Bu 8 Gıda İle Karaciğerinize Özen Gösterin

Karaciğer sağlığınıza özen göstermek için, karaciğerinizin fazla toksini temizlemesine ve iş yükünü azaltmasına yardımcı olan gıdalar tüketmeniz gerekir. Bu yazıda daha fazla bilgi edinin!
Bu 8 Gıda İle Karaciğerinize Özen Gösterin
María Belén del Río

Yazan ve doğrulayan biyolog, doktor María Belén del Río.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Karaciğer boşaltım organlarınızdan biridir. Vücudunuzun genel sağlığı açısından çok önemli bir role sahiptir, bu sebeple yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Bu yazımızda anlatacağımız 8 gıdayı tüketerek karaciğerinize özen gösterin!

Karaciğeriniz, sindirim sürecine yardımcı olmak için safra keseniz ile birlikte çalışır. Aynı zamanda kan dolaşımıyla taşınan toksinleri de ortadan kaldırır.

Ayrıca bazı hormonların üretimine müdahale eder. Karaciğeriniz aynı zamanda bazı gerekli besin maddelerinin depolanması ve kullanılması için de önem taşır.Bununla birlikte, tıpkı vücudunuzdaki diğer sistemlerde olduğu gibi, problem ve hastalıklar oluşturmaya başlayabilir. Bu sorunlar karaciğerin en ideal şekilde çalışmasını engeller.

Sonuç olarak, bu durum, bir dizi olumsuz reaksiyona neden olur. Eğer kontrol altına alınmazlarsa, yaşam kalitenizi etkileyebilirler.

Neyse ki, bu sorunların birçoğu günlük alışkanlıklarınızı ve beslenme düzeninizi değiştirerek önlenebilir. Aslında, özellikleri karaciğer fonksiyonunu destekleyen birçok gıda mevcuttur. Bu da ciddi hastalıkların gelişimini engeller.

Bu yazıda, en iyi 8 tanesini daha ayrıntılı olarak paylaşmak istiyoruz, böylelikle onlardan gönül rahatlığıyla daha fazla tüketebilirsiniz.

Bu 8 Gıda İle Karaciğerinize Özen Gösterin

1. Sarımsak

sarımsak

Sarımsak, karaciğerin işlevini artırmanız konusunda size yardımcı olabilecek besinlerden biridir. Bu durum özellikle toksin birikiminden muzdaripseniz geçerlidir.

 • Antioksidan ve anti-enflamatuvar maddelere sahiptir. Bunlar aşırı yüklenmeyi azaltmak için kanınızın detoks sürecini destekler.
 • Sarımsak arginin adı verilen önemli bir aminoasit kullanır. Etkileri kan damarlarını rahatlatır. Ayrıca bu organın basıncını düşürür.
 • Ayrıca, size önemli miktarda B6 vitamini ve C vitamini verir. Bunlar, hücresel hasarı ve kolesterol birikimini azaltan iki temel bileşendir.

2. Zeytinyağı

Zeytinyağı, sağlığınızı birçok açıdan desteklemeye yardımcı olan “süper gıdalar” dan biridir.

 • Omega 3 yağ asitleri ve E vitamini içerir. Bunların her ikisi de karaciğerinizde bulunan atık kalıntılarını ortadan kaldırmak için gereklidir. Ayrıca hücresel oksidasyonu engellerler.
 • Kontrollü bir şekilde tüketimi kolesterolünüzü kontrol altına alır. Ayrıca aşırı yağ oranını azaltmak için metabolizmanızı arttırır.

3. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay ideal karaciğer fonksiyonunu destekleyen sağlıklı bir içecektir. Kateşin adı verilen bazı antioksidanların yüksek içeriği sayesinde bunu yapar.

Bu maddeler, flavonoidler adı verilen grubun bir parçasını oluştururlar. Özümsendikten sonra dokuyu toksik serbest radikallere ve toksinlere karşı korumaya yardımcı olurlar.

4. Greyfurt tüketerek karaciğerinize özen gösterin

Greyfurt, sadece yüksek orandaki C vitamini nedeniyle öne çıkmaz. Glutatyon içeriğinden dolayı da göze çarparlar. Bu madde karaciğerinizde doğal olarak üretilir ve vücuttaki dokuları tamir etmek gibi birçok önemli süreçte kullanılır.

 • Her bir greyfurt, 70 mg glutatyon verebilir. Bu sebeple, detoksifikasyon işlemi sırasında enzimleri harekete geçirmek adına çok faydalıdır.

5. Elma

elma

Bu lezzetli meyve yüksek oranda pektin içerir. Bu, sindirim sisteminizi desteklemeye ve toksinlerden kurtulmaya yardımcı olan bir tür doğal liftir.

 • Ayrıca, tüketimi kanın pH seviyesinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca, karaciğerde biriken zehirli atıklara karşı koruyucu bir etkisi vardır.

6. Limon

Limon içerdiği yüksek C vitamini sayesinde, karaciğer sağlığınızı iyileştirmek ve ona özen göstermek için mükemmel bir müttefiktir.

 • Bu antioksidan besin, toksinleri, suda kolaylıkla çözünen bileşiklere dönüştürmeye yardımcı olur. Bu daha sonrası için onlardan kurtulmayı kolaylaştırır.
 • Ayrıca, yağların ayrışma sürecini ve kolesterolünüzün kontrol altına alınmasını destekler.

7. Avokado ile karaciğerinize özen gösterin

avokado yiyerek karaciğerinize özen gösterin

Avokado muhteşem bir meyvedir. Yüksek besin değeri nedeniyle, kalp, sindirim ve karaciğer sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

 • Yüksek oranda glutatyon içerir.
 • Size önemli miktarlarda C vitamini ve E vitamini sağlar. Bunlar, serbest radikallerin neden olduğu hasara karşılık iki güçlü antioksidandır.
 • Eğer bunlar yeterli değilse, temel yağ asitlerini içerir. Bunlar iltihaplanmaları ve kolesterol seviyenizi düzenlemek için oldukça gereklidir.

8. Kuruyemişler

Kuruyemişler L-arginin kaynağıdır. Bu, karaciğerinizde depolanan zehirli artıkların ayrıştırılmasına yardımcı olan önemli bir amino asittir.

 • Diyet lifi ve omega 3 yağ asitleri içeriği nedeniyle bu madde, dokularda meydana gelen aşırı iltihaplanmayı kontrol etmenize yardımcı olur ve arınma sürecini uyarır.
 • Düzenli tüketimi, iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olur ve kötü kolesterolünüzü (LDL) kontrol altına alır.

Karaciğer sağlığınız hakkında endişeleriniz mi var? Yukarıda bahsedilen gıdaların tüketim miktarını artırdığınız konusunda emin olun. Onları dengeli bir beslenme planı, çok fazla su tüketimi ve egzersizle tamamlamayı unutmayın.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.