Potasyum Eksikliğinin 4 Belirtisi

Hem kramplar hem de yorgunluk potasyum eksikliğinin açık bir göstergesi olabilir. Büyük sağlık problemlerinden kaçınmak için potasyum içeren gıdalar tüketmeyi ihmal etmeyin.
Potasyum Eksikliğinin 4 Belirtisi
Eliana Delgado Villanueva

tarafından incelendi ve onaylandı. beslenme uzmanı Eliana Delgado Villanueva.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Potasyum eksikliği sindirim sistemindeki, kalpteki ve diğer vücut sistemlerindeki sinirlerin, kas hücreleriyle olan etkileşimlerini etkiler.

Vücuttaki potasyumun çoğu hücrelerde bulunur. Dengeli beslenerek, potasyum seviyenizi kolaylıkla stabil tutabilirsiniz.

Öte yandan, eğer yetersiz besleniyor ve zararlı yiyecekler tüketiyorsanız potasyum eksikliği yaşamanız çok olasıdır.

Peki, potasyum eksikliğiniz olup olmadığını nereden bilebilirsiniz? Bu yazımızda, potasyum eksikliğinin belirtilerinden bahsedeceğiz.

1. Sürekli yorgun hissetmek

spor yapan kadın

Potasyum eksikliğinin ilk belirtisi kas ağrıları, kramplar ve anormal derecede yorgunluktur. Bu yorgunluk sadece kol ve bacaklarınızı değil, solunum ve sindirim sistemi kaslarınızı da etkiler.

Düşük potasyum miktarı, kas hücrelerinizin enerji depolamasını engeller. Bu da konsantrasyon eksikliğine neden olabilir.

Halsizlik, kas spazmları ve kaslarda karıncalanma ya da uyuşma potasyum eksikliğinin arttığının göstergesi olabilir.

Eğer bu semptomlar sizde varsa, doktorunuza danışmanızı öneriyoruz.

2. Kalp ritminde bozukluk

Vücuttaki potasyum eksikliği, kalbin normal işlevini değiştirebilir. Bunun ilk belirtisi, belli bir nedeni olmadan kalp ritminde bozukluklar olmasıdır.

Isınmadan fazla koştuğunuz zaman kalp ritminizin bozulması normaldir. Ancak, durup dururken kalp ritminde bozukluk meydana geliyorsa bu bir şeylerin yolunda gitmediğini gösterir.

Potasyum eksikliği kalp ritminizi yavaşlatabilir ve baş dönmesine neden olabilir.

Aritmi bozukluğunun farklı türleri vardır. Bazıları kalbin çok hızlı atmasına neden olurken, bazıları da kalbin yavaş atmasına neden olur. En şiddetli vakalarda, kalbiniz atmamaya başlayabilir.

Aritmi türlerinin hepsi, baygınlık gibi durumlara sebep olabilir. Herhangi bir sebepten meydana gelen ritim bozukluğu nefes darlığına, göğüs ağrısına ve terlemeye neden olabilir.

kalp ritminde bozukluk gif

3. Yüksek tansiyon

Genetik miras, fazla kilolu olmak ve tuz tüketimi gibi tansiyonu etkileyen pek çok faktör vardır. Potasyum eksikliği de bunun bir sebebi olabilir.

Aslında, hem yüksek hem de düşük potasyum kan basıncındaki değişiklikleri tetikleyebilir.

Birkaç araştırmaya göre, çok fazla tuzlu yemek yemek ya da çok az meyve sebze tüketmek yüksek tansiyona neden olabilir.

4. Kramp

Kaslarınızın kasılma ve gevşeme işlevleri potasyuma bağlıdır. Kas gevşemesi, çalışan kasınıza bağlı olarak istemsiz bir şekilde gerçekleşebilir.

Potasyum eksikliğiniz varsa, kas kramp oluşmasına neden olacak bir şekilde tutulur. Örneğin, bacaklarınızda sürekli kas spazmları meydana geliyorsa bunun sebebi potasyum eksikliği olabilir.

Bu, çok fazla antrenman yapan atletlerde çok sık görülen bir durumdur. Eğer bu durum sizin için de geçerliyse, zaman zaman elektrolitler ve potasyum açısından zengin spor içeceklerini tüketmek iyi bir fikir olabilir.

Potasyum bakımından zengin yiyecekler

Potasyum söz konusu olduğunda, pek çok insan muzun en iyi potasyum kaynağı olduğunu düşünüyor.Bu meyvenin iyi miktarda potasyum içerdiği doğru olsa da, tek seçenek muz değil.

Yüksek miktarda potasyum içeren besinler aşağıdaki gibidir;

potasyum zengini sebzeler

Pazı

Bu sebzeyi evde yetiştirmek oldukça kolaydır ve herkes bunu deneyebilir. Sadece 100 gramında 380 mg potasyum vardır. Salatanın içinde ya da tek olarak tüketebilirsiniz.

Muz

Potasyum bakımından zengin olduğu bilinen muzun 100 gramında 370 mg potasyum vardır.

Ancak, eğer diyabet hastasıysanız bu meyveyi çok fazla tüketmemeniz gerektiğini unutmayın.

Patates

Eğer patates püresini seven biriyseniz muhtemelen yukarıdaki belirtilerin hiçbirini yaşamamışsınızdır.

  • Patates, her 100 gramda 418 mg potasyum içerir.
  • Potasyum kaybını önlemek için, haşlanmış patates tüketmek en iyisidir.
  • Kızarmış patatesten uzak durmalısınız.

Lahana

Bu, 100 gramında 450 mg potasyum bulunan başka bir mevsim sebzesidir.

Bu sebzeyi tüketmenin en iyi yolu salata ya da yemeklerde kullanmaktır.

Avokado

Avokadonun 100 gramında 487 mg potasyum vardır. Avokadoyu, guakamol adı verilen bir tür Meksika mezesi yaparak ya da sandiviçlerinize ekleyerek kullanabilirsiniz.

Ispanak

100 gramında 554 mg potasyum bulunan ıspanak, pek çok yemeğe koyabileceğiniz mükemmel bir sebzedir.

Vücudunuzun sağlıklı olması için gereken besin maddelerini düşündüğünüzde, potasyum olmazsa olmazlar arasındadır. Bu mineralin vücudunuzun pek çok işlevinde önemli bir rol oynadığını unutmayın. Bundan sonra potasyum içeren gıdaları bildiğiniz için, beslenmenize bu gıdaları eklemek sizin için iyi olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ellison, D. H., & Terker, A. S. (2015). Why Your Mother Was Right: How Potassium Intake Reduces Blood Pressure. Transactions of the American Clinical and Climatological Association.
  • He, F. J., & MacGregor, G. A. (2008). Beneficial effects of potassium on human health. In Physiologia Plantarum. https://doi.org/10.1111/j.1399-3054.2007.01033.x
  • Terker, A. S., Zhang, C., McCormick, J. A., Lazelle, R. A., Zhang, C., Meermeier, N. P., … Ellison, D. H. (2015). Potassium modulates electrolyte balance and blood pressure through effects on distal cell voltage and chloride. Cell Metabolism. https://doi.org/10.1016/j.cmet.2014.12.006
  • Viera, A. J., & Wouk, N. (2015). Potassium disorders: Hypokalemia and hyperkalemia. American Family Physician. https://doi.org/10.1364/JOSA.39.000343

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.