Hormonlarınızı Yağ Yakmaları İçin Dengeleyin

Kilo verememekte, hormonal dengesizliklerin rolü önemlidir. Bu yüzden vücudun her bölgesi için ayrı bir diyet programı izlemek ve hormonlarınızı dengede tutmak gerekmektedir.

Herkes bunun farkında olmasa da; vücutta hormon üretimi ile kilo alma ve yağlanma arasında derin bir bağlantı vardır. Bu sebeple birçok insan diyetten diyete geçmelerine, spor salonlarında saatler geçirmelerine rağmen birkaç yüz gram bile verememekte, bir santim bile incelememektedirler. Takip eden makalede, vücudunuzun her bir bölgesine özel, hormonlarınızı nasıl yağ yakmaları için yeniden düzenleyebileceğinizi ve böylelikle fazla kilolarınızdan nasıl kurtulabileceğinizi anlatacağız.

Kilonuzun tek sorumlusu hormonlar değildir, metabolizmanız da bu durumda önemli bir rol oynamaktadır. Bu, vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yağ biriktikçe, yemek yeme isteğiniz de artacaktır anlamına gelmektedir. Bu durumda, hormonal bir dengesizliğiniz de varsa şayet, kilo vermek için harcadığınız efor boşuna olacaktır.

Belki, fast food tüketmekten vazgeçip, her gün yarım saat koşarak kilo vereceğinize inanıyorsunuz; ancak bu noktada planınıza etki eden başka faktörler de var. Şunu unutmayın: Eğer hormonal bir dengesizliğiniz varsa, hiçbir zaman dilediğiniz kilo ve şekle ulaşamayacaksınız.

Hormonal Dengesizlikler: Mevcut Tablonun Sorumlusu

Hormonlar hakkındaki temel özelliklerin bilincinde olmak önemlidir, eminiz ki daha önce de duymuştunuz. Her şeyden önce; hormonlar, vücut tarafından üretilen ve birlikte bir orkestra gibi çalışan, kimyasal içeriklerdir. Her bir tanesi, enerji üretiminde, stresin dindirilmesinde, kas dokusunun korunmasında ve elbette yağların biriktirilmesinde önemli rol oynarlar.

Bu sebepledir ki kadınların birçoğu, menstrual periyodlarının belirli kısmında veya hamilelik süresince, diyet yapma gereksinimi duyarlar. Sağlıklı ve dengeli bir hormonal sisteme sahip olmak, size hem sağlıklı kiloda kalma hem de enerjik bir yaşam tarzına sahip olma konularında yardımcı olur.

karin-yaglanmasi

İlk adım; vücudu, biriktirmiş olduğu toksinlerden arındırıcı bir detoks yapmak olmalı. Daha olumsuz içerikli yiyecekler genellikle, daha fazla “bağımlılık” yapan yiyeceklerdir. Bu sebepledir ki, koca bir paket cips yemek isteğimiz her zaman bir elma yeme isteğimizden daha fazladır. O halde, bunları yemeye bir son vermelisiniz. Bu ilk etapta biraz zor olabilir ancak bu alışkanlıklardan kurtulmanız yaklaşık üç hafta sürecektir. Bu süreç sonunda, karşılaştığınız sonucun gözle görünür oranda olacağına emin olabilirsiniz. Beslenme diyetiniz, vücudunuzun nasıl etkili çalıştığı ve toksinleri arındırdığı konusunda belirleyicidir.

Hormonlarınızı Dengelemek İçin Neleri Yemeli ve Nelerden Uzak Durmalısınız

Yüksek glisemik içerikli yiyeceklerden kaçının; çünkü bu tarz yiyecekler, onları yeme isteğinizi arttırarak kontrolsüzce tüketmenize yol açarlar. Bu durumda, karbonhidrat ile işlenmiş şeker gibi (ekmek, pirinç, makarna, hamur işi) yiyecekleri ve ilave ve koruyucu madde içeren ürünleri beslenme diyetinizden çıkarmalı veya tüketimlerini azaltmalısınız.

Diğer taraftan, bazı yiyecekleri tüketmek, sadece kilo vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda, bütünü ile sağlıklı olmanıza da yardımcı olur. Bu yiyeceklerin düşük glisemik içerikli olmaları sayesinde, hormonlarınız dengede kalır, aynı zamanda bu yiyecekler vücudunuz ve cildiniz üzerinde de olumlu etkiler yaparlar.

İyi miktarda lif içeren; muz, kuru üzüm, enginar, yulaf, kuruyemiş ve fasulye gibi yiyecekler sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olurlar. Ayrıca, günde iki litre, hatta yazları üç litreye kadar, su tüketmeyi de unutmamalısınız. Bu sayede, metabolizmanızı hızlandırmış ve vücudunuzun idrar ve terleme yolu ile toksinlerden kurtulmasını teşvik etmiş olursunuz.

Vücudun Her Bölgesi İçin Yağ Oranını Azaltıcı Yiyecekler

Vücudun bazı bölgeleri, kilo vermek açısından diğer bölgelerine göre daha zor, bu doğru. Bu durumda, bu bölge ile ilgili alışkanlıklarımız ve elbette “hormanlarımız” rol oynarlar. Örneğin, yüksek oranda östrojen üreten bir kadının, iri kalçalara sahip olması beklenen bir durumdur. Sonuç olarak, vücudun her bölgesi için özel bir hormon terapisi mevcuttur diyebiliriz.

Bel Çevresi

Eğer karın bölgeniz biraz sarkık ise, bu sadece çok yemek yediğiniz için oluyor demek değildir. Karın bölgesinde biriken yağın sebebi, stres hormonu olarak da bilinen kortizolün yüksek oranda olmasından kaynaklanıyordur. Bu sebeple, işte uzun saatler geçiren veya baskı altında çalışan kişilerde yağ birikimi genelde bu bölgede gerçekleşir.

Bu durum için izlenebilecek doğal terapi yöntemi, orijini Hindistan olan ve kortizol seviyesini düşüren bir bitki olan fesleğeni düzenli olarak tüketmektir. Diğer alternatifler; ıspanak, turunçgiller, arpa, fasulye ve kuruyemişler şeklinde sıralanabilir.

Sırt

Eğer sırt bölgenizde veya göbeğinizde ciddi oranda yağ birikiyorsa (çok yaygın olmasa da bu olabilen bir durum) sebebi muhtemelen, insülin seviyesinizin yüksek olmasından kaynaklanıyordur. Düşürmek için tüketebileceğiniz yiyecekler; linoleik asit içeren yoğurt, yağsız et, tam tahıllar ve yeşil sebzelerdir.

Kalçalar

kalcalar

Birçok kadının dilediği şey belki de, büyük olmamakla birlikte dolgun kalçalara sahip olmaktır. Eğer bu bölgede normalden fazla yağ birikmesi oluşuyorsa, sebebi, yukarıda da açıkladığımız gibi, fazla östrojen üretimi olabilir. Bu etkiyi tersine çevirmek için; brokoli, karnıbahar gibi turpgillerden olan sebzeleri tüketin. Bu besinler, hormonları nötrleyici fitokimyasallar içermektedirler. Diğer alternatifler; keten tohumu, chia tohumu, susam, kırmızı üzüm ve nar olarak sıralanabilir.