Dolaşım Bozukluğu Yaşadığınızı Gösteren Belirtiler

Stres ve kötü beslenme ile birlikte saç dökülmesinin ve hassas tırnakların kötü kan dolaşımından dolayı olabileceğini biliyor muydunuz? Daha fazlasını bu yazımızda öğrenin!
Dolaşım Bozukluğu Yaşadığınızı Gösteren Belirtiler

Tarafından yazılmıştır Yamila Papa Pintor

Son Güncelleme: 28 Temmuz, 2022

Özellikle yaz aylarında dolaşım bozukluğu çok yaygın bir sorundur. Yetişkinlerin büyük bir yüzdesini etkiler. Ancak, kötü dolaşımın sağlığınız için birçok olumsuz sonucu olabileceğini biliyor muydunuz? Vücudunuzun size verdiği işaretlere dikkat edin, böylece sorunu mümkün olan en kısa sürede çözebilirsiniz.

Dolaşım bozukluğumun olup olmadığını nasıl anlarım?

Vücudunuz her gün kanınızı damar ve atardamarlar yolu ile dağıtmak için çalışır. Bu şekilde organlarınız düzgün şekilde çalışır, besinler ihtiyaç duyuldukları yere taşınır ve hormonlarınızı pH’ınızı düzenler.

Vücudunuzun belirli bölümlerinde zayıf bir dolaşım olduğunda, normalde gerektiği gibi kan alamazlar. Sigara içmek ya da hareketsiz kalmak, hamilelik ya da aşırı kilo gibi bazı alışkanlıklar bu problemi yaşama ihtimalinizi arttırır.

Yetersiz dolaşımın başlıca görünür işaretleri şunlardır:

Eller ve ayaklarda soğukluk hissetmek

soğuk ayaklar

Kan ellerinize ve ayaklarınıza gitmediği için sıcaklıkları düşer. Bu yüzden yaz aylarında kışın olduğu gibi soğuk olurlar.

Cildinizdeki izler

Elleriniz ve ayaklarınızdaki renk değişimleri ve izler, dolaşım bozukluğunun başka bir belirtisidir. Bu kanınızın düzgün şekilde akmadığının başka bir işaretidir.

  • Ayaklarınız veya baldırlarınızda olan kırmızı veya morumsu işaretlere dikkat edin. Ayak parmaklarınız morarmış veya mavi görünebilir.
  • Renksiz cilt, kan ve oksijenin damarlarınızdan doğru şekilde akmadığının bir işaretidir.
  • Bu semptom siyanoz olarak bilinir.

Şişme

Dolaşım bozukluğu böbreklerinize engel olur ve vücudunuzun bazı bölgelerinde enflamasyon ile sonuçlanır. Şişmiş elleriniz veya ayaklarınız olduğunu fark ederseniz, dolaşım sisteminizin kan akışını azaltmaya çalıştığı için şişmeye neden olduğunu bilmelisiniz.

Karıncalanma ve yanma

El ve ayaklarınızda olan uyuşukluk, görmezden gelmemeniz gereken başka bir işarettir. Bu, yağ birikiminin damarlarınızdaki kan akışını bloke ettiğinde gerçekleşir. Uyuşma, bölgede az miktarda kan olduğu anlamına gelir.

Saç dökülmesi ve kırılgan tırnaklar

hassas tırnaklar

Stres veya kötü beslenme gibi diğer problemleri işaret ederken, bu aynı zamanda dolaşım bozukluğu anlamına da gelebilir. Bu durumda, kafa deriniz, elleriniz ve ayaklarınız doğru miktarda besin almadığı için saçlarınız kurur ve dökülür, tırnaklarınız kolayca kırılır veya büyümez.

Varisli damarlar

Kan pompalamadan sorumlu kalp kapaklarınız zayıfladığında kan basıncı yükselir. Bu, cildinizin yüzeyindeki damarların şişmesi ve bükülmesine neden olur Ayak ve ayak bileklerine yakın varisli damarlar ortaya çıkar. Ayrıca bütün gün oturduktan sonra geceleri yanma hissi yaşayabilirsiniz.

Örümcek damarlar da dolaşım problemleri nedeniyle ortaya çıkabilir. Varisli damarlardan daha küçük ve kalın, cildinizin en yüzeysel tabakasında meydana gelir ve kırmızımsı veya mavi renktedir.

Yorgunluk

yorgunluk

Besinler vücudunuza doğru şekilde dağılmadığında, uyuşuk ve zayıf hissedersiniz. Kan daha yavaş pompalanır ve oksijenin kaslarınıza (ve beyninize) hareketi de yavaştır. Bu nedenle, yorgun olduğunuzu, vücudunuzun ağırlaştığını ve çeşitli aktivitelerin zor hale geldiğini hissetmek son derece normaldir.

Yavaş sindirim

Yedikten sonra saatlerce tok hissediyorsanız (son öğünde çok yememiş olsanız bile),dolaşım bozukluğu nedeniyle olabilir. Sık sık mide ekşimesi, kabızlık ve gaz varsa aynı şeye işaret etmektedir. Bağırsak hareketlerinize dikkat edin, çünkü kanınız gerektiği kadar bağırsaklarınıza pompalanmıyor olabilir.

Yaraların yavaş iyileşmesi

Dolaşım bozuk olduğu zaman, beyaz kan hücreleri düzgün hızda taşınamıyor ve bu yüzden de işlerini iyi yapamıyorlar (yaraları, kesikleri ve yarıkları iyileştirmek de dahil).

Enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı

Kan akışınız yavaşsa, vücudunuz patojenleri etkili bir şekilde seçemez veya savaşmaz. Viral veya bakteriyel hastalıklara yakalanmak bu yüzden olağandır. Böylece, antikorlar “daha ​​yavaş olurlar” ve sizi gerektiği gibi koruyamazlar.

Erektil disfonksiyon

erektil disfonksiyon

Kan dolaşım bozukluğu olan bazı erkekler cinsel performans sorunları yaşayabilir. Bunun sebebi kanın üreme organlarına düzgün şekilde ulaşamamasıdır.

Anjin

Ağır göğüs ağrısının birçok nedeni vardır. Bunlardan biri, kalbe akan kan eksikliğidir. Bununla birlikte, ağır ya da boğucu hisler geçicidir: başladığı gibi aniden ortadan kaybolur.

İştah kaybı

Mideniz, beyninize doğru miktarda kan göndermesi açlık sinyalleri gönderir. Gün boyunca daha az iştahınız varsa veya hiçbir şey yemek istemiyorsanız, sindirim organlarınız bu açlık sinyalini beyninize gönderemediği içindir. Bu genellikle kilo kaybına yol açar.

Kötü zihinsel fonksiyon

Beynin ihtiyacı olan kanı almazsa, nöronları daha yavaş çalışır. Konsantrasyon, odaklanma veya hafıza sorunları yaşarsınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.