Dermatolojide Düzeltici Makyaj

Düzeltici makyaj birçok farklı cilt durumuna yardımcı olur. Estetik kullanımlara ek olarak, tıbbi nedenlerle de kullanılabilir.
Dermatolojide Düzeltici Makyaj
Leonardo Biolatto

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Leonardo Biolatto.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Dermatolojide düzeltici makyaj, kusurları gizlemek için özel olarak yapılır. Ayrıca, belirli cilt koşullarından sonra cildinizin daha iyi görünmesine yardımcı olur. Bu tür makyaj aşağıdakiler için yararlıdır:

 • Yanık izlerini hafifletmek
 • Kozmetik dermatolojiyi veya plastik cerrahiyi geliştirmek
 • Kanser tedavilerinin yan etkilerini en aza indirmek

Düzeltici makyajın büyük psikolojik faydaları da vardır. Cildinizin iyi görünmesine yardımcı olur ve görüntünüzü geliştirir. Bu nedenle, belirli cilt koşullarına sahip insanlar için, benlik saygısını ve yaşam kalitesini artırabilir.

Düzeltici makyajın özellikleri

Düzeltici makyajın birkaç önemli özelliği vardır. Örneğin, bazıları:

 • Kaplayıcılık
 • Doğal sonuçlar: hızlı ve kolay uygulama
 • Cilt için güvenli: klinik sonuçları olan hipoalerjenik
 • Bir süre cildinizde kalır
 • Suya ve tere dayanıklı
 • Parfüm içermez
 • Yüzünüzde ve vücudunuzda kullanım için uyarlanabilir
 • Kolayca çıkarılır

Kapatıcı temelleri

Renk tekerleğinde, her rengin zıt bir rengi vardır. Zıt renkler prensibi, karşıtların birbirini iptal etmesidir. Bu nedenle, yeşil kırmızıyı, sarı ise moru nötralize eder.

Bu ilke kırmızı veya mor izleri zıt renkli kapatıcı ile kamufle etmenizi sağlar. Bu şekilde, cilt tonunda kapatıcı kullanmanıza gerek kalmaz.

makyaj malzemeleri

Dermatolojide endikasyonlar

Düzeltici makyaj kullanmanın birçok nedeni vardır. Hatta, en yaygın olanlardan bazıları:

 1. Küçük kusurları kapatmak için: koyu halkalar, lekeler veya kusurlar.
 2. Dermatoz: akne veya gül hastalığı.
 3. Hiper veya hipopigmentasyonlar: yaşlılık lekeleri, gebelik lekeleri veya akderi.
 4. Vasküler bozukluklar: kuperoz veya anjiyomlar.
 5. Kozmetik dermatoloji veya plastik cerrahiden sonra: kimyasal peeling, lazerler veya botoks.
 6. Kamuflaj: yanık ve yara izlerini gizleme.

Kanser hastalarında düzeltici makyaj kullanırken, makyaj uygulamasına ek olarak, bazen kaş çizmeniz gerekir. Bunu yapmak için, doğal kaşlar gibi küçük vuruşlar yapmanız gerekir. Ancak, kısmi veya total alopesi varsa, kaşları yeniden çizmek için 3 referans noktası alın.

Kirpikler kanser tedavileri nedeniyle azaldıysa veya kaybolduysa, üst kirpiklerin tabanına bir göz kalemi uygulayın. Bu şekilde, kirpiklerin görünümünü tanımlayabilir ve yeniden oluşturabilirsiniz.

vitiligo hastalığı

Kanser hastalarında düzeltici makyaj

Dermatolojide düzeltici makyaj, kanser tedavisi gören hastalar için özellikle önemlidir. Aslında, ciltteki yan etkiler kemoterapi ve diğer hedefe yönelik tedavilerde yaygındır.

İnsanların görünüşleri hakkında iyi hissetmeleri önemlidir, çünkü özsaygılarını ve özgüvenlerini artırır. Bu nedenle makyaj, tedavilerle daha olumlu bir tavırla yüzleşmelerine yardımcı olur. Ayrıca kişisel ve sosyal ilişkilerini geliştirebilirler.

Ek olarak, düzeltici makyaj, kanser tedavileri ile yüz cildindeki en sık karşılaşılan değişikliklerin azaltılmasına yardımcı olur. Bu değişiklikler kuruluk, yorgunluk, lekeler ve hiperpigmentasyonu içerir. Ayrıca kızarıklık ve kaş ve kirpiklerin dökülmesini içerebilir.

Makyaj uygulamadan önce yüzünüzü nazikçe yıkayın. Bunu yapmak için bir temizleyici veya nemlendirici yüz yıkama suyu kullanın.

Yüzünüzü nemlendirmek son derece önemlidir, çünkü kuru cilt kemoterapinin en yaygın yan etkilerinden biridir. Burada hipoalerjenik ürünler kullanmak önemlidir.

Ayrıca haftada 1 veya 2 kez nemlendirici maske kullanmanızı öneririz. Tabii ki, daima güneş kremi kullanın. Aslında, kanser tedavileri sizi güneşe karşı daha hassas hale getirir. Bu nedenle, güneş altında geçirdiğiniz zamanı mümkün olduğunca sınırlamalısınız.

Sonuç

Bir cilt rahatsızlığınız varsa veya kanser tedavisinden geçiyorsanız, düzeltici makyaj hem fiziksel hem de duygusal olarak size fayda sağlayabilecek bir araçtır. Sizi iyi göstermeye ek olarak, bu ürünler tıbbi olarak da yardımcı olabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Riva Grandal, Á., Santiago Sánchez Mateos, J., & Rodríguez Martín, C. (2009). Maquillaje terapéutico sobre lesiones dermatológicas faciales: revisión bibliográfica. Enfermería Dermatológica.

 • Padilla-España, L., & de Troya-Martín, M. (2013). El maquillaje corrector en la dermatología pediátrica: cuándo y cómo. Piel. https://doi.org/10.1016/j.piel.2013.03.017

 • Alcalde Lorca, I. (2008). Maquillaje dermatológico corrector. Enferm Dermatol.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.