Dağ Kestanesi (Arnika) Kullanımı: Faydaları ve Kontraendikasyonları

Dağ kestanesi, eski çağlardan beri kas ağrıları ve eziklerin rahatlatmak için kullanılmaktadır. Bu yazıda, bu bitkinin faydalarının yanı sıra kontrendikasyonları hakkında daha fazlasını anlatacağız.
Dağ Kestanesi (Arnika) Kullanımı: Faydaları ve Kontraendikasyonları

Tarafından yazılmıştır Angélica Quijano

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Popüler literatürlere bakacak olursa, dağ kestanesi bitkisinin oldukça fazla faydası vardır.

Bu bitki, orta ve doğu Avrupa kökenli Asteraceae ailesine aittir, ama ayrıca Asya ve Kuzey Amerika’da da bulunmaktadır. Sizler muhtemelen adını kas ağrısı ve eziklerde kullanılan krem veya merhemlerin içeriğinde sık rastlanması sebebiyle duymuşsunuzdur. Dağ kestanesinin en sık kullanıldığı yer belli enflamatuvar durumların tedavisidir, bazıları ayrıca saçların uzamasında da faydalı olduğunu söylemektedir.

Bu bitkinin faydaları ve kontraendikasyonları hakkında daha fazlasını öğrenmek ister misiniz?

Bu yazıda dağ kestanesi hakkında her şeyi anlatacağız.

Dağ Kestanesi Kullanımı ve Faydaları

Daha önce bahsettiğimiz gibi, papatya bitkisine çok benzeyen bir görüntüye sahip olan dağ kestanesinin kullanımı çok eski çağlardaki tarihlere dayanmaktadır. Nesilden nesile süregelerek ezikler ve kas ağrıları için kullanılmıştır.

Aşağıda, dağ kestanesinin özellikleri ve sağlığa faydaları dayanarak detayları aktaracağız.

sarı renkli dağ kestanesi çiçeği
Dağ kestanesi (Arnica) Avrupa’da bulunan ve sağlığa faydalı özellikleri olan bir bitkidir.

1. Ağrıyı azaltmaya yardımcı olur

Dağ kestanesi anti enflamatuvar özellikleri ile popüler bir bitkidir. Farmasötik ve Farmakoloji dergisinde (The Journal of Pharmacy and Pharmacology) yayınlanan bir yazıya göre, flavonoidler ve fenolik asitler gibi çeşitli kimyasal bileşikler içermektedir. Bunar sayesinde, enflamasyonu azaltarak ağrının azalmasını sağlar.

Ayrıca, The Cochrane Library dergisinde yayınlanan bir araştırmaya göre, osteoartrit tedavisinde bitkilerin topikal kullanımı gösteriyor ki, dağ kestanesi özü jeli, ibuprofen kullanımının sağladığı etkilere benzer etkiler göstermektedir. Ibuprofen, osteoartrid hastalığı olan kişilerin ağrılarında yararlı olan ve steroid olmayan anti enflamatuvar bir ilaçtır.

Ancak, bitkinin ağrı kesici özelliklerinin etkinliğine dayanarak çalışmaların sonuçsuz olduğunu not etmekte fayda var. Ayrıca, kullanılabilecek doz hakkında detaylı ve doğru bir bilgi bulunmamaktadır.

2. Ezilmelerin azalmasına yardımcı olur

Ezilmeler, vücudun herhangi  bir bölgesinde gelen darbe ve ya travma sonucu ortaya çıkarlar. Darbenin sonucu olarak cilde en yakın kan damarlarının çatlaması sonucu ortaya çıkarlar.

Dağ kestanesi, anti enflamatuvar etkisi sayesinde bu lekeleri azaltmaya yardımcı olabilir. Buna dayanarak,  Amerikan Terapötikler Dergisinde (American Journal of Therapeutics) yayınlanan bir yazıya göre, bu bitki bir çok durumun tedavisi için plasebodan daha etkili olabilir. Örneğin, tarvma sonrası ve operasyon sonrası ağrı, ödem ve ezikler için.

Diğer yandan, İngiliz Dermatoloji Dergisinde (The British Journal of Dermatology) yayınlanan bir çalışma gösteriyor ki, lazer kullanılarak oluşturulan küçük hematoma bulunan insanlarda denenmiş %20 oranında dağ kestanesi jeli, %5 K vitamininden daha etkilidir.

3. Saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur

Yukarıda bahsedilen faydalara ek olarak, dağ kestanesi, saç uzamasını destekleyen ve saç dökülmesini önleyen özelliklere sahip olabilir. Bu bitkinin sağının kullanımının saç derisinin hassasiyet ve enflamasyonunu azaltmaya yardımcı olduğu görülmektedir.

Bu durumda, farklı kaynakların anekdotal dataları ile dağ kestanesinin bu amaç için kullanımının etkinliği doğrulanmıştır ve saç bakım rutinlerinde popüler bir maddedir.

Dağ kestanesi bitkisinin temel kullanım alanları nedir ve nasıl hazırlanır

Faydaları için dağ kestanesinin en popüler kullanım alanlarında birisi topikal formda kullanımıdır. Ancak, bu bitkiyi demleyerek de kullanabilirsiniz.   Her iki seçeneği de nasıl hazırlamanız gerektiğini sizlere anlatacağız.

Jel

Topikal kullanımı enflamasyonlar ve ezikleri tedavi etmek için en uygun yoldur. Bu sebeple, emilme kapasitesine bağlı olarak, bu durumlar için jel formu kullanmak iyi bir fikir olabilir.

Kendi merheminizi yapmak için aşağıda detayları verilen adımları izleyin.

Malzemeler:

 • 2 bardak Hindistan cevizi yağı (400 ml)
 • 1/2 bardak kuru dağ kestanesi (50 gr)
 • 1/2 bardak rendelenmiş bal mumu (62 gr)

Hazırlanması:

 • İlk önce, bir tencereye Hindistan cevizi yağı ve kuru dağ kestanelerini alın ve bir saat kadar kaynatın.
 • Daha sonra, hazırladığınız karışımdaki kalıntıları süzgeçten geçirin ve tekrar ocağa alın. sonra bal mumunu ekleyin ve eriyinceye kadar pişirmeye devam edin.
 • Ocaktan alın ve birkaç dakika bekleyin.
 • Şimdi, tüm karışımı pürüzsüz olana kadar blenderdan geçirin.
 • Son olarak, bu merhemi cam bir kavanozda kapağı sıkıca kapalı şekilde serin ve kuru bir yerde saklayın.

Demleme

Dağ kestanesini bu yolla tüketimi için hazırlamak oldukça kolaydır. Sadece birkaç malzemeye ve hazırlanması için bir kaç dakikaya ihtiyacınız var. İçilmesine ek olarak, isterseniz direk olarak ezik veya kas ağrısı çektiğiniz bölgeye uygulayabilirsiniz.

Malzemeler:

Hazırlanması:

 • İlk önce, bir kaba suyu alın ve orta sıcaklığa gelene kadar ısıtın.
 • Kaynama noktasına gelmeden önce bir avuç dağ kestanesi yaprağını atın ve 10 dakika demlenmesi için bırakın.
 • Eğer isterseniz, tatlandırmak için bal ekleyebilirsiniz.
bir kase ezilmiş dağ kestanesi çiçeği
Dağ kestanesi jeli ve demlenerek hazırlanması kolaydır ve ezikler bulunan cilde uygulanabilir.

Dağ kestanesi bitkisi kullanımının olası yan etkileri

Yukarıda tedavi edebildiği koşullara doğal bir alternatif olan bir bitki olmasına rağmen, dağ kestanesinin kullanımının olası yan etkileri düşünmek önemlidir. Yüksek dozlarda kullanımı, bulantı, kusma ve sindirim problemlerine neden olabilir.

Aynı zamanda, bazı insanlar, bu bitkinin bileşenlerine karşı alerjik olabilir. Ayrıca, hamile ve ya emziren kadınlar, bebeğin sağlığı üzerinde negatif etkileri olabileceği için kullanımından kaçınmalıdır. Bu sebeple, kullanımında önce herhangi bir sorunuz var ise doktorunuza danışmanız gerekmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.