Mükemmel Bir Vücuda Sahip Olmak için Yapılan 9 Hata

Herkes hayallerindeki vücuda sahip olmak ister; ancak çoğu zaman ya kendimize yeterince iyi bakmayız ya da sağlıksız bir şekilde besleniriz. 
Mükemmel Bir Vücuda Sahip Olmak için Yapılan 9 Hata

Tarafından yazılmıştır Lorena González

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Mükemmel bir vücuda sahip olmak için yaptığımız; ancak doğru olmayan bazı şeyler vardır. Bugün bu hatalardan 9 tanesinden bahsetmek istiyoruz. Mutlaka okuyun!

Mükemmel Bir Vücuda Sahip Olmak için Yapılan Hatalar

1. Mükemmel bir vücuda sahip olmak için yapılan hatalar: Çok fazla kardiyovasküler egzersiz yapmak

Yarım saat kardiyo yapmak 1 saat kardiyo yapmaktan daha iyidir. Çoğu insan kardiyovasküler çalışmaların kalp için iyi olduğunu düşünür; ancak bu egzersizleri yaparken tedbirli davranılmalıdır.

Eğer kendinizi uzun süre zorlarsanız, bu durum kardiyovasküler sisteminizi negatif şekilde etkileyebilir. Egzersiz süresinin 30 dakikayı aşmaması en iyisidir.

Daha fazlasını mı merak ediyorsunuz? Okuyun: Sağlıklı Bir Kalp İçin 6 Beslenme Alışkanlığı

2. Mükemmel bir vücuda sahip olmak için yapılan hatalar: Düşük kalorili beslenmek

çilekli yoğurt ve mezura

Mükemmel bir vücuda sahip olmak için yapılan düşük kalorili beslenme programları konusunda dikkatli olun. Bu tür yiyeceklerin sağlığınız için faydalı olabileceği, kalbinizin yaşlanmasını yavaşlatacağı ve kardiyovasküler hastalıkları engelleyebileceği doğrudur; ancak vücudunuzun yağa ihtiyacı olduğunu da unutmamalısınız.

Egzersiz yaparken belli miktarda protein, yağ ve karbonhidrat da tüketmelisiniz. Bunu yapabilmek için somon ve avokado gibi yiyecekleri beslenme programınıza mutlaka dahil edin.

3. Elektrolit içeren enerji içecekleri içmek

Enerji içecekleri, vücudunuzun dengesini korumak için başvurabileceğiniz en iyi yöntemlerden biri değildir. Bu, özellikle de egzersiz sonrası onları tüketiyorsanız geçerlidir. Aşırı miktarda mineral ve şeker içerdikleri için sağlıklı değillerdir.

4. Egzersiz esnasında sıvı almamak

mükemmel bir vücuda sahip olmak için su içmek

Egzersiz boyunca su içmeyi veya diğer sıvı türlerinden almayı bırakmayın. Pek çok kişi egzersiz yaparken bir şey içmemeyi tercih eder; ancak bu iyi bir tercih değildir. Unutmayın, vücudunuz siz egzersiz yaparken büyük miktarda sıvı kaybeder. Bu yüzden ek sıvı almalısınız.

5. Egzersiz yapmanız daha fazla yemek yiyebileceğiniz anlamına gelmez

Egzersiz yapmanızın daha çok yemek yiyebileceğiniz anlamına gelmediğini unutmayın. Bu, özellikle kalorisi yüksek yiyecekler yemeyi tercih ediyorsanız geçerlidir. Sonunda kilo vermekle ilgili hedeflerinize ulaşamazsınız. Unutmayın, düzenli egzersiz yapmanız fazla yemek yemeniz için bir bahane değildir.

Kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız egzersiz yapmalısınız; aynı zamanda beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Spor salonunda bir saatte büyük ihtimalle 500 kalori yakarsınız. Eğer dışarı çıkıp çok fazla yemek yerseniz verdiğiniz kalorileri sandığınızdan çok daha çabuk geri alırsınız.

6. Egzersiz yaparken dikkatli olmamak

egzersiz yapan kadın

Sabah kalkar kalkmaz egzersiz yapmaya başlamayın. Karnınız tokken de egzersiz yapmayın. Bu dönemlerde bitkinlik veya yorgunluk sizi egzersizinizi bitirmekten alıkoyabilir. En iyisi spor salonuna gitmeden iki saat önce yemek yemeyi bırakmaktır. Hem enerjiniz olacak hem de kendinizi aç hissetmeyeceksiniz.

7. Egzersizden hemen sonra saunaya girmek

Saunaya girmenin daha fazla terlemenize ve toksinlerden arınmanıza yardımcı olacağını düşünebilirsiniz. Ancak doğru zamanlarda saunaya gitmeye dikkat etmelisiniz. 

Spor salonunda yaptığınız yoğun antrenman seansı boyunca çok fazla sıvı kaybedersiniz ve kan basıncınız artar. Hemen sonrasında saunaya girerseniz, ya kendinizi hasta edersiniz ya da bayılırsınız. Saunaya girmeden önce biraz su için ve bir duş alın.

Bu makaleyi okuyun: Toksin Atmak İçin 4 Çorba

8. Esnerken dikkatli olmamak

mükemmel bir vücuda sahip olmak için egzersiz

Eğer antrenmandan sonra esneme hareketleri yapan biri değilseniz dikkatli olun. Yoğun bir antrenman seansından sonra mutlaka yapılması gereken bu adımı ihmal etmemeniz önemlidir. Doğru bir şekilde esnerseniz, genellikle ertesi gün ortaya çıkan kas ağrısından kurtulmuş olursunuz.

9. Çok sık veya çok nadir egzersiz yapmak

Egzersiz sıklığı, insanların mükemmel bir vücuda sahip olmak için yaptığı bir başka hatadır. Eğer düzenli olarak egzersiz yapmazsanız hiçbir zaman amaçlarınıza ulaşamazsınız.

Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlığı istediğiniz vücuda kavuşmanıza yardımcı olacak iki anahtardır. Her gün egzersiz yapmak zorunda değilsiniz; ancak haftada birkaç gün egzersiz yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Hatta, eğer her gün antrenman yaparsanız kortizol seviyeniz artabilir. Bu da isteğinizin tam aksi bir şekilde kilo almanıza yol açabilir. Haftada üç kere egzersiz yapmak size yeterli gelecektir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.