Dil Kanseri ile İlgili Olabilecek İlk 5 Semptom

Dil kanseri belirtilerinden bazılarını bir arada görüyorsanız, bir doktora görünmeniz gerekmektedir.
Dil Kanseri ile İlgili Olabilecek İlk 5 Semptom

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Teknik olarak oral veya orofaringeal kanser olarak bilinen dil kanseri, en yaygın kanserlerden biridir. Bu nedenle dil kanseri ile ilgili olabilecek semptomları bilmek, dolayısıyla erken tedavi şansı yakalamak çok önemlidir.

Çoğu durumda, dil kanseri olan insanlar yaşamları boyunca sigara veya alkol kullanan kişilerdir. İstatistikler, bunun erkeklerde kadınlardan daha fazla göründüğünü göstermektedir ve son zamanlarda oral ya da orofarengeal kanserli insanların sayısı artmıştır.

Herhangi bir hastalıkta olduğu gibi, vücudunuzda neler olduğunun göstergesi olan bazı semptomlar vardır. Dil kanserinden şüpheleniyorsanız, bu makalemizde hastalığın ilk 5 semptomunu öğrenebilirsiniz.

Ancak bu semptomların en genel semptomlar olduğunu, başka problemlerle de bağlantısı olabileceğini ve kanser olduğunuzun %100 göstergesi olmadığını lütfen unutmayın.

Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, kontrol ettirmeniz ve doğru teşhisi koydurmanız için uzman bir doktor tarafından muayene edilmeniz gerektiğini aklınızdan çıkarmayın.

Risk Faktörleri

doktor muayenesi

Tıpkı aile geçmişinde diyabet olan birinin diyabetten muzdarip olmasının daha muhtemel olması gibi, yaşam tarzı ya da diyetle alakalı olsun ya da olmasın, dil kanseri olasılığını yükseltebilen bazı risk faktörleri de vardır. Onlardan bazıları:

Sigara ve alkol tüketimi

Bu kombinasyon, akciğer kanseri, siroz ve mide kanseri gibi diğer hastalıkların yanı sıra dil kanseri olasılığını da artırır. Aktif sigara içenlerde, ağız bölgesindeki kanserli hücreler büyüme eğilimi gösterir. Bu durum, düzenli olarak alkol tüketen insanlar için de geçerlidir.

Beslenme Düzeni

Meyve ve sebze bakımından zayıf bir beslenme düzenine sahip olmak bağışıklık sisteminizi zayıflatır ve sık görülen sağlık problemlerine karşı sizi daha da savunmasız bir hale getirir.

İnsan papillom virüsü (HPV)

HPV’li insanların dil kanserine yakalanma olasılığı daha yüksektir; çünkü bu virüs direkt olarak HPV’nin ortaya çıkması ve büyümesi ile ilişkilidir.

Dil Kanseri ile İlişkilendirilebilecek Belirtiler

1. Dil ülseri

Oral veya dil kanserinin ilk belirtilerinden biri ağrılı ülserler veya ilaç tedavisine iyi cevap vermeyen yaralardır. Normalde ülserler ağrılıdır ve çok rahatsızlık vericidir.

Bununla birlikte, dil ülserindeki fark, çok daha hassas olması ve çok sık görülmesidir. Dil ülserini normal ülserler veya ağız uçukları ile karıştırmamak önemlidir. Bu nedenle ağrı seviyesine ve süresine dikkat etmeniz gerekir.

2. Ağrı

boğazı ağrıyan erkek

Dil kanserinin neden olduğu ağrı sadece dil ile sınırlı değildir. Ayrıca ağzın içine yayılabilir ve boğaza kadar da inebilir. Böyle bir durumda, bir şeyler içmek veya çiğnemek gibi basit eylemleri yaparken ağrıyı hissedebilirsiniz.

Bu, yutma veya çiğneme sırasındaki ağrıya bağlı olarak kanserin bir göstergesi olabilir; ancak boğaz enfeksiyonlarına, tonsilite veya alerjiye de işaret ediyor olabilir.

Bir haftadan uzun sürerse ve dilinizdeki lekeler gibi başka semptomlar da görürseniz, en iyisi bir doktor tarafından muayene edilmeniz ve semptomlarınıza teşhis konulmasıdır.

3. Dilde lekeler

Lekeler, dil kanserinizin olabileceğinin başka bir göstergesidir. Genellikle beyaz (lökoplazi) veya kırmızıdır (eritroplazi) ve iki haftadan daha uzun sürer.

Eğer bahsettiğimiz lekeler sizde varsa, neler olduğunu öğrenmek için bir doktora görünmelisiniz. Doktorunuz eğer gerekli olduğuna karar verirse, lekeleri analiz etmek için bir biyopsi testi isteyecektir.

4. Kötü koku

doktora giden çocuk

Yukarıdaki belirtilerin ardından ağızda kötü bir koku olması çok yaygındır. Dişlerinizi ve dilinizi fırçalayarak kokudan kurtulursunuz; ancak koku tekrar edebilir ve kan tadı alabilirsiniz.

5. Kanayan dil

Birçok kişi, dil bölgesinde kanamayı diş eti kanaması veya ülser ile karıştırmaktadır. Bu nedenle kanamanın nereden geldiğini bulmak önemlidir.

Kanamanın nereden geldiğini bulmak için de yemek yedikten sonra kulak pamuğu ile dilinizi temizleyebilirsiniz. Eğer ağzınızda sürekli kan tadı varsa mutlaka bir doktora görünün.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.