Varisli Damarlar İçin Arnavut Biberi İle Merhem Nasıl Hazırlanır?

Bu tüyoları uygulamaktan çekinmeyin ve varisli damarlarınız için bu basit ve ucuz arnavut biberi ile hazırlanmış merhemi bugün kullanmaya başlayın!
Varisli Damarlar İçin Arnavut Biberi İle Merhem Nasıl Hazırlanır?

Son Güncelleme: 23 Şubat, 2022

Varisli damarlar pek çok rahatsızlığa sebep olur. Hoş olmayan bir görünüme ve bacakta rahatsızlığa neden olur. Ancak endişelenmeyin! Evde yapılan basit çözümler size yardımcı olabilir. Bu yüzden bugün size varisli damarlarınız için Arnavut biberi ile merhem yapılışını anlatacağız.

Varisli damarlar

Varisli damarlar dolaşım problemleri sonucu bacaklarda şişmiş damarlar olarak ortaya çıkan bir sorundan başka bir şey değildir. Bu sorun, kalbe yeterli oksijenin taşınmasını engelleyen valvüler yetersizliktir.

Burada bahsettiğimiz Arnavut biberi merhemi bu sorunu çözmenize yardımcı olabilir. Geleneksel tıbbi ve cerrahi tedavilerden daha ucuz ve oldukça etkilidir.

Halen piyasada bu rahatsızlık için birçok pahalı tedavi şekilleri bulunuyor. Ancak bu doğal ve ucuz tedavi şekli de etkilidir ve sizi hızlı sonuçlara ulaştırabilir! Bacaklarınızdaki istenmeyen görünümü iyileştirecek ve ağırlık hissi, kramplar ve bacak ağrıları gibi rahatsız edici semptomları kökünden kazıyacaktır.

Varisli damarlar için Arnavut biberi ile merhem nasıl hazırlanır?

arnavut biberi

Yapacağınız tek şey sağlıklı yiyecekler satan bir pazar ya da marketten arnavut biberi satın almak. Bilmeniz gereken şey ise Arnavut biberinin Şili, Meksika ve Venezuela gibi ülkelerde kırmızıbiber olarak bilinmesidir.

Bu bitki yemeklere güçlü, keskin ve acılı bir tat vermesi için kullanılır. Ayrıca bu bitki kan dolaşımına da yardımcı olur. Toplardamar sağlığını destekler, sirkülasyonunu düzenler. Artı, bacaklardaki damarların tembelliğini engelleyerek, varisli damarlardaki rahatsız edici durumları kökünden ortadan kaldırır.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı Arnavut biberi (30 g)
 • ½ fincan balmumu (100 g)
 • 1 fincan badem yağı (250 ml)

Balmumu ve badem yağının yapısında Arnavut biberine benzer özellikler vardır.  İltihap sökücü özelliğine ek olarak, bacak eklemlerinde elastikiyeti ve esnekliği arttırırlar.

Ayrıca şu yazıyı da okumalısınız: Kas Ağrısı için 3 Anti-Enflamatuvar Krem

Gereçler

 • Cam kase
 • Tahta kaşık
 • Hava geçirmez kap

Hazırlanışı

arnavut biberi ile merhem
 1. İlk önce balmumunu cam kabın içine dökün ve suyla eritin.
 2. Eridikten sonra, iki kaşık Arnavut biberi ve badem yağını ilave edin.
 3. Kısık ateşte ve tahta kaşıkla karıştırmaya başlayın.
 4. Homojen bir karışım elde ettikten sonra, ocağı kapatın ve oda sıcaklığında 10 dakika kadar bekletin.
 5. Hazırladığınız karışımı sertleşmeden hava geçirmez bir kabın içine aktarıp, burada muhafaza edin.

Bu merhemi günde iki kere uygulamalısınız. Sabahları kalktığınızda ve geceleri yatmadan önce merhemle birlikte bacaklarınıza 10 dakika masaj yapın. Benzer şekilde, bacaklarınızda bir ağırlık veya kramplanma hissettiğiniz zamanlarda bu merhemi kullanabilirsiniz.

Varisli damar riskini azaltmak için başka önlemler de oldukça yararlıdır. Bunlardan bazıları şunlardır:

Egzersiz

Günde en az yarım saat yürümek veya koşmak kan dolaşımını olumlu yönde etkiler. Ayrıca toplardamar dönüşümünü düzenler ve toplardamar kapakçıklarını da güçlendirir.

Egzersiz varisli damarların başlamasını engelleyen bir yoldur. Bu egzersizleri yaparken bacaklardaki kan akışına yardımcı olduğu için çok su içmeye gayret edin.

Kilo verin

Ayrıca varis oluşmasını önlemek için diyetinizi ve yeme alışkanlıklarınızı düzenleyebilirsiniz. Aşırı kilolu olmak veya obez olmak da damarlarda varis oluşmasına zemin hazırlar.

Düşük karbonhidratlı ve az yağlı bir diyet bu amaca ulaşmanıza yardımcı olur. Vücudunuzu sağlıklı tutmak ve varis oluşma riskini azaltmak için meyve ve sebze yiyin.

Bacaklarınızı yukarı kaldırın

Bacak ağrısı, ağırlık, karıncalanma ve kramplar sirkülasyon sorunlarının göstergesidir. Hareketsiz bacağınıza en azından günlük 10 dakika aktivite yaptırmak, pasif toplardamar dönüşümünü arttırmaya ve dolaşımı düzenlemeye yardımcı olur.

Yataktan kalkmadan önce, bacaklarınızı yukarı kaldırıp duvara dayayabilirsiniz. Ayrıca bacaklardaki kan dolaşımını daha aktif hale getirmek için aktif bacak kaldırma hareketleri yapabilirsiniz.

Bağdaş kurarak oturmaktan kaçının

Uzun süre oturmaktan ve ayakta durmaktan kaçınmalısınız. Bu pozisyonlar kan dolaşımını etkiler ve valvüler yetersizliği arttırır.

Bacaklarınız çapraz olarak uzun süre bağdaş kurarak oturmak kan dolaşımının uygun şekilde yapılmasını engeller. Oturduğunuz zaman bacaklarınızı zemin üzerinde düz bir şekilde uzatarak, onlara baskı yapmadan oturmalısınız.

Sıkmayan, rahat giysiler giyin

Bacak kaslarınızın hareketini engellemeyecek rahat giysiler giyin. Bazı sıkı pantolonlar gibi giysiler tavsiye edilmemektedir. Çünkü bunlar kan dolaşımının düzgün bir şekilde yapılmasını engeller ve varisli damarların oluşmasına sebep olur.

Sıkı giysiler modaya uygun olabilir, fakat kan akışını engelleyebilir. Uyurken de rahat giysiler giymek önemlidir.

Bu tüyoları uygulamak için tereddüt etmeyin ve bu kolay ve ucuz Arnavut biberi ile yapılan merhemi varisli damarlarınız için denemeyi ihmal etmeyin!

İlginizi çekebilir ...
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Varisli Damarları Tedavi Etmek İçin 8 Kural

Eğer hedefiniz varisli damarları iyileştirmekse, sağlıklı alışkanlıklar edinmelisiniz. Bu sayede varislerin yeniden ortaya çıkmasını engelleyebilir...