Diovan: Kullanım Alanları ve Yan Etkileri

Diovan, anjiyotensin 2'nin etkisini bloke ederek, kan damarlarını yatıştırarak ve kan basıncını düşürerek çalışır. Bu yazıda bu ilacın kullanım alanlarından ve yan etkilerinden bahsedeceğiz. 
Diovan: Kullanım Alanları ve Yan Etkileri
Franciele Rohor de Souza

tarafından incelendi ve onaylandı. Eczacı Franciele Rohor de Souza.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Diovan, aktif maddesi valsartan olan bir ilaçtır. Anjiyotensin 2 reseptör antagonistleri olarak bilinen ilaç grubuna aittir. Yüksek kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olur. Yüksek kan basıncı kalbin ve damarların daha çok çalışmasına yol açar.

Bu durum tedavi edilmezse, beyindeki ve kalpteki kan damarlarına zarar verebilir, böbrek yetmezliğine, felce, kalp yetmezliğine yol açabilir.

Diovan: İşlevi ve kullanım alanları

Anjiyotensin II kan damarlarının daralmasına yol açan vücuda ait bir maddedir. Bunun sonucunda kan basıncında artış olur. Diovan, anjiyotensin II’nin etkisini bloke ederek çalışır, kan damarlarını yatıştırır ve kan basıncını düşürür. Bu ilaç kaplama tablet şeklinde bulunabilir ve üç farklı durumun tedavisinde kullanılabilir:

  • Yetişkinlerde, 6 yaşını geçmiş çocuklarda ve 6 ile 18 yaş arasındaki erişkinlerde hipertansiyon olması durumunda.
  • Henüz kalp krizi geçirmiş yetişkin hastaları tedavi etmek için, krizden sonraki 12 saat ile 10 gün aralığında. Bu ilaç kalp krizinden sonra ölüm riskini düşürmeye yardımcı olur.
  • Kalp yetmezliği olan yetişkin hastalarda. Bu hastalarda tedavi genellikle günde iki kez 40 mg ile başlar.
elinde hap olan kadın su

Bu ilaç, anjiyotensin II reseptör antagonistleri olarak bilinen bir ilaç grubuna aittir.

Doğal olarak dozajlar duruma bağlı olarak değişir. Çoğu durumda doktorlar haftalar boyunca dozu yavaş yavaş artırarak en fazla günde iki kez 160 mg’a kadar çıkarırlar. En son doz kişinin kendine özgü toleransına bağlıdır.

Bu ilaç kalp yetmezliği için verilen diğer tedavilerle – örneğin anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleri (ACEI’lar) ile birlikte uygulanabilir.

Kalp yetmezliği semptomlarından bazıları nefes darlığı, sıvı toplanması nedeniyle bacakta ve ayaklarda şişkinlik olarak sıralanabilir.

Valsartan’ın diğer ilaçlarla birlikte kullanımı

Valsartan’ın etkileri belli ilaçlarla birlikte alındığında değişebilir. Bu tür durumlarda, doktorun, dozu değiştirmesi veya başka önlemler alması gerekebilir.

Tıp uzmanları, idrar söktürücüler de dahil kan basıncını düşürmek için kullanılan diğer ilaçlarla, anjiyotensin dönüştürücü enzim inhibitörleriyle ve aliskiren ile tedaviye müdahale etmek zorunda bile kalabilirler.

Ayrıca tıp uzmanları, kandaki potasyum seviyesini yükselten, potasyum takviyelerini veya potasyum tutucu ilaçları da göz önünde bulundurmak zorundadırlar.

Olası yan etkiler

Her ilaç gibi bu ilaç da yan etkilere neden olabilir ancak bu yan etkiler herkeste ortaya çıkmaz. Bazı yan etkiler ciddi olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirebilirler. Bazılarının sıklığı hastanın durumuna göre değişiklik gösterir.

Bu ilacı içen insanlar alerjik reaksiyon gibi semptomlarla karşılaşabilirler, örneğin:

  • Yüzde, dudaklarda, dilde veya boğazda şişme.
  • Nefes almada veya yutmada zorluk.
  • Yoğun ve kaşıntılı kızarıklık.
kaşınan kadın

Bu ilacı içmek kendini kaşıntılı cilt şeklinde gösteren alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa doktorunuza danışın.

Bu semptomlardan herhangi biriyle karşılaşırsanız, ilacı almayı bırakın ve doktorunuzla iletişime geçin. Yaygın rastlanan diğer yan etkiler sersemlik, semptomlarıyla birlikte veya başka semptom olmadan düşük kan basıncı ve bozulan böbrek fonksiyonu işaretleri.

Ancak başka ters etkiler de görülebilir. Tipik olarak anjioödem, ani bilinç kaybı, vertigo, kas spazmları, anormal kalp ritmi, öksürük, halsizlik ve karın ağrısı bu ters etkilerden bazılarıdır.

Ancak sersemlik ve böbrek fonksiyonlarında bozulma gibi ters etkilere, yüksek kan basıncı nedeniyle tedavi gören yetişkin hastalarda daha az sıklıkla rastlanır. Ancak bu etkiye, kalp yetmezliği nedeniyle veya yeni geçirilen kalp krizi sonrası tedavi gören yetişkinlerde daha yaygın olarak görülür.

Ters etkilerle ilgili bilgi almak

Ters etkilerle karşılaşırsanız doktorunuza veya eczacınıza danışın. Bu durumdan onları haberdar ederek, bu ilacın güvenliği ile ilgili daha fazla bilgi sağlanmasına yardımcı olabilirsiniz.

Daha iyi sonuçlar almak ve ters etkiyle karşılaşma riskini azaltmak için bu ilacı her zaman tam olarak doktorunuzun reçetenize yazdığı şekilde kullanın.

Sonuç

Kapsamlı bir şekilde bakılacak olursa, çalışmalar, valsartanın 160 mg’den 360 mg’ye varan dozlarda, kan basıncını kontrol etme konusunda, aynı gruptaki diğer ilaçlara göre daha etkili olduğunu kanıtlıyor. Ancak bu ilacı almanızın sizin için doğru olup olmayacağını öğrenmek üzere doktorunuzla konuşmanız önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Böbrek Temizliği İçin İnanılmaz Detoks Diyeti
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Böbrek Temizliği İçin İnanılmaz Detoks Diyeti

Böbreklerin ne kadar hayati olduklarını göz önünde bulundurarak, böbrek temizliği sağlayacak harika bir detoks diyeti önermek istiyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ripley, T. L. (2005). Valsartan in chronic heart failure. Annals of Pharmacotherapy. https://doi.org/10.1345/aph.1E327
  • Zakirova, A. N., & Zakirova, N. E. (1999). Diovan efficacy and tolerance in mild and moderate hypertension. Terapevticheskii Arkhiv.
  • Mahony, C. (2013). Second study on valsartan is threatened with retraction over alleged data manipulation. BMJ (Clinical Research Ed.). https://doi.org/10.1136/bmj.f4920
  • Huang QF, Li Y, Wang JG. Overview of clinical use and side effect profile of valsartan in Chinese hypertensive patients. Drug Des Devel Ther. 2013;8:79–86. Published 2013 Dec 30. doi:10.2147/DDDT.S38617

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.