Tırnaklarınız ve Sağlığınız Arasındaki İlişki

Tırnaklarınızın sağlığınızla ilgili bir şeylerin yolunda gitmediğini söyleyebileceğini biliyor muydunuz? İşte tırnaklarınızın siz fark etmeden size söyleyebileceği bazı şeylere bir göz atın.
Tırnaklarınız ve Sağlığınız Arasındaki İlişki

Son Güncelleme: 19 Mart, 2019

Sık sık tırnaklarımızın fiziksel görünüşümüzün önemli bir parçası olduğunu düşünürüz. Bununla birlikte, tırnaklarınız ve sağlığınız arasında da bir ilişki vardır. Hiç tırnaklarınıza bakarken birden donup kaldınız mı? Kırılganlar mı? Çok mu hassaslar?

Öyleyse, bu, diğer özelliklerle birlikte, vücudunuzda bir şeylerin doğru olmadığı yönünde bir uyarı olabilir. Belki vitamin eksikliğiniz vardır veya anemiden muzdaripsinizdir ve bunu fark etmiyorsunuzdur. Bu yazımızda, siz hiç farkında bile olmdan tırnaklarınızın size söyleyebileceği bazı şeylerden haberdar etmek istiyoruz.

1. Kuru ve kırılgan tırnaklar

tırnaklarınız ve sağlığınız

Bu durum şunlarla ilgili olabilir.

 • Tiroit problemleri
 • Anemi
 • Mantar

Eğer tırnaklarınız aşırı kuruysa ve bir gecede kırılıyorsa, bu anemi veya tiroit problemlerinden kaynaklı olabilir. Ne yazık ki, kütikül yağı bu sorunu çözmeye yardımcı olmayacaktır.

Bu sorunu saptamak için, hormon seviyelerinizi kontrol etmeniz ve tiroidinizin kontrol altında olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Ayrıca, bu konunun kilo ile ilgili olmadığını aklınızda tutmalısınız.

Yalnızca aşırı kilolu insanların tiroit problemlerine sahip olduğu veya kilosu az olan kişilerin anemik hale gelme eğilimi olabileceği yönünde yanlış bir inanç vardır. Gerçek şu ki, bu durumlar her zaman bir arada olmak zorunda değildir. Buna ek olarak, mantarların tırnakları kuruttuğunu ve zayıflattığını da unutmayın.

2. Rengi değişmiş tırnaklar

Eğer tırnaklarınızın rengi değişmişse veya solmuşsa, şunlardan muzdarip olabilirsiniz:

 • Mantar
 • Diyabet
 • Karaciğer, böbrek, kalp veya ciğer problemleri
 • Lenf ödemi

Unutmayın ki, sağlıklı tırnakların üst tarafı beyaz bir yarım ay gibi ve geri kalan kısmı pembe bir renkte olmalıdır. Tırnaklarınızın alabileceği renkler ve bunların olası anlamları şöyledir:

 • Yeşil = bakteriyel enfeksiyon
 • Tırnakların uçlarında kırmızı çizgiler = kalp kapak enfeksiyonu
 • Mavimsi = kandaki düşük oksijen seviyesi
 • Soluk = vitamin eksikliği
 • Beyaz = hepatit veya anemi
 • Tırnakların üstündeki koyu çizgiler = yaşlanma belirtileri ve konjestif kalp yetmezliği
 • Tırnakların altındaki koyu çizgiler = Cilt kanseri

3. Soyulan tırnaklar

tırnaklarınız ve sağlığınız arasındaki bağlantı

Elleriniz sürekli suyun içindeyse, tırnaklarınız sürekli olarak hidrasyon ve dehidrasyon arasında dalgalanacaktır. Zamanla, bunlar bölünmeye ve çatlaklara neden olabilir. Bu problem aynı zamanda tırnakların kat kat soyulmasına da neden olabilir.

Tırnaklarını sürekli olarak ağzınıza götürmek de aynı etkiye yol açabilir. Tırnaklarınızı yemeyin. Dahası, ellerinizi suyun içine sokacaksanız, eldiven giymelisiniz.Bu durum aynı zamanda aşağıdakilerin eksikliğini de gösteriyor olabilir:

Bu belirtilerden herhangi birini fark ederseniz, C vitamini alımını artırın. Bunu, günde en az bir kez portakal ya da greyfurt gibi meyveleri tüketerek yapabilirsiniz. Mango, folik asit açısından zengindir, bu nedenle bir vitamin eksikliğinden muzdarip olduğunuzda bunu yiyeceğiniz şeyler listenize eklemelisiniz.

4. Aşırı kalın tırnaklar

Eğer tırnaklarınız renk değiştirmemişse ve güçlü ve sağlıklı görünüyorsa, kalın tırnaklara sahip olmak sorun olmamalıdır. Eğer tırnaklarınız son zamanlarda çok kalınlaşmışsa, ancak bunları güçlendirmek için herhangi bir tedavi uygulamadıysanız, akciğer hastalığının bir çeşidinden muzdarip olabilirsiniz.

Kalın tırnaklar, özellikle de pençelere benziyorsa, illa güçlü bir tırnak demek değildir. İlaç alıyorsanız ve tırnaklarınız aniden kalınlaştıysa, bunu doktorunuzla konuşmalısınız. Bunun nedeni, bir alerjik reaksiyona maruz kalmış olmanız olabilir.

5. Tırnaklarınızda çukur ve çizgiler varsa

sağlıksız tırnaklar

Bazen tırnaklarınız ve elleriniz iş nedeniyle biraz hırpalandığından, küçük çizgiler ortaya çıkmaya başlayabilir. Bununla birlikte, elleriniz hasar görmüş değilse, ancak tırnaklarınızın birinde veya birkaçında birkaç çizgi bulunduğunu fark ederseniz, saçınıza ve cildinize dikkat edin.

Mineral ve vitamin eksikliği ayrıca sedef hastalığına veya saç dökülmesine de neden olabilir. Bu problem genellikle beslenmenizi iyileştirerek veya bir vitamin takviyesiyle giderilebilir.

Tırnaklarınıza dikkat edin

Gördüğünüz gibi, tırnaklar sadece oje sürmek için değildir. Tırnaklarınız ve sağlığınız arasında bir bağlantı vardır ve sağlığınızla ilgili bir şeyler yanlış gidiyorsa, tırnaklarınız bu konuda iletişim kurmak için çok yararlıdırlar.

Ana görsel referans ©wikiHow.com

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.