Dans Etmek: Asla Bırakmamanız İçin 4 Neden

Dans, fiziksel faydalarından çok, hafızanızı korumak ve bazı hormonal bağlantıları uyarmak için harika olabilir.
Dans Etmek: Asla Bırakmamanız İçin 4 Neden

Tarafından yazılmıştır Katherine Flórez

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dans etmek, bize yaşıyor olduğumuzu hissettiren şeylerden biridir. Dans pistinde veya kulüpte; hatta bazen evde dahi, yaptığımız harika bir hareket ile hissedilen mutluluğu yaşamayan var mıdır? 

Tek başınıza veya başkası ile dans etmeniz fark etmez. Dans, bedenlerimiz ile dans etmeyi seçtiğimiz yerler arasındaki eğlencenin ve uyumun eş anlamlısıdır.

Genel olarak dans, insanoğlunun özünü bütün ihtişamı ile temsil eder. Ve bunu yapmak için uzman olmak gerekmez. Bunun en önemli özelliği her insanın yapabiliyor olmasıdır. Dünyanın neresinde olursanız olun, öyle ya da böyle, mutlaka danstan zevk alırsınız.

Dans, hatırlayamayacağımız zamanlardan beri insanlara yerleşmiş bir kültürel ve sosyal etkinliktir. Aslında, dünyadaki ilk insanlar dansı, dini bazı ritüelleri gerçekleştirmenin bir yolu olarak kullanmışlardır.

Zamanla da şu anki haline dönüşmüştür. Dansların farklı türlere ayrılması ve türlerin farklı yerlerden gelmesi dikkate değer bir şeydir. Fakat küreselleşme ve diğer şeyler sayesinde, herkes en sevdiği dans türlerini istediği gibi istediği yerde yapabilir.

Neden dans etmeyi bırakmamalısınız?

zumba yapan insanlar

Bu kadar tarih yeter. Dansla ilgili eğlenceli kısım ise, onu uygulamak ve kendiniz yapmaktır. Bizi eğlendirdiği ve mutluluk verdiği için, dans etmek istememiz hiç de şaşırtıcı değildir. Buna dayanarak, dans etmeyi asla bırakmamamız için bir dizi nedeni sizinle paylaşacağız. Sakın kaçırmayın!

1. Dans etmek kalbinizi güçlendirir

Doktorlar tarafından en çok önerilen fiziksel aktivitelerden biri danstır. Fiziksel aktivite kalp atış hızınızı artırdığı için, vücudunuzun sağlığı için çok önemlidir.

Burada olaya dans girer. Kalp sistemi için sahip olduğu sınırsız faydalar nedeniyle önerilir. Düzenli olarak dans etmek, koroner kalp hastalığını ve periferik hastalıkları önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca arterlerinizi ve damarlarınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Son olarak, vücudun mevcut durumunu iyileştirmek için oksijenasyon sürecini önemli ölçüde uyaracaktır.

2. Hafızanızı iyileştirir

kadın ve notlar

Kötü alışkanlıklar da ilerledikçe, hafızadaki sorunlar zamanla kendini görünür kılmaya başlar. Bu nedenle, yaşlanmanın tehlikeli etkilerini ortadan kaldıracak faaliyetleri hayatınıza dahil etmelisiniz. Bunu yapmanın bir yolu egzersiz yapmaktır ve bunun için dans en iyi yollardan biridir.

Sadece oksijenasyonu artırdığı için değil; aynı zamanda çok eğlenceli olduğu için de bunu yapmalısınız. Dans, beyin sağlığınızı korumak için mükemmel bir yoldur. Sonuç olarak, dansın hafızanızı ve sağlığınızı formda tutması, bu harika egzersizi yapmayı hiç bırakmamak için büyük bir nedendir.

3. Stres ile savaşır

Bu yazımızda, birinin dans ile hissedeceği mutluluk ve eğlenceden çokça bahsettik. Herhangi bir şüpheden kurtulmak için insanların ruh hallerini not etmeyi bırakın ve düzenli olarak dans eden kişilerin yüzlerine bakın.

Her dansta çalan müzik, insanları hareket etmeye davet eden şeydir. Ritim bedeninizi alır ve sizi dansa davet eder. Tabii ki bu, ne tür bir müzik sevdiğinize bağlıdır. Herkesin kendi sevdiği bir müzik türü vardır.

Bundan ayrı olarak, her hareket genel mutluluğunuzu artıran hormonal işlevlerinizi, özellikle de endorfin ve serotonini uyarmaya yardımcı olur. Bu, anksiyeteyi, huzursuzluğu, ve aşırı düşünmeyi azaltmaya yardımcı olur ve sonuç olarak stres seviyenizi düşürür.

4. Fiziksel kabiliyetinizi artırır

spor yapan adam

Fiziksel kabiliyetler insan gelişiminde, doğumdan ölüme kadar uzanan önemli bir temeldir. Sorun, hepsi olmasa da, bazı özelliklerin zamanla kaybolmasıdır. Dolayısıyla, bunlar üzerine çalışmak ve bu kabiliyetleri daha uzun süre dayanacak şekilde geliştirmek önemlidir. Bu fiziksel kabiliyetler iki büyük gruba ayrılır:

Şartlı fiziksel kabiliyetler:

 • Güç
 • Hız
 • Direnç
 • Esneklik

Koordine fiziksel kabiliyetler:

 • Ritim
 • Adaptasyon
 • Denge
 • Oryantasyon
 • Senkronizasyon
 • Reaksiyon süresi
 • Farklılaştırma

Düzenli olarak dans etmek bunların hepsini, özellikle de denge, koordinasyon, oryantasyon ve esnekliği geliştirmeye yardımcı olur. Bu, elbette, yaptığınız dansa da bağlıdır.

İlginizi çekebilir ...
Dans Etmenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dans Etmenin Sağlığımıza Faydaları Nelerdir?

Dans etmenin sağlığımıza faydaları her yaşta insanın bu alışkanlığı edinmesi için yeterli bir sebep. Dans etmenin sağlığımıza faydaları bu yazımızd...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Keogh, J. W. L., Kilding, A., Pidgeon, P., Ashley, L., & Gillis, D. (2009). Physical benefits of dancing for healthy older adults: A review. Journal of Aging and Physical Activity. Human Kinetics Publishers Inc. https://doi.org/10.1123/japa.17.4.479
 • Quiroga Murcia, C., Kreutz, G., Clift, S., & Bongard, S. (2010). Shall we dance? An exploration of the perceived benefits of dancing on well-being. Arts & Health, 2(2), 149–163. https://doi.org/10.1080/17533010903488582
 • Merom, D., Grunseit, A., Eramudugolla, R., Jefferis, B., Mcneill, J., & Anstey, K. J. (2016). Cognitive benefits of social dancing and walking in old age: The dancing mind randomized controlled trial. Frontiers in Aging Neuroscience, 8(FEB). https://doi.org/10.3389/fnagi.2016.00026
 • Marich, J., & Howell, T. (2015). Dancing mindfulness: A phenomenological investigation of the emerging practice. Explore, 11(5), 346–356. https://doi.org/10.1016/j.explore.2015.07.001
 • Keogh, Justin & Kilding, Andrew & Pidgeon, Philippa & Ashley, Linda & Gillis, Dawn. (2009). Physical Benefits of Dancing for Healthy Older Adults: A Review. Journal of aging and physical activity. 17. 479-500. 10.1123/japa.17.4.479.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.