Elma Sirkesi ve Bilim Tarafından Desteklenen Özellikleri

Elma sirkesinin pek çok özelliği vardır, bundan dolayı son derece çok yönlü bir üründür. Gastronomideki çeşitli kullanımları sayesinde ve bütüncül bir ilaç olarak oldukça popülerdir. Yapılan bazı araştırmalardan sonra şimdilerde bilim de bu maddeye atfedilen sağlık faydalarının bazılarını desteklemektedir.
Elma Sirkesi ve Bilim Tarafından Desteklenen Özellikleri

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bilimsel literatür, yaygın olarak elma sirkesi üzerine atfedilen özelliklerin çoğunu destekler. Bu ürünün kullanımlarının çoğunun söylentilerin sonucu olduğu doğru olsa da, artık besin içeriğine dair kanıtlar da bulunmaktadır. Anti-enflamatuvar ve antimikrobiyal potansiyeli kanıtlanmıştır.

Öncelikle, bunun elma ve maya kombinasyonundan elde edilen bir ürün olduğunu aklımızda tutmalıyız. Maya, şekerleri fermente eder ve onları alkole dönüştürür. Daha sonra bakteriler alkolü asetik aside dönüştürür.

Bu da tam olarak sirkeye ekşi tadını ve güçlü aromasını veren şeydir ve aynı zamanda sağlık yararlarından da sorumlu olan şey de buymuş gibi görünmektedir. Ayrıca elma sirkesi su, eser miktarda diğer asitler, vitaminler, mineraller ve sağlığımıza büyük ölçüde katkıda bulunan diğer bileşikleri içerir.

Elma Sirkesi: Bilim Tarafından Desteklenen Özellikleri

Elma sirkesi, diğer sirke çeşitleri gibi, farmakolojik potansiyeli olan biyoaktif bileşikler içerir. Gıda Kimyası‘nda yayınlanan bir incelemeye göre, bu ürün yüksek konsantrasyonlarda polifenol, organik asit ve mikro besin içerir. Tüm bunlar vücudumuz tarafından özümsenerek sağlığımızı büyük ölçüde etkileyebilir.

Bunlar özellikle antimikrobiyal, antioksidan, antidiyabetik ve antihipertansif özelliklere sahiptirler. Sirke ayrıca cilt sağlığı ile ve erken yaşlanmanın önlenmesi ile de olumlu bir şekilde ilişkilidir.

Hadi elma sirkesinin bilimin desteklediği avantajlarına daha yakından bakalım.

Bir şişe elma suyu ve birkaç elma.
Araştırmacılar elma sirkesi ve sağlığa etkilerini araştırmış ve bu maddenin pek çok özelliğini keşfetmiştir.

1. Elma Sirkesi Antibakteriyel Özelliklere Sahiptir

Bu madde içeriğindeki asetik asit nedeniyle doğal bir dezenfektan ve koruyucudur. Bunun nedeni, yiyeceklerin parçalanmasını hızlandıran ve enfeksiyonlara neden olan E. Coli gibi bakterilerin büyümesini engellemesidir.

2018 yılında yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar bu sirkenin birden fazla antimikrobiyal potansiyele sahip olduğunu belirlediler. Bunun başlıca nedeni E. coli, S. aureus ve C. Albicans gibi patojenlerle savaşmasıdır. Bununla birlikte, etkili güvenli dozları belirlemek için hala yeterince kanıt yoktur.

2. Bir Glikoz Düzenleyicidir

Elma sirkesinin en popüler faydalarından biri de kan şekeri seviyesinin düzenlenmesine katkı sağlamasıdır. Bu ürün diyabet için birinci basamak bir tedavi değildir, ancak makul miktarlarda tüketimi glikozu stabilize etmek için bir yardımcı madde görevi görür.

Diyabet Bakımı‘nda yayınlanan küçük bir çalışma, suda seyreltilmiş elma sirkesi tüketmenin insülin hassasiyetini %19 ila %34 oranında düzeltebildiğini bulmuştur. Bu özellikle karbonhidrat ağırlıklı bir yemekten sonra geçerli olan bir durumdur.

Bu arada, Moleküler Beslenme ve Gıda Araştırması‘nda yayınlanan bir incelemede, araştırmacılar sirkenin yemeklerden sonra insülin işlevini iyileştirmeye yardımcı olduğu sonucuna vardılar. Elma sirkesi bu şekilde kan şekeri seviyesini düşürür.

Bunu nasıl yapacağınızı öğrenin: Sindirime Yardımcı Elma Sirkesi, Zencefil ve Ballı Tonik

3. Kilo Vermenizi Teşvik Etmeye Yardımcı Olabilir

Kilo, genetiğe ve yaşam tarzına göre belirlendiği için kişiden kişiye değişir. Elma sirkesi tek başına sizin kilo vermenize neden olmaz. Ancak birkaç kilo vermeye çalışan insanlar için, tüketimi iyi bir tamamlayıcıdır.

İnsanlarda yapılan çalışmalar ölçülü bir şekilde elma sirkesi tüketilmesinin tokluk hissini arttırdığını göstermektedir. Bu sonuç olarak kalori alımı azalır ve kilo kaybı artar. Amerikan Diyetetik Derneği Dergisi‘nde yayınlanan bir araştırma, karbonhidrat ağırlıklı bir yemekten sonra sirke tüketmenin tokluk hissini artırdığını bulmuştur. Hatta bu katılımcıların gün içinde 200 ila 275 kalori az tüketmesine yol açmıştır.

Benzer şekilde, Biyobilim, Biyoteknoloji ve Biyokimya‘da yayınlanan bir çalışmada araştırmacılar, günlük elma sirkesi tüketiminin, bunu yapan kişilerde karın yağında bir azalmaya yol açtığını gözlemlemişlerdir.

4. Kardiyovasküler Sağlığınıza Yardımcı Olabilir

Popüler tıpta, elma sirkesinin kardiyovasküler sağlık üzerindeki yararları hakkında konuşulmaktadır. Aslında, bazı insanlar günlük elma sirkesi tüketiminin hem kolesterol seviyelerini hem de kalp hastalığı riskini düşürdüğüne inanmaktadır. Ancak buna dair yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Bununla birlikte, hayvanlarda yapılan çalışmalar, bu bileşenin kandaki kolesterol ve trigliserit birikimi gibi kardiyovasküler risk faktörlerini azalttığını bulmuştur. Bu madde aynı zamanda bir antihipertansif gibi görünmektedir. Buna rağmen, insanlarda aynı etkileri doğrulayan kesin bir veri bulunmamaktadır.

Elma sirkesini ılımlı bir miktarda tüketiyor olduğunuz sürece, dengeli bir beslenme düzenine dahil edebilirsiniz. Eğer ilaç kullanıyorsanız doktorunuza danışın. 

5. Cilt Bakımında Bazı Kullanımları Vardır

Elma sirkesinin cilde uygulanması ile ilgili hala pek çok tartışma bulunmaktadır. Bazı dermatologlar kullanımına tamamen itiraz etmektedirler. Bununla birlikte, diğerleri ise suyla seyreltildiğinde egzama ya da kepek semptomlarının kontrolüne büyük ölçüde katkıda bulunabileceğini iddia etmektedir.

Peki bunu nasıl açıklarız?

Deri asidik bir bariyerle korunur ve deride bir dengesizlik olduğunda kuruluk ve enflamasyon artar. Sirkenin organik asitleri, cildin pH dengesinin yenilenmesine yardımcı oluyor gibi görünmektedir. Ancak, buna dair herhangi bir bilimsel kanıt bulunmamaktadır.

Durum ne olursa olsun, istenmeyen etkilerden kaçınmak için bu maddeyi her zaman eşit miktarda su ile seyreltin. İdeal olarak, başka bir yere uygulamadan önce elinizin arkasında küçük bir test yapın. Ardından istenmeyen bir reaksiyon fark ederseniz bol su ile yıkayın ve elma sirkesi kullanmayı bırakın.

Bir şişe elma sirkesi.
Elma sirkesinin dermatolojik kullanımı hala tartışılmaktadır. İdeal olarak, bunu kullanmaya başlamadan önce cildinizde bir test yapmalısınız.

Elma Sirkesinin Özelliklerinden Nasıl Yararlanabilirsiniz

Sadece mutfağınızda elma sirkesi tutun ve bunu sık sık kullanın. Bu sirke salata sosu, ev yapımı mayonez ve diğer birçok tarifte bir bileşen olarak kullanıldığında harikadır. Ayrıca bir ya da iki çay kaşığı sirkeyi bir bardak ılık su ile seyrelterek her sabah içebilirsiniz.

Diş minesini bozabileceği ve sindirim rahatsızlıklarına neden olabileceği için seyreltilmemiş elma sirkesi kullanmaktan kaçının. Bazı ilaçlarla kullanımı da kontrendikedir, bu nedenle herhangi bir tıbbi tedavi görüyorsanız doktorunuza danışın.

Elma Sirkesi Sihirli Bir Malzeme Değildir

Sizin de görebileceğiniz üzere elma sirkesinin özelliklerine dair yeterince bilimsel kanıt vardır. Ancak, bu, tıbbi tedavilerin yerini alabilecek bir şey değildir ve kendi başına yeterince güçlü değildir.  Sağlıklı bir yaşam stili benimsemeli ve eğer hasta iseniz doktorunuza danışmalısınız. Son olarak, bu maddenin ilaçlar ile etkileşime girebileceğini de aklınızda tutmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ho CW, Lazim AM, Fazry S, Zaki UKHH, Lim SJ. Varieties, production, composition and health benefits of vinegars: A review. Food Chem. 2017;221:1621-1630. doi:10.1016/j.foodchem.2016.10.128
  • Entani E, Asai M, Tsujihata S, Tsukamoto Y, Ohta M. Antibacterial action of vinegar against food-borne pathogenic bacteria including Escherichia coli O157:H7. J Food Prot. 1998;61(8):953-959. doi:10.4315/0362-028x-61.8.953
  • Yagnik D, Serafin V, J Shah A. Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Sci Rep. 2018;8(1):1732. Published 2018 Jan 29. doi:10.1038/s41598-017-18618-x
  • Johnston, C. S., Kim, C. M., & Buller, A. J. (2003). Vinegar Improves Insulin Sensitivity to a High-Carbohydrate Meal in Subjects With Insulin Resistance or Type 2 Diabetes. Diabetes Care, 27(1), 281–282. https://doi.org/10.2337/diacare.27.1.281
  • Lim J, Henry CJ, Haldar S. Vinegar as a functional ingredient to improve postprandial glycemic control-human intervention findings and molecular mechanisms. Mol Nutr Food Res. 2016;60(8):1837-1849. doi:10.1002/mnfr.201600121
  • Brighenti F, Castellani G, Benini L, et al. Effect of neutralized and native vinegar on blood glucose and acetate responses to a mixed meal in healthy subjects. Eur J Clin Nutr. 1995;49(4):242-247.
  • Halima BH, Sonia G, Sarra K, Houda BJ, Fethi BS, Abdallah A. Apple Cider Vinegar Attenuates Oxidative Stress and Reduces the Risk of Obesity in High-Fat-Fed Male Wistar Rats. J Med Food. 2018;21(1):70-80. doi:10.1089/jmf.2017.0039
  • Na L, Chu X, Jiang S, et al. Vinegar decreases blood pressure by down-regulating AT1R expression via the AMPK/PGC-1α/PPARγ pathway in spontaneously hypertensive rats. Eur J Nutr. 2016;55(3):1245-1253. doi:10.1007/s00394-015-0937-7

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.