Kaşıntıyı Rahatlatmak İçin 5 Doğal Tedavi

Kaşıntı, alerjiler, böcek ısırıkları ve hastalıkların sebep olduğu rahatsız edici bir histir. Tesadüfen bir çok ev yapımı tedavi derinize hiç bir zarar vermeden rahatlatabilir. Bu yazıda, kaşıntıyı rahatlatan doğal ev yapımı tedavileri keşfedeceksiniz.
Kaşıntıyı Rahatlatmak İçin 5 Doğal Tedavi

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Eğer cildinizde kaşıntı varsa, tırnaklarınızla kaşımaktan kaçınmalısınız. Bu hareket o an için bir rahatlama sağlasa da, bazen belirtilerin süresini ve deride hasarın iyileşmesini uzatır. Peki kaşıntıyı rahatlatmak için ne yapabiliriz?

Öncelikle, kaşıntıya sebep olan olasılıklrı değerlendirmelisiniz, tercihen doktorunuza danışmalısınız. Medikal profesyonelin kaynağının bir alerji mi yoksa altta yatan başka bir hastalık sebebiyle mi oluştuğunu tespit etme gücü vardır. ardından, en uygun tedaviyi reçete edecektir.

Benzer olarak, cildinizin pH’ını düzenleyeci özellikleri olan ve rahatsızlığınızı azaltacak bazı doğal tedavileri deneyebilirsiniz. Aşağıda, sizinle kaşıntıyı rahatlatan beş iyi ve doğal ev yapımı tedaviyi paylaşacağız. Bu can sıkıcı belirtileri hissettiğiniz zaman bu yöntemleri denemekten çekinmeyin.

Kaşıntıyı Rahatlatıcı Doğal Tedaviler

Kaşıntı, rahatsız edici ve sinir bozucu bir histir. Beraberinde kuruluk, kızarıklık ve enflamasyon gibi diğer belirtiler de gelmektedir.

En sık rastlanan kaşınma sebebi böcek ısırıkları ve alerjidir. Ancak, gıda intoleransı, mantar enfeksiyonları, böbrek rahatsızlıkları, kimyasal maddelerle temas ve diğer faktörlerle temas sebebiyle meydana gelebilir.

Bu günlerde, tropik ürünler rahatlamayı hızlandırmaya yardımcı olmakta, neredeyse anında etkisini göstermektedir. Ancak, doğal solusyonlar kullanabilirsiniz. Onların neler olduklarını biliyor musunuz?

1. Kolloidal Yulaf

kolloidal yulaf

Kolloidal yulaf, insanların kahvaltıda kullandıkları tipik bir yulaf değildir. Bu ürün, çok ince bir toz haline getirilerek doğal tedaviler, sabunlar ve vücut sabunları ve diğerlerinin içeriğinde kullanılan yulaf içermektedir. 2012 yılında yapılan bir çalışmaya göre, kolloidal yulaf kaşlıntı ile savaşır ve kuru deri oluşumunu azaltır. 

Nasıl kullanılır

 • İlk önce, bilmelisiniz ki bu ürünü eczanelerde veya belli bazı kozmetik dükkanlarında bulabilirsiniz.
 • Bu ürünü aldığınızda, küvetinizi doldurduğunuz suya ilave edin ve 20 dakika boyunca küvete uzanın.
 • Bu doğal tedavi kaşıntıyı azaltmak için yeterlidir. Ancak, eğer belirtiler devam ediyorsa, günde iki kez uygulamaya devam edebilirsiniz.

2. Aloe vera

Dermatolojik uygulamalarda kullanımı ile ünlü, aloe vera yatıştırıcı bileşenleri ile kaşıntıyı azaltır. Benzer olarak, dokuları derinlemesine nemlendirir ve kızarıklık soyulma ve yanma gibi belirtileri kontrol eder.

Nasıl kullanılır

 • İlk olarak, bol miktarda aloe vera jelini çıkarın.
 • Sonra, etkilenen bölgeyi bu jel ile iyice ovun.
 • Belirtilen geçene kadar günde iki kez tekrarlayın.

3. Fesleğen

fesleğen
Öjenol, fesleğen yapraklarında bulunur, eski çağlardan bu yana yatıştırıcı etkileri nedeniyle tıpta kullanılır.

Yemeklere eklenmesiyle popüler olmasına rağmen, doğal tıpta da ilginç kullanımları olduğunu bilmek önemlidir. Öjenol isimli bileşen içermesi sayesinde, rahatsızlığı azaltır ve kaşıntının yatışmasına yardımcı olur.

 • İlk olarak, birkaç kaşın kuru fesleğen yaprağı alın ve sıcak su dolu bir kapa aktarın.
 • Karışımı 5 dakika düşük sıcaklıkta kaynatın.
 • Sonra, ılık veya soğuk olana kadar demlenmeye bırakın.
 • Son olarak, Pamuğu bu karışımla ıslatarak kaşınan bölgeyi ovun.
 • Gerek gördükçe, günde üç defaya kadar uygulayın.

4. Elma Sirkesi

Yüzlerce yıldır, elma sirkesi bir çok cilt probleminin rahatlamasını hızlandırmak için yardımcı olur. Asetik asit ve antioksidan içeriği sayesinde, pH seviyelerini düzenler ve batma ve yanma gibi rahatsızlık hislerini en aza indirir.

Aslında, batma ve yanma gibi sebeplerle oluşan kaşıntılar için en iyi çözümlerden biridir. Çünkü enflamasyonu azaltır ve çok hızlı şekilde rahatlama hissi verir. Ek olarak, kaşınmaya bağlı olarak cildinizde oluşan hasarlar için olası enfeksiyonların riskini azaltmak için doğal bir dezenfektandır.

Nasıl kullanılır

 • Yeni başlayanlar için, eşit miktarda organik elma sirkesi ve suyu karıştırın.
 • Sonra, pamuk batırın ve etkilenen bölgeye uygulayın.
 • Tercihen, küvetinizin suyuna ekleyerek, 20 dakika boyunca bu suyun içinde yatabilirsiniz.
 • Tedaviyi gerek gördükçe tekrarlayın.

5. Cadı Fındığı (Hamamelis)

kaşıntıyı azaltan bitki olarak cadı-fındığı-hamamelis
Cadı fındığı, kaşıntılı bir cilt için güçlü bir yatıştırıcı etkiye sahiptir.

Aslında, cadı fındığı, topikal olarak cilde uygulandığında, tanin olarak bilinen bileşenler astrenjan (damar büzücü, kanama durdurucu) olarak görev yapan bileşenler içerir. Bunun sebebi, cadı fındığı losyonu veya kremi kaşıntıyı rahatlatır, rahatsızlık ve kızarıklığı en aza indirir.

Nasıl kullanılır

 • Cadı fındığını eczaneden alın veya kurutulmuş çiçeklerini kendiniz suda kaynatın.
 • Ardından, ürünü etkilenen bölgeye sürün ve durulamadan etki etmesini bekleyin.
 • Eğer belirtileriniz devam ediyorsa, günde iki kez uygulamaya devam edin.

Kaşıntınız olduğunda, derinizi kaşıyor musunuz? Bundan sonra bunu yapmaktan kaçının! Bunun yerine, kaşıntıyı azaltmak için bu yazıda size bahsettiğimiz bazı doğal tedavileri deneyin.

İlginizi çekebilir ...
Şiddetli Egzama Yaşarken Daha İyi Uyumanıza Yardımcı İpuçları
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Şiddetli Egzama Yaşarken Daha İyi Uyumanıza Yardımcı İpuçları

Şiddetli egzama belirtileri yaşam kalitenizi önemli ölçüde etkileyebilir. Bazı reçeteli ilaçlarla rahatsızlık azalırken, tedaviyi desteklemek de ön... • Criquet, M., Roure, R., Dayan, L., Nollent, V., & Bertin, C. (2012). Safety and efficacy of personal care products containing colloidal oatmeal. Clinical, Cosmetic and Investigational Dermatology. https://doi.org/10.2147/CCID.S31375
 • García, M. J. L., Mañero, M. G., & Jaime, N. S. (2012). El prurito y sus efectos sobre la piel. Enfermería Dermatológica, 6(16), 8-14. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=4069110
 • Jain, R., Aqil, M., Ahad, A., Ali, A., & Khar, R. K. (2008). Basil oil is a promising skin penetration enhancer for transdermal delivery of labetolol hydrochloride. Drug Development and Industrial Pharmacy. https://doi.org/10.1080/03639040701657958
 • Korting, H. C., Schäfer-Korting, M., Hart, H., Laux, P., & Schmid, M. (1993). Anti-inflammatory activity of hamamelis distillate applied topically to the skin – Influence of vehicle and dose. European Journal of Clinical Pharmacology. https://doi.org/10.1007/BF00316465
 • Pravasi, S. D. (2014). Acetic Acid. In Encyclopedia of Toxicology: Third Edition. https://doi.org/10.1016/B978-0-12-386454-3.00216-5
 • Sahu, P. K., Giri, D. D., Singh, R., Pandey, P., & Gupta, S. (2013). Therapeutic and Medicinal Uses of Aloe vera : A Review. Scientific Research.
 • SOLÓRZANO-AMADOR, A. N. D. R. E. A., & RONDEROS-ACEVEDO, M. C. (2012). Pruritus. Part I. Pathophysiology and associated diseases. CES Medicina, 26(2), 249-259.