Her Gün Saç Derisi İle İlgilenerek Saçını İyileştirin!

Her Gün Saç Derisi İle İlgilenerek Saçını İyileştirin!

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Birçok insan (özellikle de kadınlar) güzel saçlara sahip olmak ister, saçlarının aynı dergilerdeki ve moda şovlarındaki gibi olmasını hayal eder. Ama çoğu insan, saç derisi ile ilgilenmeyi ihmal eder.

Bu makalemizi okuyarak her gün saç derinize nasıl bakım yapabileceğinizi öğrenin ve kepeğe elveda diyin!

Sağlıklı saç derisi = güzel saçlar

Sanki kuaförden çıkmış gibi görünen saçlara sahip olmak için bakım ürünleri ve kremlere bir servet harcamanıza gerek yok. İlk olarak saç derinize bakım yapmanız gerek.

Elbette hangi saç bakım rutinini seçmek istediğinize kendiniz karar vereceksiniz ama eğer saçların hayati noktaları ve bunların gördüğü zararı göz ardı ederseniz, yaptığınız hiç bir şey olumlu sonuç vermeyecek.

Kuruluk, aşırı yağ üretimi, gün ışığına maruz kalmak ve zayıf saç bakımı saç problemlerine neden olur: kellik ve saçkıran, kepek, inceleşen saçlar, kaşıntı, dermatit ve dahası. Eğer gerçekten güzel saçlara sahip olmak istiyorsanız, ilk olarak saç derinize özen göstermeli ve problemin köküyle savaşmalısınız.

Saç derinize bakım yapmak için öneriler

Aşağıdaki öneriler saç derisine bakım yapmak için çok faydalıdır ve iyi sonuçlar verecektir. Dikkatle inceleyin ve sonuna kadar takip edin.

Temizleme

Fark etmiyor olabilirsiniz ama bu bölge birçok zararlı maddeyi biriktirir (toz, ölü deri hücreleri, şampuan kalıntısı ve benzeri). Bunlar saç derinizdeki gözenekleri tıkar, böylece de saç kökleriniz yeterince beslenemez ve saçlar boğularak kırılır.

Saçlarınızı haftada en az bir kez yıkamalısınız (ama her gün yıkamamalısınız). Size uygun olan bir biçim bulun. Saçlarınızı her gün yıkadığınız zaman istenmeyen yan etkiler oluşabilir; gerekli besleyici ögelerden arıtıyor ve köklerini kurutuyor olabilirsiniz. 

En iyisi saçlarınızı her üç günde bir yıkamaktır ve doğal bir şampuan veya yumuşatıcı kullanmaktır (mesela yulaf ezmesi, avokado, bal veya bira), böylece saç deriniz özgür olacak ve kendi yağlarını üretebilecektir.

Masaj

Uzun bir günün ardından çok iyi bir rahatlama yöntemi olan iyi bir saç derisi masajı hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için çok faydalıdır.

Her gün parmaklarınızın ucuyla saç derinize (asla tırnaklarınızı kullanmayın) dairesel olarak masaj yaparak daha iyi kan dolaşımını, köklerin hava almasını ve gerekli besleyici ögelerin emilmesini teşvik edebilirsiniz, ayrıca birikmiş kir ve tozlardan da arınırsınız.

Her zaman hafif baskı yapın ve kepek probleminiz varsa biraz doğal yağ veya zeytinyağı kullanın.

Maske

yağ

Her hafta, saç derinize aşağıdaki karışımını uygulayın:

 • 1 kap sade yoğurt
 • 2 yemek kaşığı bal (60 g)

Hazırlanışı

 • Saç derisine sürebileceğiniz bir macun elde edin ve 15 dakika bırakın.
 • Sonra saçınızı ılık su ile durulayın.

Bu saç derinizi canlandırmak ve yeniden oluşumunu sağlamak için kullanabileceğiniz antiseptik bir bakımdır. Eğer cildiniz kuru ise, bal yerine aloe vera jeli de kullanabilirsiniz. Bu jeli doğrudan bitkinin dolgun yapraklarından elde edebilirsiniz.

Beslenme

Unutmayın ki aslında güzellik insanın içinde başlar. Tüm maskeler, kremler, doğal şampuanlar siz zayıf beslendiğiniz sürece pek işe yarayamaz. Bol bol meyve, sebze, tohum, baklagil, kuruyemiş ve tam tahıl tüketin. Eğer vücudunuz belli başlı besinlerden yoksun ise dış görünüşünüz de etkilenecektir.

Düzenli beslenmenize aşağıdaki yiyecekleri eklemeyi unutmayın:

 • Kereviz
 • Alfalfa
 • Havuç
 • Deniz yosunu
 • Somon gibi balıklar
 • Ceviz
 • Badem
 • Süt
 • Sebze yağı
 • Avokado
 • Zeytinyağı

Saç derisi için genel problemler

kepek

Kepek durumunda, saçın ölü deri hücreleri hiç hoş olmayan bir görüntüyle dökülmektedir. Bu durum bitkisel şampuanlarla iyileştirilebilir.

Sedef hastalığı yaşayan insanlarda dökülen saç derisi ve bölgede enflamasyon görülür. Eğer sizin probleminiz de aynıysa, saçlarınızı sıkça fırçalamayın ve her zaman kıldan yapılma fırçalardan kullanın. Saç derisini kaşımayın veya tahriş etmeyin, saçlarınızı yavaşça yıkayın ve saç kurutma makinesi ve güçlü saç bakım ürünleri kullanmaktan kaçının.

Yaşadığınız anksiyete ve strese dikkat edin çünkü bu, saç derinizde herhangi bir dökülmenin nedeni olabilir. Ayrıca saçlarınızı yıkarken kullandığınız bazı güzellik bakım ürünlerinin etkisinden de kaynaklanıyor olabilir.

Kalıcı saç boyası kullanmak veya halen ıslakken saçları geri çekmek iyi bir fikir değildir. Saç derinizin ürettiği yağı dengelemek için saçlarınızı deniz suyu ile durulayabilirsiniz ve biraz zeytinyağı veya arnika yağı ile saç derinize hafifçe dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

kaşıntı

Sizlere saydığımız vücudunuzun bu bölgesinde oluşan göstergelere ve belirtilere iyice dikkat edin,

Sizlere verdiğimiz önerileri dikkate alırsanız ve uygularsanız hep istediğiniz gibi çok güzel saçlara sahip olacaksınız.

İlginizi çekebilir ...
Saç Uzamasını Teşvik Etmek için Havuç Yağlı 5 Maske
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Saç Uzamasını Teşvik Etmek için Havuç Yağlı 5 Maske

Bu makalede, saç uzamasını teşvik etmek konusunda çok iyi olan bazı havuç yağı maskelerini paylaşacağız. Onları çok seveceksiniz.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.