Hemoroid Sorununu Hafifletici Öneriler

Pek çok kişi bu sorunu yaşar ancak bu kişilerden çok azı bunu ifade eder. Hemoroid, birkaç küçük önlemle kolayca hafifletilebilecek bir rahatsızlıktır. Şimdi yazımızı okuyarak bunların neler olduğunu öğrenin.
Hemoroid Sorununu Hafifletici Öneriler

Son Güncelleme: 28 Mart, 2020

Hemoroid ve neden olduğu acı, kişinin günlük hayatında ciddi anlamda rahatsızlıklara yol açan bir problemdir. Bu hastalığı bulunan insanlar için oturmak, yürümek ya da tuvalete gitmek gibi çok temel aktiviteler oldukça rahatsızlık verici ve sancılı bir hale dönüşür. Bu nedenle, hemoroid hastalığının verdiği rahatsızlıkları hafifletmek son derece önemli bir ihtiyaçtır.

Hemoroid ya da diğer bir yaygın kullanımıyla basur, anüs bölgesinde ortaya çıkan ve insan anatomisinin doğal bir parçası olan damarlardır. Fonksiyonu, anal bölgedeki deriyi dışkı geçişlerinde korumaktır. Bu bölgedeki hastalık ise bu damarların anüste ya da rektum içinde iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.

Ancak hemoroid probleminin verdiği rahatsızlık, aşağıda detaylarını verdiğimiz yöntemlerle son derece basit, hızlı ve pahalı olmayan bir biçimde azaltılabilir.

Hemoroide Yol Açan Nedenler Nelerdir?

Hemoroid çok yaygın bir sağlık sorunudur. Yetişkinlerde bu hastalığın bulunma oranı %50’nin üzerindedir. ABD’de bu hastalığın tedavisi için her yıl 770 milyon dolar harcama yapılmaktadır. Sigorta şirketleri tarafından yapılan tahminlere dayanan bu rakama kullanılan ilaçlar dahil değildir.

Hemoroid hastalığını temel olarak ikiye ayırabiliriz. İç hemoroid söz konusu olduğunda anüs ve rektum içinde hemoroid şişmesi gerçekleşir. Ancak bu tür hemoroid, kimi zaman kanamaya ya da kaşıntıya yol açsa da genellikle acıya neden olmaz. Diğer yandan dış hemoroid ise anüsün dışında ortaya çıkar ve daha problemli bir hastalıktır. Çünkü hem kaşınır hem de acıya neden olur. Çamaşırla temas ettiğinde ya da oturduğunuzda oluşan basınç nedeniyle oldukça ciddi derecede rahatsızlık verir.

Hemoroid acısı çeken bir hasta
Kabızlık, rektum bölgesindeki kan damarlarının enflamasyonuna neden olan ve bunun sonucunda da hemoroide yol açan ana nedenler arasında bulunmaktadır.

Hemoroidin neden ortaya çıktığı kesin olarak bilinmemektedir. Ancak bu sorunu tetikleyen çeşitli etkenler bulunmaktadır.

 • Kabızlık ve dışkının çıkması sırasında zorlanma rektum bölgesindeki ve anüs etrafındaki damarların enflamasyonuna yol açar. Bunlara ek olarak ishal de hemoroide neden olan hastalıklardan biridir.
 • Uzun bir süre oturmak hemoroid ortaya çıkmasına yol açabilecek nedenler arasındadır. Bu durum, özellikle gerekenden çok daha uzun süreler tuvalette oturmaktan kaynaklı olarak yaşanmaktadır.
 • Hamilelik. Uterusun büyümesi damarlar üzerinde baskıya neden olur. Bunun sonucunda da hemoroid ortaya çıkabilir.
 • Obezite de anüs üzerine daha fazla baskı uygulanmasına neden olduğundan hemoroid riskini artıran bir diğer temel nedendir.
 • Anal yoldan cinsel ilişki de yırtılma ve baskılama nedeniyle hemoroide yol açabilir.

Hemoroid Acısı Nasıl Hafifletilir?

Hemoroid, doktora gitmeye gerek kalmadan basit bir biçimde acısı hafifletilebilecek bir hastalıktır. Ancak bunun yanında eğer çok sık bir biçimde ortaya çıkıyorsa, iyileşmiyorsa, pıhtılaşma yapıyorsa ya da yerinden oynayıp sarkıyorsa, bu tür durumlarda bir uzmana görünmek ve tedavi için izlenmesi gereken en iyi yöntemi belirlemek için doktor tavsiyesi almak doğru bir davranış şekli olacaktır.

Ancak yine de her durumda evde kendi başınıza yapabileceğiniz son derece etkili tedavi yöntemleri şunlardır:

Sıcak Banyo

Sıcak su hemoroid kaynaklı acıyı rahatlatır ve enflamasyonun azalmasına yardımcı olur. Manhattan Tıp Merkezi’nden Dr. Donald Tsynman, küveti 15 cm kadar sıcak suyla doldurmayı ve bu suyun içinde 15’er dakikalık periyotlarla günde 3 kez oturmayı tavsiye etmektedir. Bu yöntemle semptomlar hemen ortadan kalkacak ve hemoroidin birkaç gün içinde küçülüp kaybolduğu görülecektir.

Eğer evinizde küvet yoksa bunun yerine aynı işlevi görecek bir leğen kullanabilir ve hemoroid acısından kurtulabilirsiniz.

İngiliz Tuzu

İngiliz tuzu
Gerek banyoda gerekse merhem olarak İngiliz tuzunun hemoroid semptomlarını rahatlatma açısından son derece etkin olduğu bilinmektedir.

Hemoroid tedavisinde İngiliz tuzu kullanımının iki türü bulunmaktadır. Bunlardan birincisi sıcak su banyolarında kullanım, diğeri ise bir krem şeklinde doğrudan hemoroide uygulama yöntemidir.

Banyoda kullanım için 15 cm kadar sıcak suyla doldurulmuş küvete yaklaşık 2 kase kadar tuz eklenir. Eğer bu uygulama bir leğenle yapılacaksa yarım kase tuz yeterli olacaktır. Tıpkı tuzsuz sıcak su oturma tedavisinde olduğu gibi günde 15 dakikalık 3 periyot halinde bu işlemin yapılması gerekir.

İngiliz tuzunu bir krem olarak doğrudan uygulamak için şu malzemelere ihtiyaç bulunmaktadır:

 • Gliserin
 • İngiliz tuzu
 • Yumuşak gazlı bez

Uygulanışı

 1. İki çorba kaşığı İngiliz tuzu ile 2 çorba kaşığı gliserini bir krem haline gelene kadar karıştırın.
 2. Kremi gazlı bezin üstüne sürün ve bu bezi anüs bölgesine yerleştirerek 15 dakika bekleyin.
 3. Daha sonra bezi alın ve diğer temiz bir gazlı bezle bölgeyi nazik bir biçimde temizleyin.
 4. Bu işlem, hemoroid sönene kadar 6 saatte bir tekrarlanabilir.

Buz torbaları

Soğuk, enflamasyonun azalması için faydalıdır. Bu yüzden hemoroide buz torbası uygulaması yapılması tavsiye edilmektedir. Eğer bu tedavi için özel bir torbanız yoksa buz küplerini bir poşetin içine koyabilir ve bunu ince bir bezle sarabilirsiniz. Hiçbir zaman buzu doğrudan teninize uygulamayın.

Hemoroid Tedavisinde Aloe Vera Kullanımı

Aloe vera
Aloe vera bitkisi, anti-inflamatuar ve rahatlatıcı bir özelliğe sahiptir. Bunun yanında hemoroid tedavisine fayda sağlar ve bölgenin nemlenmesine yardımcı olur.

Aloe vera jeli ya da bitkinin kendisi, hemen hemen her tür cilt problemlerinin yanı sıra hemoroid tedavisi için de yoğun bir biçimde tavsiye edilmektedir. İspanya Ulusal Tamamlayıcı ve Kapsayıcı Sağlık Merkezi (El Centro Nacional para la Salud Complementaria e Integral), hemoroid damarlarının sönümlenmesi için aloe vera kullanımını önermektedir.

Bu jeli marketlerde ya da eczanelerde kolaylıkla bulabilirsiniz. Doğrudan bitkiden elde etmek içinse bir aloe vera yaprağını uzunlamasına kesin, ikiyi ayırarak açın ve içindeki jeli kazıyarak çıkarın. Bu jel küçük miktarlar halinde anüs bölgesine doğrudan uygulanabilir. Bitkiden çıkarılan jelin arta kalan kısmı buzdolabında saklanabilir.

Eğer daha önceden aloe vera uygulamadıysanız öncelikle vücudunuzun başka bir bölgesinde teniniz üzerinde deneme yapın. Böylelikle herhangi bir alerjiniz olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Bu uygulamadan sonra 24 saat bekleyin ve herhangi bir tahriş oluşup oluşmadığını kontrol edin.

Cadı Fındığı Yaprakları

Cadı fındığı ya da bilimsel adıyla hamamelis virginiana yaprakları, varisli damarlar (varikosel), damar problemleri ve ürtiker (kurdeşen) gibi hastalıkların tedavisinde faydalı olduğu bilinen bir bitkidir. Ayrıca Harvard Tıp Fakültesi tarafından hemoroid tedavisinde kullanımı da tavsiye edilmektedir.

 1. İki yemek kaşığı cadı fındığı yaprağını bir bardak su içinde 10 dakika süre ile kaynatın.
 2. Suyun soğumasını bekleyin ve daha sonra pamuğu bu suyla ıslatın.
 3. Pamuğu nazik bir biçimde anüs bölgesine gün içerisinde birkaç kez uygulayın.
 4. Kullanılmayan su buzdolabında muhafaza edilerek daha sonra kullanılabilir.

Bu bitkiyi sağlıklı gıdalar satan marketler ile doğal bitkiler ve ilaçlar satan eczanelerde bulabilirsiniz.

Hemoroid Problemini Önlemek ve Tedavi Etmek İçin Lifli Gıdalar Tüketin

Lifli gıdalar
Sindirimi kolay olan besin maddeleri tüketimi hemoroid hastalığının ortaya çıkmasını engeller ve tedavisine yardımcı olur.

Lifli besinler dışkının kolay çıkarılmasını ve yumuşamasını sağlar. Bu nedenle lifli gıdalar, sadece dışkının vücuttan atılması sırasında çekilen sancıların azalması için değil, aynı zamanda hemoroid oluşumunun önüne geçmek için de tüketilmelidir.

Lifli gıdaların dışında, hemoroid sorunu bulunan kişilerde lifli takviyelerin alınması da fayda sağlar. Bunun yanında, lif içerikli besinler ve takviyeler dışındaki diğer yumuşatıcılardan (müshil ve benzeri) uzak durulması gerekir. Çünkü bunların bir çoğu normalden daha fazla sıklıkta tuvalet ihtiyacını ortaya çıkarmaktadır. Dışkının daha yumuşak olması için bol miktarda su tüketimi de sıklıkla verilen tavsiyeler arasında bulunmaktadır.

Yürüyüş Yapın

Yürüyüşe çıkmak ya da egzersiz yapmak bağırsak hareketlenmesini sağladığından çok fazla baskı yaratmadan tuvalete gitmenizi sağlayan faydalı seçeneklerdir. Ancak hemoroid sorunu olanların ne tür egzersizler yaptıklarına dikkat etmeleri gerekir. Çünkü pek farkında olmasak da bazı fiziksel aktiviteler rektum üzerine fazlaca baskı uygulamaktadır.

Hemoroid Acısını Azaltmak İçin Tuvalete Düzenli Bir Biçimde Gidin

Her ihtiyaç hissettiğinizde tuvalete gitmek rektum ve anüs bölgesinde gereksiz bir baskının oluşmasının önüne geçmek için önemlidir. Yani tuvalete gitme ihtiyacınızı ertelememeniz ve hemen gitmeniz gereklidir. Bu ihtiyacı geciktirmek anüs bölgesinde aşırı bir baskı oluşmasına yol açar.

Tuvalete gittiğinizde ise zaman geçirici şeylerle meşgul olmamanız ve tuvalette gerekenden daha fazla kalmamanız gerekmektedir. Çünkü uzayan tuvalet süresi de rektum üzerinde baskı oluşmasına neden olur. Dr. Tsynman’ın da dediği gibi, “tuvalet bir şeyler okumak ya da bulmaca çözmek için uygun bir yer değildir.”

Kaşımayın

Hemoroid hastalığı mutlaka kaşıntıya yol açacaktır. Bu bölgeyi kaşımak ya da ovmak kısa bir süreliğine rahatlama sağlar ancak daha sonrasında olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Hemoroide dokunmak ya da bastırmak daha fazla kötüleşmesine ve riske açık hale gelmesine yol açar. Bu yüzden kısa bir rahatlama için hemoroidin daha da kötüleşmesine neden olmamanız gerekir.

Bunların dışında kanama olduğunda bir doktora başvurmak faydalı olacaktır. Çünkü kanama hemoroid dışında başka bir problemden de kaynaklanıyor olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Alberto Hernández-Reyes. Beneficios para la salud de la fibra dietética. Conference: Máster en Nutrición Humana. December 2015.
 • María Emilia Carretero Accame. PLANTAS MEDICINALES PARA ALTERACIONES VASCULARES. III.
 • Mukherjee, P. K., Nema, N. K., Maity, N., Mukherjee, K., & Harwansh, R. K. (2014). Phytochemical and therapeutic profile of Aloe vera. Journal of Natural Remedies14(1), 1–26.
 • Rubbini M, Ascanelli S. Classification and guidelines of hemorrhoidal disease: Present and future. World J Gastrointest Surg. 2019;11(3):117‐121.
 • Hemorrhoid treatments cost hundreds of millions in US each-year. Carolyn Crist. Agencia Reuters. (2019).
 • Sun, Z., & Migaly, J. (2016, March 1). Review of Hemorrhoid Disease: Presentation and Management. Clinics in Colon and Rectal Surgery. Thieme Medical Publishers, Inc.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.