Hormon Dengesi, Yağ Yakmak İçin Esastır

Hormonal dengesizlikler kilo vermede yaşanan problemlerde önemli bir rol oynar. Bu yüzden vücudun her bölgesi için ayrı bir diyet programı izlemek ve hormonlarınızı dengede tutmak gerekmektedir.
Hormon Dengesi, Yağ Yakmak İçin Esastır

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Herkes bunun farkında olmasa da vücuttaki hormon üretimi ile kilo alma ve yağlanma arasında güçlü bir bağlantı vardır. Bu sebeple diyet yapmasına, spor salonlarında saatler geçirmesine rağmen yüz gram bile veremeyen kişiler vardır.

Bu yazımızda, vücudunuzun her bir bölgesine özel uygulamalarla hormonlarınızı yağ yakmak üzere yeniden düzenlemek ve böylelikle fazla kilolardan kurtulabilmek için ipuçları paylaşacağız.

Kilonuzun tek sorumlusu hormonlar değildir, metabolizmanız da bu durumda önemli bir rol oynamaktadır.

Yani vücudunuzun herhangi bir bölgesinde yağ biriktikçe, yemek yeme isteğiniz de artacaktır anlamına gelmektedir. Bu durumda, bir hormon dengesizliği de varsa, kilo vermek için harcadığınız çaba boşuna olacaktır.

Belki, fast food tüketmekten vazgeçip her gün yarım saat koşarak kilo vereceğinize inanıyorsunuz ancak bu noktada planınıza etki eden başka faktörler de vardır.

Şunu unutmayın: Eğer vücudunuzda bir hormon dengesizliği varsa, dilediğiniz kiloya ulaşmak için egzersiz ve diyetten fazlası gereklidir.

Ayrıca bakınız: Oksitosin Hormonu Nedir?

sağlıklı beslenmek

Hormon Dengesizliği: Fazla Kiloların Sorumlusu

Hormonlar hakkındaki temel özelliklerin bilincinde olmak önemlidir.

Her şeyden önce hormonlar, vücut tarafından üretilen ve birlikte bir orkestra gibi çalışan, kimyasal içeriklerdir.

Her bir hormon, enerji üretiminde, stresin dindirilmesinde, kas dokusunun korunmasında ve elbette yağların biriktirilmesinde önemli rol oynar.

Bu sebepledir ki kadınların birçoğu, âdet dönemlerinin belirli kısmında veya hamilelik süresince, diyet yapma gereksinimi duyarlar.

Sağlıklı ve dengeli bir hormon sistemine sahip olmak, size hem sağlıklı kiloda kalma hem de enerjik bir yaşam tarzına sahip olma konusunda yardımcı olur.

hormon dengesiyle kilo vermek

İlk adım vücudu, biriktirmiş olduğu toksinlerden arındırıcı bir detoks yapmak olmalı.

Olumsuz içerikli yiyecekler genellikle, daha fazla “bağımlılık” yapan yiyeceklerdir. Bu sebepledir ki, koca bir paket cips yemek isteğimiz her zaman bir elma yeme isteğimizden daha fazladır.

O halde, bu zararlı şeyleri yemeye bir son vermelisiniz. Bu ilk etapta biraz zor olabilir ancak kötü alışkanlıklardan kurtulmanız yaklaşık üç hafta gibi kısa bir zaman alacaktır.

Bu süreç sonunda, karşılaştığınız sonucun gözle görünür olacağına emin olabilirsiniz. Beslenme düzeniniz, vücudunuzun nasıl etkili çalıştığı ve toksinleri arındırdığı konusunda belirleyicidir.

Hormonlarınızı Dengelemek İçin Neleri Yemeli ve Nelerden Uzak Durmalısınız?

Yüksek glisemik içerikli yiyeceklerden kaçının çünkü bu tarz yiyecekler, iştahınızı arttırarak kontrolsüzce yemek tüketmenize yol açar.

Bu nedenle, karbonhidrat ve işlenmiş şeker gibi (ekmek, pirinç, makarna, hamur işi) yiyecekleri, ayrıca ilave ve koruyucu madde içeren ürünleri beslenmenizden çıkarmalı veya tüketimlerini azaltmalısınız.

Diğer taraftan, sadece kilo vermenize değil sağlıklı olmanıza da yardımcı olan yiyecekler vardır.  Düşük glisemik içeriğine sahip olması sayesinde bu yiyecekler, hormonlarınızı dengede tutar. Ayrıca bu sağlıklı yiyecekler vücudunuz ve cildiniz üzerinde de olumlu etki sağlar.

Bol miktarda lif içeren muz, kuru üzüm, enginar, yulaf, kuru yemiş ve fasulye gibi yiyecekler sindirim sisteminizin çalışmasına yardımcı olur.

Ayrıca günde iki litre, hatta yazları üç litreye kadar, su tüketmeyi de unutmamalısınız. Bu sayede, metabolizmanızı hızlandırır, ayrıca vücudunuzun idrar ve terleme yolu ile toksinlerden kurtulmasını teşvik etmiş olursunuz.

Vücudun Her Bölgesi İçin Yağ Oranını Azaltıcı Yiyecekler

Vücudun bazı bölgelerindeki yağları yakmak daha zordur, bu doğru. Bu durumda, bu bölge ile ilgili alışkanlıklarımız ve elbette “hormanlarımız” rol oynamaktadır.

Örneğin, yüksek oranda östrojen üreten bir kadının, iri kalçalara sahip olması beklenen bir durumdur. Sonuç olarak, vücudun her bölgesi için özel bir hormon terapisi mevcuttur diyebiliriz.

Bel Çevresi

Eğer karın bölgeniz biraz sarkık ise bu sadece çok yemek yediğiniz için oluyor demek değildir.

Karın bölgesinde biriken yağın sebebi, stres hormonu olarak da bilinen kortizolün yüksek oranda salınmasından kaynaklanır. Bu sebeple, iş yerinde uzun saatler geçiren veya baskı altında çalışan kişilerde yağ birikimi genelde karın bölgesinde gerçekleşir.

Bu durum için izlenebilecek doğal terapi yöntemi, kortizol seviyesini düşüren bir bitki olan fesleğeni düzenli olarak tüketmektir.

Diğer alternatifler ise ıspanak, turunçgiller, arpa, fasulye ve kuru yemişler şeklinde sıralanabilir.

Sırt

Eğer sırt bölgenizde veya göbeğinizde ciddi oranda yağ birikiyorsa (çok yaygın olmasa da bu olabilen bir durum) sebebi muhtemelen, insülin seviyesinizin yüksek olmasındır.

İnsülini düşürmek için tüketebileceğiniz yiyecekler linoleik asit içeren yoğurt, yağsız et, tam tahıllar ve yeşil sebzelerdir.

Kalçalar

formda kalçalara sahip olmak

Birçok kadının dilediği şey büyük olmamakla birlikte dolgun kalçalara sahip olmaktır.

Eğer bu bölgede normalden fazla yağ birikmesi oluşuyorsa, sebebi, yukarıda da açıkladığımız gibi fazla östrojen üretimi olabilir. Bu etkiyi tersine çevirmek için brokoli, karnıbahar gibi turpgillerden olan sebzeleri tüketin.

Bu besinler, hormonları nötrleyici fitokimyasallar içermektedir. Diğer alternatifler ise keten tohumu, chia tohumu, susam, kırmızı üzüm ve nar olarak sıralanabilir.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.