ne olduğunu ve onu nasıl durdurabileceğinizi biraz daha iyi biliyorsunuz. Yukarıdakileri uyguladığınızda elde edeceğiniz faydaları bilmeniz önemlidir:

  1. Hoşçakal anksiyete! Anksiyete bizim yok yere strese kapılıp, yalnızca zihnimizde yarattığımız bir durumla ilgili kendimizi kötü hissetmemize neden olur.
  2. İlişkileriniz iyileşecektir. Eğer en kötüsünü düşünmez ve en kötüsünün olacağını varsaymazsanız, kendinizi güvensiz veya kızgın hissetmeyeceksiniz. Böylece ilişkileriniz yıpranmayacak.
  3. Kendinizi olan saygınızı artıracaksınız. Kendinizden çok daha emin olacaksınız ve örneğin başka biri kızmış mıdır gibi bir endişeye çok fazla odaklanmayacaksınız.

Henüz olmamış sorunlar hakkında düşünmemek sizin için harika bir rahatlık sağlayacak. Kendinizi çok daha güvende ve daha sakin hissedeceksiniz. Ayrıca zihninizde dinmek bilmeyen fırtınalar kopmayacak. Tam tersi, bunun yerini huzur ve iyilik alacak.

Tüm bunlar size tanıdık geliyorsa “düşünce durdurma” tekniği gibi bazı egzersizler oldukça faydalı olabilir. Aptalca gibi görünse de onları uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Bu egzersiz, pek çok psikologun hastalarından yapmalarını istediği bir egzersizdir.

Aynı şekilde, obsesif düşüncelerle savaşmak da egzersiz yapmanıza veya başkalarına karşı dürüst davranmanıza, onlara açılmanıza ve aklınızdan geçenleri onları söylemenize yardımcı olabilir.

Tekrarlamak gerekirse, sırtınızda taşıdığınız endişelerle dolu o çanta biraz olsun hafifleyecektir. Bu, büyük bir fark yaratacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.