Olumsuz Düşüncelerinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Olumsuz düşüncelerinizi değiştirmek için önce bir şeyleri görme biçimlerinizi şekillendirmeniz ve gerçekten size ait olan şeylerin sorumluluğunu almayı öğrenmeniz gerekmektedir.
Olumsuz Düşüncelerinizi Nasıl Değiştirirsiniz?

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Alışkın olduğunuz düşünce modeli nedir? Düşünce modeli derken hayatınız boyunca mantıksızca ve otomatik bir şekilde kafanızda beliren sesten bahsediyoruz. Eğer olumsuz düşüncelerinizi nasıl değiştireceğiniz üzerine yazılmış bu yazıyı okuyorsanız, bunun sebebi bu olumsuz düşüncelerin yaygın bir probleme dönüşmeye başlaması ya da hali hazırda sık yaşadığınız bir problem olmasıdır.

Fakat sürekli olumsuz düşüncelerinizi uzaklaştırmaya çalışmamalısınız. Yararlı bir şekilde kullanıldığında ve tarafsız gözle bakıldığında, olumsuz düşünceler size neyi değiştirmeniz ya da neyin üzerine düşmeniz gerektiğiyle ilgili sinyaller verir.

Tabii bu düşünceler sizi sınırlandırıyorsa, olumsuz düşüncelerinizi değiştirmek için bu bahsedeceğimiz ipuçlarını pratiğe dökmelisiniz.

1. Harekete geçin

eli başında düşünen kadın

Olumsuz düşüncelerinizi tamamen iyi, keyif verici ve olumlu düşüncelere dönüştürmek imkansızdır. Hatta, tamamıyla muhteşem bir hayat ve düşünce modeli sizi birçok açıdan riske sokar.

Yok yere imkansız şeylere odaklanmak yerine, canınızı sıkan düşüncelerinizi analiz edin:

  • Bu düşünceler ne ile ilgili?
  • Bu düşüncelerin olumsuz etkilerinden uzaklaşmak için neler yapılabilir?

Bu iki soruya açık cevaplar verebildiğinizde, nasıl hayatınıza devam edebileceğinizi bilebileceksiniz.

Örneğin, ilişkinizin sona ereceğine dair olumsuz düşünceleriniz olabilir. Neler olduğunu analiz ederek, eşinizin sizinle artık konuşmadığını ya da sizinle ilgili konularla ilgilenmediğini keşfedebileceksiniz. Bu durumda, harekete geçerek ortadaki sorunu çözebilirsiniz.

Eğer harekete geçmezseniz, daha stresli, daha olumsuz olma riskini alır ve sağlıksız bir şekilde sorunlarınızdan kaçabilirsiniz. Doğal olarak, işe koyulup problemleri mümkün olan en kısa sürede çözmek daha iyi olacaktır.

2. Meditasyon yapın

yatağın üstünde meditasyon yapan kadın

Fiziğiniz ya da kişiliğiniz gibi etmenlerle ilgili olumsuz düşüncelerinizi değiştirmek mi istiyorsunuz? Çoğu insan kim olduğunu ve nasıl kişilik özellikleri olduğunu kabul etmekle ilgili ciddi problemler yaşar.

Bu durumda, daha önceki adımda bahsettiğimiz gibi problemin üzerine gitmenin yanı sıra, bir de kendinizle barışık olmalısınız. Bu karmaşık bir süreç olabilir fakat sizi en çok etkileyen düşüncelerin üzerine gitmek her zaman iyidir. İçsel çaba gerektiren bazı düşünceler şunlardır:

  • “Bunu beceremem…”
  • “Daha fazla çabalamalıyım ki…”
  • “Yeterince iyi değilim…”
  • “Bu özelliğim daha iyi olsaydı…”

Eğer medistasyonun sizin için yeterli olmadığını düşünüyorsanız, psikolojik terapi almayı deneyin. Bazı problemlerle her zaman kendi kendimize başa çıkamayız.

3. Etrafınızı pozitif insanlarla doldurun

eğlenceli hareketli arkadaşlar

Olumsuz düşüncelerinizi değiştirmek etrafınızda size iyi enerji verecek insanlar olduğunda daha da kolaylaşacak kademeli bir süreçtir. Esasında etrafında doğru insanlar olduğunda olumsuz düşüncelere kapılmayan insanlar vardır.

Zamanınızın çoğunu beraber geçirdiğiniz insanları analiz edin. Unutmayın ki onlar sizi büyük ölçüde tanımlayan insanlardır. Onları çok sevseniz de, bazen onlardan biraz uzaklaşmak iyi olacaktır.

Örneğin, işinizde yeterince iyi olmadığınız düşüncesi annenizin sizi her zaman tanıdığınız biriyle kıyaslıyor olmasından kaynaklanıyor olabilir. Bu durumda, kendinizi farklı kişilik özellikleri ve farklı gerçeklikleri olan insanlarla kıyaslamaya alışmış olursunuz.

Böyle bir bağlamda, hayatınızı zehirlercesine etkileri olan insanları kendinizden uzaklaştırmanız gerekir. Bir anlığına iyi bir insan olma niyetinizi bir kenara bırakın: eğer bir şey sizi kötü etkiliyorsa, bu şeyden biraz uzaklaşın.

4. Sorumluluklarınızı paylaştırın

üstüne etiket yapıştırılmış kadın

Olumsuz düşüncelerinizi değiştirmenin bir diğer yolu sizinle ilgili olmayan şeylerin sorumluluğunu almayı bırakmak ve ihtiyacınız olmayan yüklerden kurtulmaktır.

Ailelerinden sorumlu olan ya da işlerinde önemli bir pozisyonda olan kişilerde bu oldukça yaygın bir problemdir.

  • Örneğin bu, çocukları kötü notlar aldığında her zaman kendilerini suçlayan annelerde görülür fakat bu anneler çocuklarının öğretmenlerini dinlemediklerini ya da ödevlerini yapmadıklarını göz önünde bulundurmazlar.
  • Tabii ki, bu bir noktaya kadar annelerin sorumluluğundadır. Fakat, anne kötü notlar alınmasının sonuçlarını çocuğuna öğrettiğinde, çocuk ne yapması gerektiğini öğrenecek ve anne kendini bu baskıcı düşüncelerden uzaklaştırabilecektir.

5. Kurban gibi davranmaktan vazgeçin

olumsuz düşüncelerinizi

Her zaman daha fazlasını hak ettiğinizi düşündüğünüz için her şeyin ters gittiği konusunda mı şikayet ediyorsunuz? Kendinizi kurban durumuna sokmanız olumsuz düşüncelerinizi daha da artırır.

Bunu yaşadığınız bir sonraki seferde, kendinize neyi beklediğinizi ve bunun için gerekli neyi yaptığınızı sorun. Bu, ilk bahsettiğimiz harekete geçme tavsiyesiyle ilişkilidir.

Kendinizi kandırdığınız ya da karar vermeyi ertelediğiniz zaman, ilerleme sürecinizi ve istediğinizi elde etme ihtimalinizi sabote edersiniz.

Kurban olmanın çok kolay bir şey olduğunun bilincindeyiz. Bu şekilde, işler kötüye gittiğinde kendinizi korumuş ve harekete geçmeme sebebinizle ilgili bir bahane bulmuş olursunuz. Fakat bu ne zamana kadar işe yarayacak? Bu gerçekten size bir şey kazandırıyor mu?

Kurban konumunda kendinizi kısıtlayarak, hayatınızın kontrolünü başka etmenlerin eline bırakmış olursunuz ve bu hiçbir zaman istediğinizi elde etmek için çalışmanın yaratacağı keyifli sonuçları doğurmaz. Şimdi söyleyin, olumsuz düşüncelerinizi değiştirmek için ne yapıyorsunuz? Bu seçenekleri hiç düşündünüz mü?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.