Dishidrotik Egzama: Bilmeniz Gereken Her Şey

Dishidrotik egzama, genellikle stres ve alerji ile ilişkili olmasına rağmen, vücudun içinden kaynaklanan bir durumdur.
Dishidrotik Egzama: Bilmeniz Gereken Her Şey

Son Güncelleme: 14 Şubat, 2021

Dishidroz olarak da bilinen dishidrotik egzama, el ve ayaklarda küçük sıvı dolu kabarcıklar şeklinde görülen bir tür deri iltihabıdır. Çoğu durumda kroniktir, bulaşıcı değildir ve dönem dönem hafifleyebileceği gibi artabilir de. Genellikle dishidroz, mevsimseldir ve ilkbahar ve yaz aylarında daha fazla görülür.

Bu cilt bozukluğunun nedeni içseldir, yani vücuttan kaynaklanmaktadır. Aslında, genellikle stres ve alerji gibi faktörlerle ilişkilendirilir. Genellikle 15-30 yaş arası bireylerde ilk kez görülmekle birlikte, her yaş veya cinsiyetten insanı etkileyebilir.

Dishidrotik egzamanın nedenleri

Elde dishidrotik egzama

Uzmanlar, ellerde ve ayaklarda görülen dishidrotik egzamanın kesin sebebinden emin değiller. Bununla birlikte, belirli faktörlerin bir kişinin durumu geliştirme riskini artırabileceğini bilirler. Bu faktörler arasında şunlar sayılabilir:

Ellerde ve ayaklarda dishidrotik egzama belirtileri nelerdir?

Bu durum önce parmaklar arasında ortaya çıkma eğilimindedir ve daha sonra avuçlara kadar uzanır. Ayak tabanlarında ve yanlarında da görünebilir. Aynı zamanda, dishidrozun ellerin üzerinde veya vücudun diğer kısımlarında görülmesi nadirdir.

Ellerde ve ayaklarda dishidrotik egzama semptomları:

 • Genellikle yoğun kaşıntıya neden olan küçük kabarcıkların oluşumu.
 • Deride soyulma: Bu durumun bir sonucu olarak deride çok ağrılı olabilen aşınmalar görülebilir.
 • Deride tahriş ve kalınlaşma. Bu, egzamadan muzdarip insanlar etkilenen bölgeyi kaşıdığında ortaya çıkar. Bu nedenle ikincil bir deri enfeksiyonu olabilir.

Ellerde ve ayaklarda dishidrotik egzamanın evrimi değişiklik gösterebilir. Çoğunlukla, tekrar ortaya çıkma eğiliminde olsa da, sadece 3 veya 4 hafta içinde kendi kendine kaybolur. Lezyonsuz bir dönemden sonra, bir sonraki sefer haftalarca hatta aylarca sürebilir.

Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Kaşıntıyı Rahatlatmak İçin 5 Doğal Tedavi

El ve ayaklarda dishidrotik egzamanın tedavisi

Reçete yazan doktor

Bugüne kadar bilim adamları, dishidroz için kesin bir tedavi bulamadılar. Bununla birlikte, başlangıcında tedavi etmenin ve kontrol etmenin yolları vardır. Bu anlamda, bu durumdan muzdarip olanların rahatlamak için başvurabilecekleri tedaviler şunlardır:

 • Bir veya iki hafta süreyle yüksek etkili topikal kortikosteroidler. Lezyonun yoğunluğuna ve mevcut faza bağlı olarak oral kortikosteroidler de gerekli olabilir.
 • Antibiyotikler: Lezyonların sekonder enfeksiyonu durumunda.
 • Yumuşatıcı ürünler: Bunlar genellikle cildin kuruluğunu azaltmak için faydalıdır.
 • Oral antihistaminikler: Bu ilaçlar, dishidrozun neden olduğu kaşıntılı hissi yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Diğerleri. Doktorlar, fototerapi gibi daha spesifik tedaviler önerebilirler.

Dishidrozu kontrol etmek için öneriler

Yulaf sabunu

Aşağıda, ellerde ve ayaklarda dishidrotik egzamayı kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek bir dizi öneride bulunacağız.

 • Ellerinizi günde birkaç kez nemlendirin.
 • Tahriş edici maddelerle temastan kaçının.
 • Ellerinizi ve ayaklarınızı kokusuz sabunlarla nazikçe yıkayın.
 • Ev işlerini yaparken eldiven kullanın.
 • Ayak hijyeni söz konusu olduğunda gayretli olun (uygun şekilde yıkayın ve kurutun).
 • Kaşınmaktan kaçının çünkü bu, durumun daha da uzun sürmesine neden olabilir ve ikincil enfeksiyon riskini artırabilir.
 • Doğal malzemeler cildinizin daha iyi nefes almasına izin verdiği için deri tabanlı ayakkabılar giyin. Aşırı terleme durumunda çorabınızı günde en az iki kez değiştirmelisiniz.

Stresin dishidroza katkıda bulunan ve kötüleştiren faktörlerden biri olduğu göz önüne alındığında, stresi en iyi şekilde yönetmenin yollarını bulmaya çalışın. Bunu akılda tutarak, yukarıdakilerin yanı sıra stresi, kaygıyı ve gerginliği kontrol altında tutmak iyi bir fikirdir. Örneğin, rahatlama ve nefes alma egzersizlerini uygulayarak.

Yoga, tai chi ve meditasyon da çok yardımcı olabilir, bu yüzden bir deneyin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Gómez, M., Beirana, A., & Lopez, L. (2001). Dishidrosis asociada a dermatitis atópica en un paciente preescolar. Revista Del Centro Dermatológico Pascua.
 • Garcia-Navarro, X., Corella, F., Roé, E., Dalmau, J., & Puig, L. (2006). Dishidrosis. Farmacia Profesional.
 • Urbina, F., Pérez, A., Requena, L., & Rütten, A. (2013). Hipoqueratosis circunscrita palmar o plantar. Conocimientos y controversias tras 10 años de su descripción. Actas Dermo-Sifiliográficas. https://doi.org/10.1016/j.ad.2013.05.011
 • Garcia-Navarro, X., Corella, F., Roé, E., Dalmau, J., & Puig, L. (2006). Dishidrosis. Farmacia Profesional, 20(4), 70-73. Retrieved from http://www.elsevier.es/es-revista-farmacia-profesional-3-articulo-dishidrosis-13087206

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.