Dildeki Beyazlık İçin Doğal Çareler

Dildeki beyazlık, karaciğer yanlış çalıştığı için ortaya çıkabilir, bu nedenle en ufak bir şüpheye bile sahipsek test yaptırmak için bir uzmana danışmalıyız.
Dildeki Beyazlık İçin Doğal Çareler

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beyaz dil ciddi bir sorun olmasa bile bazen böyle hissedilebilir. Dildeki beyazlık hakkında ciddi bir sorunun habercisi olduğuna dair herkesin inanabileceği pek çok söylenti vardır. Ancak durum nadiren bu kadar ciddidir.

Ama dildeki beyazlığın karaciğerin çalışmasındaki bir bozuklukla ya da sindirim sorunuyla ilişkili olabileceği de bir gerçektir.

Bu nedenle, bu sorunla karşılaştığımızda bir tıp uzmanına danışmak iyi bir fikirdir. Bunların yanında, dildeki beyazlık kandidiyaz belirtisi de olabilir.

Diğer yandan, bu sorun bir hijyen probleminden, zayıflamış savunma sisteminden kaynaklanabilir ya da tütün kullanımının bir yan etkisi olabilir. Savunma mekanizmasının zayıflamasının pek çok sebebi olabilir: nedeni hayatımızdaki stresli bir döneme vücudumuzun gösterdiği bir tepki de olabilir, ani bir değişiklikten de kaynaklanabilir.

Dildeki beyazlamanın sebebi her ne olursa olsun, bu sorundan kurtulmak için kullanabileceğiniz bazı doğal çarelerden bahsedeceğiz.

Dildeki beyazlık için doğal çareler

1. Günde 2 diş sarımsak

beyaz dil sarımsak

Sarımsak, dildeki beyazlıkla savaşmak için harika bir yiyecektir. İçerdiği özellikler, sebebi her ne olursa olsun yaşanan bu sorunu tedavi etmek için en iyi bileşenler olabilir.

İlk olarak, sarımsağın içerdiği antibiyotik ve mantar önleyici özelliklerden faydalanabiliriz. Bu özellikler sayesinde, kandidiyazdan muzdarip olsak da, dilimizde mikroplar olsa da, sarımsak bize yardımcı olabilir.

Buna ek olarak, sarımsak pek çok vitamin içerdiği için bağışıklık sistemini dengeler ve sağlığımıza daha hızlı ve daha verimli bir şekilde kavuşmamızı sağlar. Bu vitaminlerin hücre yenilenmesini tetiklediğini de unutmayın.

Ne yapmalısınız?

 • Çiğ sarımsak yemenizi şiddetle öneriyoruz. Tadına dayanamazsanız ya da nefesiniz hakkında endişeleniyorsanız salataya ve soğuk yiyeceklere karıştırmayı tercih edebilirsiniz.
 • Sarımsağı pişirmek daha az etkili bir seçenektir ancak çiğ sarımsak yemek sizin için imkansızsa, bu da işe yarayacaktır.

Daha fazlasını öğrenin: Siyah Sarımsağın Faydaları

2. Kaba tuz

Sert yapısı nedeniyle kaba tuzun ciltteki ölü deri hücrelerini dökmek konusunda oldukça başarılı olduğu aşikardır. Ek olarak, içerdiği mineraller dili beslemek ve korumak için harikadır. Bunlar antioksidan gibi davranır ve daha hızlı iyileşmeye yardımcı olur.

Aynı zamanda, kaba tuz antiseptik özellikleri sayesinde enfeksiyonların tedavisinde de etkilidir.

Seçeneğiniz varsa ham tuzu tercih edin. Rafine edilmemiş tuz, herhangi bir şekilde kimyasal işlemden geçmediği için yan etkilere neden olmadan gücünü gösterecektir.

Ne yapmalısınız?

 • Tuzu dilinizin tedavisinde kullanmak için tek yapmanız gereken bir tutam tuz alın ve nazikçe dilinize sürün.
 • Tuzu sertçe sürerseniz sorunun kötüleşebileceğini unutmayın.

3. Aloe vera jeli

beyaz dil aloe vera

Alternatif tıpta, aloe vera bitkisinin önemi sarımsakla hemen hemen aynıdır. Sağladığı faydalar sayısızdır ve bu nedenle pek çok problemin tedavisinde kullanabiliriz.

Çok kullanışlı olduğu için kendi aloe vera bitkinizi yetiştirmenizi öneriyoruz. Bakımı oldukça kolaydır ve evde aloe vera bitkisi yetiştirmek kendi eczanenize sahip olmak gibidir.

Aloe vera iltihapları tedavi etmek ve bakterilerden kurtulmak için harikadır – bu nedenle dildeki beyazlığı tedavi etmek için tam da ihtiyacımız olan şeydir.

Sağladığı faydalardan en üst düzeyde yararlanabilmek için bir çay kaşığı aloe vera jelini bir dakika boyunca dairesel hareketlerle dilinize sürün.

Bir diğer seçenek de aloe vera jelini tüketmektir:

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı aloe vera jeli (15 g)
 • 1 bardak su (200 ml)

Ne yapmalısınız?

 • Bir çay kaşığı aloe vera jelini suyun içine ekleyin, iyice karıştırın ve için.
 • Bu çareyi sorundan kurtulana kadar günde iki kez tüketebilirsiniz.

4. Zerdeçal

beyaz dil için zerdeçal

Baharatlı yiyecekler gibi, zerdeçalın enfeksiyonlarla, mantarlarla ya da ağız ağrısıyla savaşmaya yardımcı olabilecek harika özellikleri vardır.

İlginç olan, baharatları her zaman yanma hissiyle ilişkilendirmemizdir. Ancak, bu yanma hissi aslında yalnızca birkaç saniye sürer: sonrasında dildeki beyazlığın neden olduğu acının azaldığını hissedeceksiniz.

Bu yeterli değilmiş gibi, zerdeçal safra kesesinin işleyişine yardım eder ve boşaltım sürecine yardımcı olarak karaciğerinizi güçlendirir. Zerdeçal ayrıca sindirimi iyileştirmek ve hızlandırmak için de harikadır.

Zerdeçalın faydalarını maksimum düzeyde almak isterseniz limonla karıştırabilirsiniz.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı zerdeçal (5 g)
 • Limon suyu (yeteri kadar)

Ne yapmalısınız?

 • Bir çay kaşığı zerdeçala ve sitrik bir meyvenin suyuna ihtiyacınız var. Kesin bir ölçü yok: bir lapa elde etmenize yardımcı olacak kadar kullanın.
 • Lapayı elde ettiğinizde, yapmanız gereken tek şey iki dakika boyunca dilinize sürmek ve ardından ağzınızı çalkalamak.

Gördüğünüz gibi, bunlar oldukça basit doğal çareler; ama basitliklerine rağmen oldukça etkililer.

Doğa bizi ortak bir kökenimiz olan pek çok terapiyle kutsuyor ve bunlar neredeyse her zaman hiçbir yan etkiye neden olmadan bize fayda sağlıyorlar. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.