Her Gün Saç Derinizle İlgilenin

Bir çok insan (özellikle de kadınlar) güzel saçlarla dolu bir kafaya sahip olmak ister, saçlarının aynı dergilerde ve moda şovlarındaki gibi olmasını hayal eder, ve bu yüzden mağazalarda yüzlerce krem ve bakım malzemesi mevcuttur.

Ama çoğu insan bir şeyi göz ardı etmektedir – saçların doğduğu yer. Bu makalemizi okuyarak her gün saç derinize nasıl bakım yapabileceğinizi öğrenin, böylece kepekten korunacaksınız ve daha da güzel saçlarınızdan zevk alarak yaşayacaksınız.

Sağlıklı saç derisi = güzel saçlar

Sanki kuaförden çıkmış gibi görünen saçlara sahip olmak için bakım ürünleri ve kremlere bir servet harcamanıza gerek yok. İlk olarak saç derinize bakım yapmanız gerek.

Elbette hangi saç bakım rutinini seçmek istediğinize kendiniz karar vereceksiniz, ama eğer saçların hayatlarına başladığı noktaları ve bunların gördüğü zararı göz ardı ederseniz, yaptığınız hiç bir şey olumlu sonuç vermeyecek.

Kuruluk, aşırı yağ üretimi, gün ışığına maruz kalmak ve zayıf saç bakımı saç problemlerinin ana nedenleridir: kellik ve saçkıran, kepek, inceleşen saçlar, kaşıntı, dermatit ve dahası. Eğer gerçekten güzel saçlara sahip olmak istiyorsanız, ilk olarak saç derinize özen göstermeli ve problemin köküne savaş açmalısınız. 

Saç derinize bakım yapmak için öneriler

Aşağıdaki öneriler saç derisine bakım yapmak için çok faydalıdır ve iyi sonuçlar verecektir. Dikkatle bakın ve sonuna kadar takip edin.

Temizleme

Fark etmiyor olabilirsiniz ama bu bölge bir çok zararlı olabilecek madde biriktirir (toz, ölü deri hücreleri, şampuan kalıntısı ve benzeri). Bunlar saç derinizdeki gözenekleri tıkıyor olabilir, böylece de saç kökleriniz yeterince beslenemez ve saçları boğarak zayıflatıp kırılmalarına sebep olur.

Saçlarınızı haftada en az bir kez yıkamalısınız (ama her gün yıkamamalısınız) – size uygun olan bir biçim bulun. Saçlarınızı her gün yıkadığınız zaman istenmeyen yan etkiler oluşabilir, gerekli besleyici ögelerden arıtıyor ve köklerini kurutuyor olabilirsiniz. 

En iyisi saçlarınızı her üç günde bir yıkamaktır ve doğal bir şampuan veya yumuşatıcı kullanmaktır (mesela yulaf ezmesi, avokado, bal veya bira), böylece saç deriniz özgür olacak ve kendi yağlarını üretebilecek.

Masaj

Uzun bir günün ardından çok iyi bir rahatlama yöntemi olan iyi bir saç derisi masajı hem sağlığınız hem de güzelliğiniz için çok faydalıdır.

Her gün parmaklarınızın ucuyla saç derinize (asla tırnaklarınızı kullanmayın) dairesel olarak masaj yaparak daha iyi kan dolaşımını, oksijenleşmeyi, gerekli besleyici ögelerin emilmesini teşvik edebilirsiniz, ayrıca birikmiş kir ve tozlardan da arınırsınız. Her zaman hafif baskı yapın ve kepek probleminiz varsa biraz doğal yağ veya zeytinyağı kullanabilirsiniz.

Maske

yağ
Saç derinizi güzelleştirmek ve bakımını yapmak için bazı ev yapımı önerilere göz atın. Saç maskeleri güzellik rutininizde tamamlayıcı olacak. Her hafta, saç derinize aşağıdaki karışımını uygulayın:

 • 1 kap sade yoğurt
 • 2 yemek kaşığı bal (60 g)

Saç derisine sürebileceğiniz bir macun elde edin ve 15 dakika bırakın. Sonra saçınızı ılık su ile durulayın. Bu saç derinizi canlandırmak ve yeniden oluşumunu sağlamak için kullanabileceğiniz antiseptik bir bakımdır. Eğer cildiniz kuru ise, bal yerine aloe vera jeli de kullanabilirsiniz. Bu jeli doğrudan bitkinin dolgun yapraklarından elde edebilirsiniz.

Beslenme

Unutmayın ki aslında güzellik insanın içinde başlar. Tüm maskeler, kremler, doğal şampuanlar siz zayıf beslendiğiniz sürece pek işe yarayamaz. Bol bol meyve, sebze, tohum, baklagil, kuruyemiş ve tam tahıl tüketin. Eğer vücudunuz belli başlı besleyicilerden yoksun ise, dışarıdan nasıl göründüğünüz de etkilenecektir.

Düzenli beslenmenize aşağıdaki yiyecekleri eklemeyi unutmayın:

 • Kereviz
 • Alfalfa
 • Havuç
 • Deniz yosunu
 • Somon gibi balıklar
 • Ceviz
 • Badem
 • Süt
 • Sebze yağı
 • Avokado
 • Zeytinyağı

Saç derisi için genel problemler

kepek
Sedef hastalığı, kepek ve dermatit insanların saç derisinde yaşadıkları en genel üç problemdir. Genelde kulakların arkasında, alında, saç çizgisinde ve boyunda belli olurlar. Kepek durumunda, saçın ölü deri hücreleri hiç hoş olmayan bir görüntüyle dökülmektedir. Bu durum bitkisel şampuanlarla iyileştirilebilir.

Sedef hastalığı yaşayan insanlar dökülen saç derisi ve bölgede emflamasyon deneyimler. Eğer sizin probleminiz de buysa saçlarınızı sıkça fırçalamayın ve her zaman kıldan yapılma fırçalardan kullanın. Saç derisini kaşımayın veya tahriş etmeyin, saçlarınızı yavaşça yıkayın ve saç kurutma makinesi ve güçlü saç bakım ürünleri kullanmaktan kaçının.

Yaşadığınız anksiyete ve strese dikkat edin, çünkü bu saç derinizde herhangi bir dökülmenin nedeni olabilir. Ayrıca saçlarınızı yıkarken veya kullandığınız bazı güzellik bakım ürünlerinin de etkisinden kaynaklı olabilir.

Kalıcı saç boyası kullanmak veya halen ıslakken saçları geri çekmek iyi bir fikir değildir. Saç derinizin ürettiği yağı dengelemek için saçlarınızı deniz suyu ile durulayabilirsiniz, ve biraz zeytinyağı veya arnika yağı ile saç derinize hafifçe dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz.

kaşıntı
Sizlere saydığımız vücudunuzun bu bölgesinde oluşan göstergelere ve belirtilere iyice dikkat edin, saç derinize zarar veya huzursuzluk verebilecek alışkanlıklarınızı değiştirin. Sizlere verdiğimiz önerileri dikkate alırsanız ve uygularsanız hep istediğiniz gibi çok güzel saçlara sahip olacaksınız.