Yeşil Çay ve Kilo Vermek Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Yeşil çayın içinde bulunan kafein ve antioksidanlar kilo vermenize yardımcı olabilir. Bu yazımızda, yeşil çayın bazı bilimsel çalışmalara göre etkilerini keşfedin.
Yeşil Çay ve Kilo Vermek Arasında Bir İlişki Var Mıdır?

Tarafından yazılmıştır Antonella Grandinetti

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

İdeal kilonuza ulaşmak için diyete mi başladınız? Tabii ki birileri yeşil çay tüketmenizi tavsiye etti, çünkü kilo vermenize yardımcı olacağını söyledi. Peki bu doğru mu? Yeşil çay ve kilo vermek arasında gerçekten bir ilişki var mıdır?

Bugünkü yazımızda, yeşil çay hakkında bazı bilimsel bilgiler sunacağız. Bu şekilde, gerçekten diyetinize eklemeniz gerekip gerekmediğini keşfedebilirsiniz.

Yeşil Çay ve Kilo Vermek: Yeşil Çayın Özellikleri

Bu çay antioksidanlar, vitaminler ve mineraller bakımından çok zengindir. Şüphesiz ki, yeşil çay bütün dünyada en popüler içeceklerden biridir. Farklı kültürlerden ve yaşlardan insanın bu çayı günün her saatinde içebilmesi bir sürpriz değildir. Peki, gerçekten incelmenize yardımcı olur mu? Özellikleri nelerdir?

Yeşil çay, antioksidan özelliklere sahip polifenoller bakımından zengindir. Ayrıca, detoks yapıcı ve anti-enflamatuvar bileşenleri sayesinde hücrelerin serbest radikallerden korunmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca A, B, C, D, E, H ve K vitaminleri ve krom, selenyum ve çinko gibi mineralleri içerir. Bu bileşikler metabolik fonksiyonları artırmaya yardımcı olur. Şimdi, kilo vermek için yeşil çay içmek gerçekten gerekli midir?

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yeşil Çay İçmenin 6 Önemli Yararı

Yeşil Çay ve Kilo Vermek: Yeşil Çayda Neler Vardır?

yeşil çay ve kilo vermek

1. Kafein

Bazı çalışmalara göre, kafein, yağ yakmaya yardımcı olabilecek, uyarıcı bir etkiye sahiptir. 1 fincan yeşil çay, 1 fincan kahveden daha az kafein içermekle birlikte, uyarıcı etkiyi vermek için yine de yeterlidir.

2. Diüretik Özellikler

Bu içecek, vücudun artık ihtiyaç duymadığı maddelerin atılmasına yardımcı olan diüretik özelliklere sahiptir, böylece sıvı tutulumu ile mücadele etmektedir.

3. Antioksidanlar

Bu içecek metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olan kateşinler dahil birçok antioksidan içerir. Bazı çalışmalar, günde 1 bardak yeşil çay içmenin vücuttaki antioksidan seviyelerini yükseltebileceğini öne sürmüştür.

Bu çayın ana antioksidanı, norepinefrin hormonunu parçalayan bir enzimi inhibe edebilen bir bileşik olan EGCG’dir. Enzim inhibe edildiğinde ve norepinefrin seviyeleri arttığında, yağ parçalanır.

Yeşil Çay Kilo Vermeye Yardımcı Olur Mu?

göbeğindeki fazlalıkları tutan birisi

Her gün yeşil çay içmek, enerji metabolizmasını artırarak yağların yakılmasına yardımcı olabilir. Şimdi bu içeceğin özelliklerini yukarıda tartıştığımızdan, yazımızın konusu olan bu soruya daha iyi cevap vermeye çalışacağız. Gerçek şu ki, bu içecek kendi başına kilo vermeye yardımcı olmaz, ancak kilo kaybı için bir dost olarak kabul edilebilir.

Bunun ana sebebi içindeki kateşinlerin vücudun termojeneze girmesine (vücudun metabolik reaksiyonlar sebebiyle ısı üretme kapasitesi) sebep olmasıdır, bu şekilde de fazla yağı parçalamaya yardımcı olabilecek enerjiyi üretir.

Öte yandan, hafif bir iştah bastırıcı olarak da kabul edilebilir, çünkü tüketimi iştahın azalmasına ve öğünler arasında daha az atıştırmaya yardımcı olabilir.

Diüretik özellikleri de yeşil çayı, sıvı tutulumuna karşı doğal bir ilaç haline getirmektedir. Fazla sıvının vücuttan atılmasına yardımcı olduğu için, doku enflamasyonunu azaltır.

Sonuç olarak, kilo vermek için yeşil çay tüketmek bir efsane değil, bir gerçektir. Ancak, bunun sihirli bir çözüm olduğunu düşünmemelisiniz. Yeşil çay tüketmeyi aynı zamanda dengeli, sağlıklı bir diyet ve düzenli egzersiz ile birleştirmelisiniz.

İlginizi çekebilir ...
Kilo Vermek için Yeşil Çay Yapmanın Üç Yolu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kilo Vermek için Yeşil Çay Yapmanın Üç Yolu

Kilo vermek için, yeşil çayın muazzam artılarından yararlanabilirsiniz. Bu artıları daha da güçlendirmek adına, çayınıza doğal çözümlerde ekleyebil...