Sigara İçenler İçin Akciğeri Temizleyen 10 Doğal Ürün

Sigaranın sağlığınıza olan kötü etkilerindne kurtulmak için bir an evvel sigarayı bırakmanız ve sağlıklı bir beslenme düzeni benimsemeniz önemlidir.
Sigara İçenler İçin Akciğeri Temizleyen 10 Doğal Ürün

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yaşamanız için ihtiyaç duyduğunuz oksijeni sağlamakla ve  karbondioksiti vücudunuzdan uzaklaştırmakla görevli olan akciğerleriniz sağlığınız için hayati bir rol oynar. Özellikle sigara içenler söz konusu olduğunda akciğerlerin temizlenmesi ayrı bir önem taşır.

Akciğerlerimiz nefes alış verişimiz haricinde zararlı çevresel etmenleri filtreleyici ve belirli hastalıkların gelişimini engelleyici solunumsal bir işleve de sahiptir.

Ancak akciğerimiz o kadar karmaşık ve hassas bir organdır ki bazen sağlığı bozulur ve  görevlerini olması gerektiği şekilde yerine getiremez.

Sigara ve benzeri tütün ürünlerine bağımlı kişilerin akciğerleri sağlıksızdır. Çünkü onlar, akciğerlerini toksinlere ve sağlığa zararlı diğer maddelere maruz bırakmaktadırlar.

Bu kötü alışkanlık, solunum bozukluklarının ve kanser gibi bazı kronik hastalıkların da başlamasının en yaygın sebeplerinden biridir.

Bir sigara bağımlısının alışkanlıklarını bırakmaya, hayat tarzını düzeltmeye ve akciğerlerini arındırmaya çalışması bu yüzden çok önemlidir.

Bu anlamda, sigaradan zarar görmüş akciğerlerden toksinleri düzgünce atmaya yardımcı olacak bazı doğal ürünlerin olduğunu bilmekte yarar var.

Bunların ne olduğuna bir bakalım.

Sigara İçenler İçin Akciğeri İyileştiren 10 Doğal Ürün

1. Greyfurt

greyfurt

Bu lezzetli turunçgil, sigara içenler için son derece faydalıdır. Greyfurt, yüksek miktarda antioksidan içermesi nedeniyle akciğer hücrelerinizin işleyişini önemli seviyede artırır.

Greyfurt içindeki aktif bileşikler hücresel bozulmalara karşı direnir ve bu da tümörü önlemede önemli bir faktördür.

Düzenli aralıklarla greyfurt yiyen bir sigara bağımlısı, kanser oluşumunu ve diğer akciğer hastalıklarına yakalanma riskini azaltabilir.

2. Sarımsak

Sarımsak her zaman beslenme düzeninizde yer alması gereken yiyeceklerden biridir. İçeriğindeki yüksek miktardaki kükürt benzeri maddelerin akciğer sağlığınızı koruyucu, iltihap ve oksitlenme önleyici etkileri bulunur.

Sarımsağı çiğ yemek hem aktif hem pasif içicilerde kronik hastalıklara yakalanma riskini azaltır. Sigara içenler için akciğeri temizleyici bir yiyecek olan sarımsak özellikle çiğ tüketildiğinde etkilidir.

3. Kekik

kekik

Bu müthiş bitki, solunum yollarınızın bakımı için çok iyi olan aktif bileşenlere sahiptir.

Kekik özü ve yaprakları göğüs sıkışmasını rahatlatmak amacıyla doğal bir ilaç olarak kullanılabilir.

Ayrıca kekiğin, bakterilerin ve akciğer problemlerine sebep olabilecek virüslerin varlığını giderici antibiyotik özellikleri bulunur.

4. Keklikotu

Keklikotunun hem bitkisi hem yağı yüksek yoğunlukta, solunum sistemine oldukça olumlu etkileri olan, karvakrol ve rozmarinik asit içerir.

Keklikotunun aromaterapide tüketimi solunumsal zorlukları azaltmada ve fazla toksinleri atmada en ideal iki yoldur.

5. Zencefil

sigara bağımlısı

Zencefil kökü antibiyotik ve antienflamatuar özelliktedir. Ayrıca aromatik nitelikleri sayesinde bronş ve solunum rahatsızlıklarını etkin biçimde tedavi eder.

Çünkü kan damarlarını genişletip akciğer geçitlerinin düzgün yenilenmesi için fazla mukus atılmasını hızlandırır. 

6. Havuç

Beslenme düzenimizin olmazsa olmazlarından olarak görülen havuç, doku ve epitelyal hücreler için gerekli olan A, C, E ve K vitaminlerini içerir.

Nikotinin ve diğer saldırgan maddelerin olumsuz sonuçlarını etkisiz hale getirmek için  havucu çiğ tüketmeniz tavsiye edilir.

7. Okaliptüs

okaliptus

Akciğerler ve solunum sistemi sağlığı denince, okaliptüs bu konuda en meşhur bitkilerden biridir.

Aslen Avustralya’dan gelen bu bitki, akciğer durumundan kaynaklanan tahriş ve iltihapları sakinleştirmek için bilinen en eski tedavilerden biridir.

Burun deliklerinden fazlalık mukusu atmanın yanında soğuk algınlığı ve grip ile bağlantılı diğer yaygın belirtileri kontrol etmede de önerilir.

8. Nane

Nane, çeşitli yemeklerde ve tıbbi amaçlarla kullanılan kokulu bir bitkidir. İltihaplanma ve solunum güçlüğüyle ilgili diğer belirtileri azaltan aktif bileşenler içerir.

Nane şekeri, buharı ve banyosu sigaradan zarar görmüş akciğerlerinizi temizlemek için kullanabileceğiniz yollarından bazılarıdır.

9. Aloe vera suyu

aloe vera suyu

Aloe bitkisinden elde edilen doğal su, güçlü arındırıcı etmenler ve akciğerleri temizleyici aktif bileşenler içerir.

Bu suyu birkaç yemek kaşığı bal ve birkaç damla limon suyuyla birleştirdiğinizde daha da faydalı hale gelecektir.

10. Meyan kökü

Meyan kökü dünya genelinde çok popülerdir ve kendine has aroması sayesinde kolaylıkla ayırt edilebilir.

Meyanın iltihaplanma karşıtı, yatıştırıcı, ve detoksu kolaylaştıran ve tıkalı solunum yollarını yatıştıran konjesyon giderici özellikleri de bulunur. Sigara içenler için müthiş bir destekleyici üründür.

Sigara içenler için akciğerleri iyileştirmek, bu doğal yolları uygulamaktan geçiyor. Diğer tıbbi önlemlerle birlikte vücudunuzu desteklemenize yardımcı olacak bu ürünleri günlük yaşamınıza dâhil etmelisiniz.

Başlangıçta kolay olmasa bile sağlığınızı düzeltme arzunuzla birlikte varmak istediğiniz noktaya en kısa sürede ulaşacaksınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Alonso, J. R. (2004). Tratado de Fitofármacos y nutracéuticos. Buenos Aires: Corpus.
  • Lawless, J. (2003). Aceites esenciales para aromaterapia. Madrid: Susaeta.
  • Shealy, N. C. (1999). Enciclopedia Ilustrada de Remedios Naturales. Madrid: Könemann.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.