Çuval Bezi ile Dekorasyon: Eviniz İçin 5 İpucu

21 Mart, 2021
Çuval bezinin kaba dokusu, rustik bir dokunuşla farklı süslemeler yapmamızı sağlar. Bu unsuru evinizin dekorasyonuna dahil etmek ister misiniz? Bu 5 ilginç "Kendin Yap" fikrini keşfedin!

Çuval bezi ile dekorasyon, rustik görünüm sevenler arasında bir trend haline geldi. Bu malzemenin görünümü ve verdiği his nedeniyle, çoğu kişi onu teras, oturma odası veya bahçe gibi alanlara dahil etmeye karar veriyor. Evinizin dekorasyonuna nasıl harika bir katkısı olabileceğini öğrenmek ister misiniz?

Çuval bezi, kenevir veya jüt doğal liflerinden elde edilen bir tekstil türüdür. Kalın ve pürüzlü dokusuyla öne çıkan dayanıklı bir malzemedir. Uzun yıllar mal depolamak için çuval yapımında kullanılmış olmasına rağmen, bugün dekorasyon için mükemmel bir seçenektir. Yararlı ipuçlarını keşfetmek için okumaya devam edin.

Çuval bezi ile dekorasyon: eviniz için 5 fikir

Çuval bezi, evi dekore ederken birçok şekilde kullanabileceğiniz ucuz bir malzemedir. Karakteristik dokusu ve rengi nedeniyle iç ve dış mekanları dekore etmek için mobilya, minder ve diğer aksesuarların döşemesinde kullanılabilir.

Başlangıçta bu tarz dekorasyonlar kır evlerine veya rustik tarzlara özel olsa da, yavaş yavaş kullanımı diğer ortamlara da yayıldı: diğerleri arasında İskandinav tarzı, vintage veya salaş şıklık yer alıyor. Evinize eklemekle ilgileniyor musunuz? Hadi yapalım!

1. Mobilya ve koltukların döşemesi

Çuval bezi ile kaplanmış iki sandalye
Dokusuna rağmen, çuval bezi döşeme mobilyalarınıza rustik bir dokunuş katacak.

Salon, bahçe ve teras gibi alanlarda çuval bezi ile dekorasyondan en iyi şekilde yararlanmak için mobilya ve koltukları bu malzeme ile kaplayabilirsiniz. Rengi ve dokusu, bu tür mekanlara minimalist ve vintage bir dokunuş katıyor. Dokunun biraz pürüzlü olacağını unutmayın.

 • Mobilyayı bu malzeme ile kaplarken, çok iyi ayarladığınızdan emin olun, çünkü bu daha iyi bir yüzey sağlar ve malzemenin zamanından önce bozulmasını önler.
 • İsterseniz mobilyaların üzerine konulan dekoratif yastıklar yapmak için çuval bezi kullanın.

Şunlar da hoşunuza gidecektir: Odanızı Fotoğraflarla Dekore Etmek İçin 12 Muhteşem Fikir

2. Çuval bezinden düzenleyiciler

Yatak odasında, mutfakta veya çalışma odasında rustik bir dokunuş ister misiniz? O zaman bu kolay dekorasyon fikrini not alın. Küçük nesneleri saklamak için birkaç bölmeli bir düzenleyici yapabilirsiniz. Büyük cepler elde etseniz bile ayakkabılarınızı düzenlemek için kullanabilirsiniz.

 • Eski bir çuvalı alın, istediğiniz şekle kesin ve birkaç cep veya bölme dikin.
 • Dekoratif aksesuarlar size kalmış: nakış, kurdeleler, boya vb.

3. Çatal bıçak tutucu

Çuval bezinden yapılmış çatal bıçak tutucu
Çuval bezi kaplı bir çatal bıçak tutucu ilesofranıza rustik bir görünüm ekleyin.

Çatal bıçak tutucular genellikle aile toplantıları veya kutlamalar gibi özel günlerde kullanılır. Çok fazla para harcamadan yapmak için bu alternatifi tercih edebilirsiniz. Yapımı çok kolaydır ve çok az malzeme gerektirirler.

 • Bir çuvalı tercih ettiğiniz boyuta göre birkaç parça halinde kesin.
 • Sonra küçük bir çuval oluşturmak için bunları birbirine dikin.
 • Son olarak, beğeninize göre dekore edin ve çatal bıçak takımını içine yerleştirin.

4. Çuval bezi ile lamba süslemeleri

Yatak odanız rustik tarzda mı? Ofisinize daha eski bir görünüm kazandırmak ister misiniz? Nerede bir lambanız varsa, bu kolay çuval bezi dekorasyonunu yapabilirsiniz. Bu gözenekli kumaş, huzurlu ve romantik ortamlar yaratmak için idealdir. Aynı zamanda çeşitli tasarım için idealdir.

 • Evde lambanız varsa dış kısmını çuval bezi ile kaplayarak renk katın.
 • Sıfırdan bir lamba yapmak için düzeneği alın ve en sevdiğiniz şekli vermek için bu malzemeyi kullanın.

Kaçırmayın: Çevre Dostu Dekorasyon: Evinizi Dekore Etmek İçin Sürdürülebilir Yollar

5. Bitkiler için çuval bezinden saksılar

Çuval bezinden saksılar
Çuval bezi saksılar, eviniz için küçük bir bahçe ile mükemmel bir şekilde birleşir.

Bu malzemenin genel görünümü ve verdiği his, bitkilere güzel saksılar yapmak için idealdir. Neden mi? Öncelikle dokusu ve rengi bahçeye çok ilginç bir tarz kazandırır. Ayrıca gözenekli bir kumaş olduğu için nemin emilmesini ve filtrelenmesini kolaylaştırmak için mükemmeldir.

 • Yetiştirme sırasında bu dekorasyonu yapmak için: Bitki dikkate değer büyüklükte ise bir torbayı toprakla doldurun.
 • Bitki küçükse, çantayı birkaç parçaya bölün ve daha küçük torbalar dikin. Onları toprakla doldurun ve ekimi yapın.

Çuval bezi ile dekorasyon hakkında

Bu tarz bir dekorasyon, evinize daha kırsal bir hava vermenin ekonomik bir yoludur. Bu malzemeyi saklama poşetlerini geri dönüştürerek veya tekstil mağazalarından satın alarak elde edebilirsiniz. İstenilen stile sahip rahat ve zarif bir atmosfere sahip olmak için diğer dekoratif unsurlarla birleştirmeyi unutmamalısınız.

 • Castro, D. (2018). 8 maravillosas ideas para decorar con arpillera. Retrieved May 16, 2019, from https://midecoracion.com/de-paso/8-maravillosas-ideas-para-decorar-con-arpillera/
 • Budner, S. (2019). Tapizar una butaca antigua. Retrieved May 16, 2019, from https://midecoracion.com/diy/tapizar-una-butaca-antigua/
 • Heras Berugüete, M. (2019). ¿Comemos? Ideas para decorar la mesa. Retrieved May 16, 2019, from https://midecoracion.com/de-paso/comemos-ideas-para-decorar-la-mesa/