Divertikülit İltihabı İçin Bazı Tedavi Yöntemleri

Divertikülit çok dikkat gerektiren bir hastalıktır. Lif bakımından zengin bir beslenme programı uygulamak ve yeterince su içmek, cerrahi müdahaleyi önlemek için faydalı olabilir.
Divertikülit İltihabı İçin Bazı Tedavi Yöntemleri

Tarafından yazılmıştır Ivan Aranaga Amengual

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Daha önce divertikülit iltihabı tedavileri hakkında bir şeyler duymuş muydunuz?

Vücudunuza sürekli dikkat etmelisiniz. Her şeyden önce, yaşam tarzınızda daha iyi ve daha sağlıklı alışkanlıklar benimsemeniz, iyi bir yaşam kalitesine sahip olmanız ve aksiliklerden kaçınmanız gerekmektedir.

Sağlık söz konusu olduğunda, tereddüt etmemelisiniz ve ayrıntılara dikkat etmelisiniz. Bu nedenle, endişelendiğiniz herhangi bir durum hakkında mutlaka doktorunuzla iletişim kurmalısınız.

Dikkate almanız gereken en önemli durumlardan bir tanesi divertikülittir.

Kökeni kalın bağırsaktır ve küçük bir sorundan ölümcül bir soruna dönüşebilir. Bu nedenle, bu hastalığın gelişmesini engelleyen beslenme alışkanlıklarını takip etmek için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

Divertikülit iltihabı tedavileri

bir kase brokoli

Divertikülit iltihabı tedavisinin amacı, divertikül adı verilen oluşmuş keselerin vücudunuza herhangi bir zarar vermesini engellemektir. Her durumda, bir uzman tavsiyesi takip etmek önemlidir.

Burada önemli olan nokta beslenmenizdir. Lif bakımından zengin olan besinler tüketmek oldukça önemlidir. Aslında hastalığı ve komplikasyonları önlemek için meyve, sebze ve tahıl tüketmeniz önerilir.

Lif tüketiminizi kademeli olarak artırmanızı öneriyoruz böylece vücudunuz değişime uyum sağlayabilir. Bu şekilde, eğer hastalık çok ciddi bir seviyeye ulaşmadıysa meydana gelebilecek herhangi bir karın ağrısını önleyebilirsiniz.

Bu zor durum karşısında lahana ve brokoli tüketmek sizin için faydalı olabilir. Patates, tam buğday ekmeği ve elma da oldukça faydalıdır.

Tavsiye edilen tarif

mercimek yemeği

Bu oldukça kolay olan tarif mantar ve mercimek ile hazırlanır. Bu yemeği yapmak için aşağıdaki malzemeler gereklidir:

Malzemeler

  • 1 bardak mercimek (350 gr)
  • 2 bardak (450 gr) mantar
  • 1 baş sarımsak
  • 4 yemek kaşığı zeytinyağı (60 gr)
  • Bir çay kaşığı un (3 gr)
  • 1 adet büyük soğan

Yapılışı

  • Mercimeği pişirin. Ardından bir tavaya yağı koyarak içerisine  doğranmış mantar ve soğanları ekleyin. Sarımsakları da ilave edip karıştırın.

Sorunlar devam ederse veya kötüleşirse, bu yiyecekleri tüketmeye devam etmemelisiniz. Bu tarifle birlikte birkaç gün içerisinde rahatsızlık önemli ölçüde azalmalıdır.

Bu noktada beslenmenize dikkat etmelisiniz. Divertikülitten etkilenen bölgeyi rahatlatabilmek için uyarlamanız gereken bir başka alışkanlık da su içmektir.

Kullandığınız ilaçlara dikkat edin

eczacı kadın

Bazı durumlarda, bir lif takviyesi almanız da gerekebilir. Bu alternatifi bir tedavi yöntemi olarak kullanacaksanız,  doktorunuz takviyeyi günde 3 kez almanızı isteyebilir çünkü bu ilacın dozları vücudunuza 10 gram kadar lif kazandırır.

Doktorunuzdan yardım alın

Durum daha da kötüleşirse, bu hastalığı tedavi etmek için başka yöntemler de vardır.

Örneğin, kanama bu hastalığın kendini gösterme yollarından biridir. Her ne kadar herhangi bir tedaviye ihtiyaç duymaksızın dursa da, kanamanın rektumdan çıkması durumunda mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Bu durumlarda uzman, kolonoskopi veya bilgisayarlı tomografi ile kanamanın ortaya çıktığı yeri bulmaya çalışacaktır.

Kanama durmazsa son seçenek, kolon rezeksiyonu olarak bilinen abdominal bir müdahaledir. Amacı en çok etkilenen kısmı ortadan kaldırmak ve daha sonra kalan kısmı bir araya getirmektir.

Divertikülit ile gelen ve hızlı müdahale gerektiren diğer semptomlar arasında peritonit adı verilen karın zarı iltihabı vardır. Peritonit meydana geldiğinde en kısa sürede ameliyat olmak gerekir. Yeterince hızlı tedavi edilmezse, ölümcül olabilir.

Hasta etkilenen bölgede perforasyon geçirirse, bu da cerrahi müdahale gerektirir. Apseler de ayrıca önemlidir. Eğer tedaviler işe yaramazsa, apseyi vücuttan çıkarmak için müdahele gerekebilir.

Bu hastalıktan muzdarip kişiler, hastalık durumunda bağırsakların nasıl tıkandığını bilirler. Bağırsaklarınız tamamen tıkandığında cerrahi bir müdahale gerekir. Kısmi tıkanıklıklarda ameliyata gerek yoktur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Velanovich, V. (1994). “Gastric diverticulum”. Surgical Endoscopy. 8 (11): 1338–1339.
  • Stunell, H; Buckley, O; Geoghegan, T; O’Brien, J; Ward, E; Torreggiani, W (2008). “Imaging of adenomyomatosis of the gall bladder”. Journal of Medical Imaging and Radiation Oncology. 52 (2): 109–117.
  • Vazquez-Jimenez, Dr. Jaime (2003). “Cardiac diverticulum” (PDF).

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.