Diş Ağrısını Dindirmek İçin 5 Hızlı Çözüm

Diş ağrısı, pek çok etkenin yol açabileceği oldukça sinir bozucu bir sorundur. Hızlı bir şekilde ağrınızı dindirmek için bu çözümlerden birini deneyin ancak bir diş hekimine de mutlaka danışın. 
Diş Ağrısını Dindirmek İçin 5 Hızlı Çözüm
Alejandro Duarte

Yazan ve doğrulayan biyoteknoloji uzmanı Alejandro Duarte.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Bugün, sizinle diş ağrısını dindirmek için başvurabileceğiniz 5 doğal çözümü paylaşacağız.

Diş ağrısının ortaya çıkmasının pek çok sebebi olabilir. Sebebini öğrenmek için diş hekiminizi ziyaret etmelisiniz. Onlar eksiksiz bir şekilde tanı koyacaklardır.

Bu arada bu basit ev yapımı çözümlere bir göz atın. Diş ağrınızı hızlı bir şekilde yatıştırmanızı sağlayacaklar.

Diş Ağrısını Dindirmek İçin Ev Yapımı Çözümler

Bu malzemelerden her birinin avantajı onları bulmanın kolay olması ve yan etkilerinin olmamasıdır.

Ancak herhangi bir tedavi almadan önce, özellikle de ilaç kullanıyorsanız, her zaman doktorunuza danışın.

1. Karanfil

karanfil dökülen kase

Anti-enflamatuvar ve sakinleştirici etkileri sayesinde karanfil, en popüler doğal çözümlerden biridir.

Karanfil diş ağrısını dindirmek için kullanılmasıyla ünlüdür. Atalarımız bölgeyi uyuşturmak için ağrıyan dişin üzerine karanfil koymuşlardır.

Modern çalışmalar bu bitkinin ağrı kesici özelliğini kanıtlamıştır. Ayrıca karanfil esansiyel yağını da (sulandırılmış halde) bu amaçla kullanabilirsiniz. Diğer karanfil özlerini kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Karanfil yalnızca anti-enflamatuvar bir çözüm değil aynı zamanda antibakteriyel bir çözümdür. Bu yüzden, enfeksiyon olması halinde bile, diş ağrısı için oldukça etkilidir. 

Dişinizle ilgili herhangi bir rahatsızlığı dindirmek için bir karanfil infüzyonuyla ağzınızı hafifçe çalkalayın.

2. Zerdeçal

Zerdeçal da mutfağınızda bulunan veya doğal çözümler çekmecenizde yer alan malzemelerden biridir. Pek çok durumu iyileştirmek için harikadır. İçerisinde, antioksidan, anti-enflamatuvar ve ağrı kesici özellikler taşıyan ‘kurkumin’ isimli bir aktif malzeme bulunur.

Ayrıca zerdeçal bir baharat olarak da her diyete uygundur çünkü ülseri ve kolesterolü kontrol altında tutmaya yardımcı olur. Ayrıca antibakteriyeldir ve mantar karşıtıdır.

 • Bir kurkumin takviyesi alabilirsiniz.
 • Alternatif olarak zerdeçal infüzyonu içebilir veya rendeleyip çorbalarınıza, sulu yemeklerinize ve meyve sularınıza ekleyebilirsiniz.

3. Zencefil

kök zencefil toz zencefil

Zencefil ve zerdeçal yakından ilişkilidir. Zencefilin içinde yer alan ‘gingerol’ isimli madde, pek çok özelliğinin yanında, diş ağrısını dindirebilir. Bunun sebebi bu aktif maddenin de anti-enflamatuvar ve ağrı kesici etkilere sahip olmasıdır.

Ayrıca zencefil, mide ve bağırsaklarla ilgili bozukluklar için de harika bir tedavidir. Ayrıca kusmayı ve mide bulantısını durdurmak için yaygın olarak kullanılan doğal çözümlerden biridir. En iyi yanı da hiçbir yan etkisinin olmamasıdır!

 • Bir zencefil infüzyonu yapın ve sık sık için.
 • Alternatif olarak kökü sebze yemeklerinize, tatlılarınıza, meyve sularınıza, smoothielerinize ekleyebilirsiniz.
 • Hatta bu karanfil, zerdeçal ve zencefilin bir arada yer aldığı bir infüzyon bile hazırlayabilirsiniz. Ortaya oldukça iyileştirici bir çay çıkacaktır.

4. Diş ağrısını dindirmek için tuzlu su

Tuz bulunmayan bir ev var mıdır?

Bu, nedeni ne olursa olsun, diş ağrısını dindirmek için kullanılabilecek en hızlı ve en basit çözümlerden biridir.

Tuz, harika bir antiseptiktir ve suyla karıştırıldığında oldukça etkili bir ağız yıkama suyu ortaya çıkmış olur. Enflamasyonu azaltmaya yardımcı olacak, ağrıyan dişi temizleyip ağrısını yatıştıracaktır.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı deniz tuzu
 • 1 bardak su (Not: Sofra tuzu yerine deniz tuzu veya Himalaya tuzu kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Bunlar, rafine edilmemiş çiğ tuzlardır. Böylece mineral açısından zengin kalmışlardır.)

Hazırlanışı

 • Öncelikle tuzu bir bardak kaynar suda çözün.
 • Sonra iyice karıştırın ve ağzınızda rahatlıkla çalkalayabileceğiniz bir sıcaklığa gelene kadar soğutun.
 • En az 30 saniye boyunca ağzınızı çalkalayın. Karışımın ağrılı bölgeye ulaştığından emin olun.
 • Her 15 dakikada bir ya da bir iyileşme olduğunu fark edene kadar tekrarlayın.

5. Buz

yanak buz kompresi diş ağrısıını dindirmek

Soğuk kompres damarların büzülmesini sağlar. Böylece enflamasyon ve ağrı azalır.

Son olarak bu çözümün, akut enflamasyon nedeniyle oluşan diş ağrısını dindirmek için en hızlı çözümlerden biri olduğunu söyleyebiliriz.

 • Yanağınıza, ağrıyan dişinizin olduğu kısma, buz kompresini dakikalarca uygulayın. Bu, size geçici bir rahatlama yaşatacaktır.

Artık diş ağrısını dindirmek için başvurulabilecek bazı doğal ve basit çözümlerin neler olduğunu biliyorsunuz. Ancak rahatsızlığınızın nedenini bulup tanı koyması için mutlaka diş hekiminize gidin.

Bazı durumlarda antibiyotik kullanmanız gerekebilir ve ancak bir doktor size antibiyotik yazabilir.

İlginizi çekebilir ...
Karanfilin 5 Tıbbi Kullanım Alanı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Karanfilin 5 Tıbbi Kullanım Alanı

Bu yazıda özellikle ağız sağlığına iyi gelen karanfilin 5 tıbbi kullanım alanı hakkında detaylı bilgiyi ve karanfil kullanımını öğrenebilirsiniz. • Kamkar Asl, M., Nazariborun, A., & Hosseini, M. (2013). Analgesic effect of the aqueous and ethanolic extracts of clove. Avicenna Journal of Phytomedicine.
 • Ross, I. A. (2003). Curcuma longa L. In Medicinal Plants of the World, Volume 1. https://doi.org/10.1385/1-59259-365-8:227
 • Kumar, M., Shete, A., & Akbar, Z. (2010). A Review on Analgesic: From Natural Sources. International Journal of Pharmaceutical & Biological Archives.
 • Shrishail, D., Handral Harish, K., Ravichandra, H., Tulsianand, G., & Shruthi, S. D. (2013). Turmeric: Nature’s precious medicine. Asian Journal of Pharmaceutical and Clinical Research.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.