Genelde Göz Ardı Edilen 11 Kanser Belirtisi

Bazen göz ardı edilse veya dikkat edilmese de erken kanser belirtileri olan küçük rahatsızlıklar vardır. Eğer en ufak bir şüphe taşıyorsanız her zaman doktorunuza veya bir uzmana başvurun. 
Genelde Göz Ardı Edilen 11 Kanser Belirtisi

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Dünyada her gün yüzlerce insanda çeşitli kanser türleri ve tümörler teşhis ediliyor, ve bazen bunlar ileri seviyede oluyor. Bu yüzden erken kanser belirtisi fark etmekte yarar var.

Bazen kötü tümörler hiç bir belirti göstermez, ve zamanla teşhis edildiklerinde tedavi edilemeyecek derecede ileri seviyeye ulaşmış olurlar. Bir çok durumda erken teşhis anahtardır çünkü kanseriniz ne kadar ciddiyse tedavisi o kadar mümkün olur.

Bu nedenle sıradan gözüken bazı belirtileri bilmenizde yarar var. Ayrıca bunların bazıları bazı kanser türlerine işaret ediyor olabilir. Bugünkü makalemizde sizlere genelde göz ardı edilen 11 erken kanser belirtisinden bahsedeceğiz.

Israrcı öksürük ve ses kısıklığı

boğaz ağrısı

Ama eğer öksürüğünüz ısrarcı ise ve herhangi bir kanama buna eşlik ediyorsa, kesinlikle ve kesinlikle hemen doktorunuza görünün 

Nefes kesilmesi

Akciğer kanseri teşhisi konan bir çok insan bu hastalığı taşıdıklarını keşfetmeden önce nefes kesilmesi ve nefes darlığı yaşadıklarını anımsıyor. Belki de bunu bir astım veya alerji belirtisi gibi görüp göz ardı etmişlerdi.

Bağırsak hareketlerinde anormal değişimler

karın ağrısı

Ama eğer dışkınızda kan veya siyah renk görüyorsanız, tuvalete gitmek için kontrolsüz bir ihtiyaç duyuyorsanız, karın ağrısından şikayetçiyseniz, düzenli ishal veya kronik kabızlık yaşıyorsanız bir doktora başvurmak iyi bir fikirdir.

Enfeksiyonun sıklığı

Sıkça enfeksiyon yaşamak lösemiye işaret edebilir. Lösemi beyaz kan hücrelerinin anormal üretiminden kaynaklanan bir hastalıktır, bunlar yüzünden vücut enfeksiyonlarla savaşma yeteneğini kaybeder. Yetişkinlerde lösemi yüksek ateş, havale veya soğuk algınlığı gibi belirtilerle kendini gösterir.

İdrarda değişiklikler

idrar testi

İdrarınızın rengi normalden daha koyu mu geliyor? Ayrıca ağır bir kokusu da mı var?

Bu belirtiler tipik olarak idrar yollarında bir tümörün oluşumuna veya büyümeye işaret eder. Bunları doktorunuzu görmek için kesin belirtiler olarak alın ve sakın göz ardı etmeyin.

Açıklanamayan ağrı

Eğer sırtınızda, boynunuzda, bacaklarınızda veya diğer bölgelerinizde açıklanamayan kronik bir ağrı duyuyorsanız doktorunuza görünmek çok iyi bir fikir. Bu durumda, ağrınız yukarıda açıkladığımız bazı durumların habercisi olabilir.

Cildinizde veya Benlerinizde Değişim

cilt lekeleri

cilt kanseri

Açıklanamayan kanama

Rahim kanserinin yaygın belirtilerinden biri kan damlalarının gelmesi veya aybaşı kanamalarınız dışında gerçekleşen kanamalardır. Ayrıca rektal kanama yaşıyorsanız, bu kolon kanserinin işareti olabilir. 

Leğen kemiğinde sık ağrı duyma

kasık ağrısı

yumurtalıkta kist veya kadınsal üretim sistemlerine dair bazı kanser türlerinin göstergesi de olabilir. 

Kilo kaybı

Bazıları için aniden veya açıklanmayan kilo kaybı sürpriz bir hediye gibi olsa da aşırı veya hızlı kilo kaybına dikkat etmelisiniz. Çünkü bu bir kanser belirtisi olabilir. Eğer herhangi bir rejim uygulamıyorsanız ve hızlıca birden bir kaç kilo verdiyseniz, bu pankreas, mide, yemek borusu veya akciğer kanseri belirtisi olabilir. 

Yutmakta zorlanma

Eğer yutarken rahatsızlık duyuyorsanız ve bunda zorlanıyorsanız, doktorunuza başvurmanızda fayda var, çünkü bu yemek borusu, mide veya boğaz kanserinin belirtilerinden biridir.

İlginizi çekebilir ...
Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Kansere Karşı Faydalı 7 Meyve ve Sebze
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Düzenli Olarak Tüketmeniz Gereken Kansere Karşı Faydalı 7 Meyve ve Sebze

Ne yediğiniz size tanımlar. Beslenme düzeninize kansere karşı iyi gelen sebze ve meyveleri ekleyerek sağlığınıza dikkat edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Oylar, Ö., & Tekin, İ. (2011). KANSERİN TEŞHİS VE TEDAVİSİNDE NANOTEKNOLOJİNİN ÖNEMİ Nanotechnology in Cancer Diagnosis and Treatment. Cilt.
  • Topu, Z., Ulger, F., & Numanoǧlu, N. (2004). Ailesel kanser hikayesi ve akciger kanseri. Tuberkuloz ve Toraks.
  • Baflkol, M., Baflkol, G., Koçer, D., Artfl, T., Ylmaz, Z., Üniversitesi Tp Fakültesi, E., … Cerrahi Anabilim Dal, G. (2007). Mide Kanserli Hastalarda Oksidan ve Antioksidan Parametreler ve Birbiriyle ‹liflkileri Oxidant -Antioxidant Parameters and Their Relationship in Patients with Gastric Cancer. Araflt›rma Türk Klinik Biyokimya Derg.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.