Çörek Otu Ve Onun İyileştirici Gücü

Eğer farmakolojik bir tedavi peşindeyseniz, olumsuz reaksiyonları önlemek adına çörek otu tüketmeden önce doktorunuza danışmalısınız.
Çörek Otu Ve Onun İyileştirici Gücü
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Nigella sativa veya çörek otu veya siyah kimyon, 20-90 cm’ye kadar büyüyen ömrü bir yıl olan bir bitkidir. Çiçekleri genellikle narin ve beyaz, sarı, pembe, mavi veya mor gibi farklı renklerdedir.

Birçok yerli kültür ve çok sayıda dini ve tıbbi gelenek, bu bitkiyi, sahip olduğu çeşitli doğal özellik nedeniyle, antik çağlardan beri dünyanın her yerinde kullanmaktadır.

Çörek otu, Güney Avrupa, Kuzey Afrika ve Güneydoğu Asya bölgelerinde doğal olarak yetişir.

Bununla birlikte, dünya çapında Hindistan, Suriye, Pakistan, Türkiye, Suudi Arabistan, Güney Avrupa ülkeleri ve Akdeniz Bölgesi ülkeleri gibi birçok ülkede tarımı yapılmaktadır.

Hem çekirdeği hem de yağı uzun bir folklorik tarihe sahiptir. Örneğin, ekimi ve kullanımına dair en erken kayıtlar Mısır’da 3,300 yıl öncesine, eski firavun Tutankhamun’un mezarına kadar uzanır.

Ne amaçla kullanabiliriz?

astım cihazı

Geleneksel olarak, çörek otu, başka birçok şeyin yanı sıra solunum, bağışıklık, sindirim veya kardiyovasküler sistemlerle ilgili çeşitli bozuklukların ve hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Örneğin, Hindu ve Arap kültürlerinde, çörek otu ve yağı gıda ve tıp amaçlı kullanılmıştır. Bunun yanı sıra, Güneydoğu Asya ve Orta Doğu ülkelerinde, romatizma, enflamatuvar hastalıklar, bronşit ve astım gibi rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır.

Nasıl kullanılır?

Birçok şekilde çörek otunu kullanabilirsiniz:

Islatarak yumuşatma

Bu boyama işlemiyle tohumdaki aktif maddeler dışarı çıkarılır.

 • Bu teknik hazımsızlık, iştahsızlık, ishal, ağrılı regl, adet görememe, su toplaması ve deride dökülme vakalarında kullanılır.

Yağ

çörek otu yağı

Tohum

Nigella Sativa’nın kavrulmuş tohumlarını yemek, kusmayı durdurmaya yardımcı olur.

Çörek Otunun Özellikleri

çörek otu

Nigella sativa

Bu nedenle, dengeli bir şekilde tüketirseniz sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabileceğini ileri süren çok sayıda bilimsel çalışma vardır.

 • Uçucu yağın ana biyoaktif bileşeni olan timokinonun yanı sıra tohumunda temel şifalı maddeler bulunur.
 • Ayrıca, alfa-hederin içerir. Bu suda çözünür bileşen, potansiyel bir kanser karşıtı maddedir.

Protein, yağ, karbonhidrat ve lif içeriğine ek olarak, Nigella sativa tohumları çeşitli vitamin ve mineralleri yüksek oranlarda içerir. Bunlara potasyum, çinko, demir ve çok sayıda başka mineral dahildir.

Benzer şekilde, bu tohumlar, en başta linoleik asit (%50 ila %60) ve oleik asit (%20) olmak üzere doymamış yağ asitleri içerir. Ayrıca, doymuş yağ asitlerine daha az oranlarda (%30 veya daha az) sahiptir.

İşte bazı farmakolojik etkileri:

 • Antidiyabetik,
 • Antimikrobiyal,
 • Anti-enflamatuvar,
 • Antispazmodik,
 • Bronkodilatasyon,
 • Hepatoprotektif,
 • Gastroprotektif.

Önlemler

Fark etmiş olabileceğiniz gibi, çörek otu inanılmaz derecede besleyici ve şifa verici bir potansiyele sahiptir.

Bununla birlikte, tüketiminin büyük faydalar getirmesine rağmen, bazı yan etkilere de sahip olabileceğini belirtmek bu noktada önem taşır.

Gebelik

hamile bir kadın

normal rahim kasılmalarını etkileyebileceği için,

Alerjik Reaksiyonlar

Bazı durumlarda, keten tohumu kullanımı aşırı duyarlılığa neden olabilir. Bu, solunum yollarının iltihaplanmasına yol açan alerjik bir reaksiyondur.

Söz konusu alerjik reaksiyon, dudak, dil ve ağız gibi yüzün başka bölgelerinde de görülebilir. Tipik olarak, kurdeşen, baş dönmesi, mide bulantısı ve benzeri semptomlarla birlikte ortaya çıkar.

Derhal tedavi edilmezse bu tür vakalar ölümcüldür. Bu nedenle, çörek otunu tüketirken dikkatli ve sizin üzerinizdeki etkinin farkında olmanız gerekir.

Negatif Etkileşimler

Antioksidan özelliklerinden dolayı, çörek otu normal kanser tedavi yöntemlerinin ve ilaçlarının etkinliğini azaltabilir. Bunlara radyasyon terapisi ve kemoterapi dahildir.

Bu tür durumlarda, tüketmeden önce bir uzmana danışmalısınız.

Deri İltihabı

alerji

Bazı durumlarda, çörek otuna dokunmak ciltte döküntü ve kaşıntıya neden olabilir. Öte yandan, tohuma dokunan bölgede kabarma, ağrı veya hassasiyet yaşanabilir.

Kan Basıncını Düşürür

Tohumun özelliklerinden biri de, kan basıncını düşürmesi ve solunumu arttırmasıdır.

Bu nedenle, düşük kan basıncından muzdarip olanlar için önerilmez. Sonuçta, çörek otu tüketimi hipotansiyonun etkilerini artırabilir, ani kan kaybı nedeniyle şoka, ciddi bir enfeksiyon ve hatta kalp krizine neden olabilir.

Sonuç olarak, çörek otu mucizevi bir bitki olarak kabul edilir. Bununla birlikte, herhangi bir maddenin çok fazlasının genellikle sağlığa zararlı olduğunu unutmamalısınız.

İşte bu yüzden Sağlığa Bir Adım’da size her zaman en iyi ve doğru bilgiyi sunmaya çalışıyoruz.

İlginizi çekebilir ...
Migren Tedavisinde Kullanılacak FDA Onaylı Yeni İlaç
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Migren Tedavisinde Kullanılacak FDA Onaylı Yeni İlaç

Sadece migrenden muzdarip olanlar bu durumun semptomlarının şiddetini bu sinsi hastalığın hayatı nasıl sekteye uğrattığını bilebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ahmad A, Husain A, Mujeeb M, Khan SA, Najmi AK, Siddique NA, Damanhouri ZA, Anwar F. A review on therapeutic potential of Nigella sativa: A miracle herb. 2013;3(5):337-52
 • Khan MA, Chen HC, Tania M, Zhang DZ. Anticancer activities of Nigella sativa (black cumin). Afr J Tradit Complement Altern Med 2011;8(5):226-32
 • Ali BH, Blunden G. Pharmacological and toxicological properties of Nigella sativa. Phytother Res. 2003 Apr;17(4):299-305.
 • Tavakkoli A, Mahdian V, Razavi BM, Hosseinzadeh H. Review on Clinical Trials of Black Seed (Nigella sativa ) and Its Active Constituent, Thymoquinone. J Pharmacopuncture. 2017;20(3):179–193. doi:10.3831/KPI.2017.20.021

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.