Neden Çoğu İlişki Biter?

· 4 Mayıs, 2017
Çoğu ilişki biter, çünkü ilişkinin ilk zamanlarından sonra, karşınızdaki insan değişmiş gibi görünür. Ancak, gerçekten değişen şey, onu görme şeklinizdir.

İlişkiler hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Onlara bakmak, onları mutlu ve sağlıklı tutmak esastır. Ama çoğu zaman ilişkiler biter.

Birçok kişi için, romantik ilişkiler en zorlularıdır. Sonuçta, kendimizi tamamiyle diğer kişiye veririz.

Kendimizi tamamiyle verirsek ve bu bazen de aşırıya kaçarsa, eninde sonunda elimizde bir boşlukla kalırız.

Bütün sevgimizi, tüm hayallerimizi masaya koyarız… Ancak yine de bir şeyler bozulur.

İlişkiler, bugün üzerine konuşacağımız pek çok farklı nedenden dolayı sona ermektedir.

Muhtemelen bilmediğiniz bir şey hakkında konuşmayacağız. Fakat, hala yapıyor olabileceğiniz bazı hataları ele alacağız.

Bunu da okuyun: Eğer İlişkinizi Yürütebilmek İçin Her Şeyi Yaptıysanız, Pişmanlık Duymadan Bırakın

Beklentiler, hayaller ve istekler

Bu, çoğu ayrılığın bir numaralı nedenidir.

En başta her şey yenidir. Kalbinizi büyüleyen kişiyi tanıma evresindesinizdir. Onunla bir şeyler yapmak, onun içinde olduğu tüm çevreleri tanımak, sevdiğiniz şeyleri paylaşmak ve neyi sevdiğini öğrenmek istersiniz…

Birbirinizi daha fazla tanıdıkça, hayallerinizi paylaştığınız bir gelecek düşlemeye başlarsınız. Çocuk sahibi olmayı  veya birlikte eve çıkacağınızı düşünebilirsiniz.

Ama, onunla ilgili sizi rahatsız eden bir şey var mı?

Hayır.

Bu ilginç… O mükemmel görünüyor… Fakat, bu her zaman böyle gitmeyecek.

Zamanla, partneriniz hakkında sizi delirten bazı şeyler olacaktır. Ancak, bunlar aslında yeni değil. Tanıştığınız günden beri oradaydılar.

Onu daha önce olmadığı bir kişi olduğu ile ilgili suçlamaya başlayabilirsiniz. Fakat karşınızdaki kişi aslında değişmedi. Sizin onu görme şekliniz değişti.

İlişkinin başlangıcından itibaren gözlerinizi kör etmemeniz, ilişkinin bitmemesi için çok önemlidir.

Efor sarf edecek kadar kendinizi zorlayamazsınız

Küçük sürprizleri hatırlıyor musunuz? Onu memnun etmek, seni sevmesi ve onu mutlu etmek için ne kadar çaba harcadığınızı? Şimdi onunla berabersiniz, peki ne yapıyorsunuz?

İlişkilerin başında, diğerine karşı kazanmayı severiz. Onlara her şeyi veririz. Ama istediğimizi aldığımızda, tüm özgünlük ve çaba, pencereden dışarı uçar gider.

Buna alışırız. İstediğiniz kişi yanı başınızda olduğunda rahatlarsınız. Ancak aslında o kişiyle her gün flört etmeliyiz.

Aksi halde kendimizi sıkıcı bir durumun içinde buluruz.

İlişkilerin sona ermesinin bir başka nedeni de budur: rutinler ya da yüreğini büyüleyip onun sizi sevmeye devam etmesi için olan çabanın eksikliği.

Bu yazımızı keşfedin:Partnerinizle Aptalca Tartışmalara Girmekten Kaçınmanın Yolu

Sevginin beslenmesi gerektiğini asla unutmayın. Sulamayı bıraktığınızda, kısa bir süre yaşayabilir, ancak en sonunda ölecektir.

Tembel olduğunuzda ilişkiler yürümez. Başlangıçta çok şey verirseniz, üzücü bir son istemiyorsanız, başta yaptığınız şeylere devam etmeniz gerekecek.

Zehirli ilişkiler

Kıskançlık, manipülasyon, diğer insanı değiştirmeye çalışmak veya bağımlılık ortaya çıkarsa, zehirli bir ilişki içindesiniz demektir.

Artık bu sevgi değil, yalan, zorlama ve/veya kontroldür.

Belki de, hep ilişkiler hakkındaki yanlış bilinenlerden dolayı bunlar yüzeye çıkmıştır. Sevmenin sahiplenme olduğunu düşünüyorsunuzdur, bu yüzden kıskanç olursunuz: size ait olan bir şeyi kaybetmekten korkuyorsunuz.

Sizi umutsuzluğa ittiğinde, karşınızdakini manipüle etmeyi denersiniz o da sizi istediğinizi yapar ve bunun adil olduğunu düşünürsünüz.

Farkında olmadan, ondan değişmesini istersiniz. Ancak şunu hatırlamalısınız: özgür, benzersiz, samimi bir insana aşık olmuşsunuzdur, kendi istediğiniz gibi davranan birisine değil.

Çoğu ilişki biter çünkü karşınızdakiyle mutlu olma yeteneğiniz yoktur.

Sahiplenmeden de sevebilirsiniz, ve bu üzücü olmak yerine, güzel bir şey olmalıdır.

Bununla birlikte, ilişkiler hakkındaki önyargılı kavramlar sizi takip eder ve her yeni bir ilişkiye başladığınızda, beklentiler, korkular ve sahip olma ihtiyacı ortaya çıkar.

Bu, başka bir zehirli ilişki içine girmeden önce düzeltmeniz gereken bir durumdur.

Bunlar, ilişkilerin sona ermesinin birçok nedenidir.