Daflon: Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

Venotonik bir ilaçtır. Damarların tonüsünü ve vücuttaki küçük kan damarları olan kapilerin dayanıklılığını artırır. 
Daflon: Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Daflon, diğer maddelerin yanı sıra, iki aktif bileşenin – diosmin ve hesperidin – bulunduğu bir ilacın ticari adıdır. Diosmin, söz konusu sağlık açısından etkiler üretmek olduğunda en uygun ve önemli maddedir.

Daflon venotonik bir ilaçtır. Yani damarların tonüsünü ve kılcal damarların dayanıklılığını artırır. Kılcal damarlar, vücuttaki küçük kan damarlarıdır.

Etkileri nedeniyle doktorlar bu ilacı, varis ve hemoroid gibi sorunları tedavi etmek için verirler. Ayrıca kollarda ve bacaklardaki hafif şiddetli venöz yetmezlikle ilgili semptomları da yatıştırır.

Daflon: Karakteristik özellikleri nelerdir?

bacak varis

Moleküler yapısı nedeniyle kimyasal olarak flavonoid ailesine ait bir ilaçtır. Onu sentezleyen farklı bitkilerin ikincil metabolizmasından gelir.

Az önce de belirttiğimiz gibi, venöz tonüsünü uyarmalarıyla karakterize olan venotonik veya flebotonik etkilere sahiptir ancak küçük kan damarlarına da etki eder. Böylece hem genel olarak kan dolaşımını iyileştirir hem de aşınmasını ve yıpranmasını, sertliğini ve kırılganlığını önler.

Daflon’un etkili olması için, ilacın kullanımına, sonucu iyileştiren bir dizi alışkanlığın eşlik etmesi çok önemlidir. Sağlıklı bir beslenme programıyla beslenmek ve egzersiz yapmak için zaman ayırmak önemlidir. Aksi takdirde ilacın tek başına herhangi bir etkisi olmayacaktır.

Daflon, vücutta nasıl işlev gösterir?

Daflon iki aktif unsurun bulunduğu bir gruptur: Diosmin ve hesperidin. Birincisi, yani diosmin etkiden sorumludur.

Diosmin, vücutta, aşağıdaki etkilere yol açar:

  • Venöz geri dönüşü artırır
  • Kılcal damarları korur
  • Geçirgenliği azaltır
  • Lenfatik drenajı artırır

Diğer aktif ilkeye unsura gelince, hesperidin, bahsettiğimiz etkileri artırmanın yanı sıra, serbest radikallerin nötr hale getirilmesine de katkıda bulunur. Bu yüzden antioksidan etkisi olduğu söylenir.

Daflon: Kullanım alanları nelerdir?

varis damar bacak daflon

Organizmada ürettiği etkiler nedeniyle, doktorlar, kan damarlarının farklı etkilerinin semptomatolojisini iyileştirmek için bu ilacı önerirler. Gelin bu ilacın doktorlar tarafından yazılma sebepleri arasında öne çıkanlara bir bakalım:

1. Kronik venöz yetmezlik

Bu hastalık, vücudun alt ekstremitelerinden gelen kanın kalbe dönmekte zorlanması ile karakterizedir. Genellikle bacaklardaki damarlar zayıf olduğu için ortaya çıkar ve bu da genelde varis gelişimine neden olur.

2. Varisli damar

İster kronik venöz yetmezlikten ister başka nedenlerden kaynaklansın, varisler, genişlemiş damarların ürünüdür. Bu damarların içinde kan biriktiğinde görünür hale gelirler.

Bunun nedeni, kanı kalbe geri itmekten sorumlu damarlardaki kapakçıkların zayıflaması ve düzgün bir şekilde kapanamamasıdır.

3. Ödemler

Ödemler, Daflon’un bir başka kullanım alanıdır. Sıvı tutulması kadınlarda çok sık görülen bir durumdur. Bu ilacın venotonik etkileri nedeniyle kan dolaşımı daha güçlü ve daha tonüslü hale gelir.

Sonuç olarak, sıvıların, özellikle de kardiyovasküler kökenli olanların ekstravazasyonu zordur.

4. Hemoroid

Hemoroidin, anüsü yıkayan damarların içinde oluşan varisler gibi olduğu söylenebilir. Genellikle semptomlara neden olmazlar. Ancak semptomlara yol açtıklarında genellikle otururken ağrıya ve kaşıntıya neden olurlar. Daflon bu durumlarda da faydalıdır.

Daflon’un yan etkileri nelerdir?

varis lazer

Piyasadaki herhangi bir ilaç gibi bu ilacın da olası bazı yan etkileri olabilir. En sık görülen yan etkilerden bazıları şunlardır:

Sonuç

İki aktif bileşenden ve diğer eksipiyanlardan oluşur. Uzmanlar ve hastalar hemoroid ve ödemler gibi venöz dolaşım sistemi ile ilişkili farklı hastalıkları tedavi etmek için kullanırlar.

Reçetesiz satılan bir ilaçtır. Ancak bu, kendi kendimize karar verip kullanabileceğimiz anlamına gelmez. Bu ilacın kullanımı ve bu konuyla ilgili başka sorularınız için her zaman eczacınıza danışmalısınız.

Düzgün bir konsültasyon olmadan ilaç almak, kendi sağlığınız ve nüfusun geri kalanı için ciddi sonuçlara neden olabilir. Çünkü önerilmeden kullanıldıklarında etkinliğini kaybeden belli bazı ilaçlar vardır.

İlginizi çekebilir ...
İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçların yan etkileri tahmin edilebilir veya öngörülemez olabilir. Herhangi bir ilacı tüketmeden önce doktora danışmamız çok önemlidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Diosmin. (2004). Alternative Medicine Review.
  • Tahir, M., Rehman, M. U., Lateef, A., Khan, R., Khan, A. Q., Qamar, W., … Sultana, S. (2013). Diosmin protects against ethanol-induced hepatic injury via alleviation of inflammation and regulation of TNF-α and NF-κB activation. Alcohol. https://doi.org/10.1016/j.alcohol.2012.12.010
  • Jain, D., Bansal, M. K., Dalvi, R., Upganlawar, A., & Somani, R. (2014). Protective effect of diosmin against diabetic neuropathy in experimental rats. Journal of Integrative Medicine. https://doi.org/10.1016/S2095-4964(14)60001-7

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.