Diyet Yoluyla Yüksek Kolesterolü Kontrol Altında Tutun

Yüksek kolesterolden kaçınmak için daha iyi beslenmeyi öğrenmek çok önemlidir. Bunun için bir beslenme formülü olduğunu biliyor muydunuz? Yazımızda bulacağınız bu formüle bir göz atın!
Diyet Yoluyla Yüksek Kolesterolü Kontrol Altında Tutun
Daniel Baldó Vela

Yazan ve doğrulayan Hemşire Daniel Baldó Vela.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vücudunuzun hücre yapısının normal bir parçası olmasına rağmen yüksek kolesterolü kontrol altında tutmak önemlidir. Kolesterol aslında birçok fizyolojik süreciniz için gereklidir. Ne yazık ki, fazla üretildiğinde kolesterol zararlı hale gelir.

Ancak kolesterol seviyelerinizi sabit tutmak için takip edebileceğiniz bir diyet formülü olduğunu biliyor muydunuz?

Hiperkolesterolemi veya yüksek kolesterol, kalp krizi veya inme riskinizi iki katına çıkarır. Bu nedenle, en çok önerilen strateji, kolesterolü yüksek olan yiyeceklerin tüketimini azaltmaktır. Bununla birlikte, kan kolesterolünüzün% 90’ının yediğiniz yiyeceklerden gelmediğini, vücudunuzun kendisi tarafından üretildiğini düşünürsek, bu bazen gereksiz ve olumsuz etkisi olabilecek bir eylemdir.

Aslında, Amerikan Kardiyoloji Derneği, kardiyovasküler hiperkolesterolemi riski yüksek olan kişilerin% 80’inin seviyelerini kontrol altında tutmadığını keşfetmiştir.

Peki, yüksek kolesterolü uzak tutmak için ne yemelisiniz? Buradaki sır, endojen sentez üzerine hareket etmektir.

Diyetiniz boyunca yüksek kolesterolü uzak tutun

Kolesterolü Baskılamayın

Evet, doğru okudunuz. Bu yöntem gerçekten de düşündüğünüzün tam tersini yapmanızı içeriyor. Vücudumuz kolesterolü olumsuz geri besleme mekanizmalarıyla düzenler. Bu nedenle, ne kadar fazla kolesterol varsa, o kadar az kolesterol üretir. Bununla birlikte, endojen üretimini ancak diyetiniz yoluyla kolesterolde bir artış sağlayarak durdurabilirsiniz.

Aslında, kolesterolünüz düşük olduğunda, üretimi artırmak için bir dizi süreç aktif hale gelir. Bununla birlikte, yüksek kolesterollü yiyecekleri seçerken dikkatli olmalısınız, çünkü bazıları başka nedenlerden dolayı da zararlıdır. Bu nedenle yumurtalar iyi bir alternatiftir.

Omega 3 ve omega 9 açısından zengin yiyecekler yiyin

Omega 3 içeren besinler tüketmek kolesterol seviyelerinizi düzenlemeye yardımcı olur.
Omega 3 ve 9 açısından zengin yiyecekler yemek, yüksek kolesterol seviyenizi kontrol etmeye yardımcı olabilir.

Omega 3 ve Omega 9 yağ asitleri kolesterol üretimini engeller. Ek olarak, Omega 3 onu arterlere taşıyan proteinlerin sentezini de azaltır ve mevcut kolesterol plaklarının ortadan kaldırılmasına yardımcı olur. Omega 9’u kolaylıkla zeytinyağı gibi belirli malzeme ve besinlerden kolayca elde edebilirsiniz.

Bununla birlikte, omega 3 ısı ile oksitlenir ve sadece beslenme ile elde etmek çok zordur. Bu nedenle, yeterli bir katkıyı garanti etmenin tek yolu, gıda takviyeleri almaktır. Uygun emilimi garanti eden ve düşük kirletici madde içeren ürünleri seçtiğinizden emin olun.

Yüksek glisemik indeksli (GI) karbonhidrat tüketiminizi azaltın

İnsülin, kolesterol sentezini destekleyen mekanizmaları aktive edebilir. Bu nedenle, üretimini artıran gıda türlerinin tüketiminden kaçınmak önemlidir.

Bunlar temelde yüksek glisemik karbonhidratlardır.

Yüksek yoğunluklu lipoproteinleri artırabilecek yiyecekler yiyin

Avokade iyi kolestrolü yükselten iyi yağlar barındırır.
Yüksek yoğunluklu lipoproteinleri artıran yiyecekler yemek, kolesterolün arterlerde birikmesini önler.

Yüksek yoğunluklu proteinler (HDL) aslında kolesterol değildir (sadece bir kolesterol vardır), ancak kolesterolü kanda taşımak için bir araç görevi görürler. Kan testlerinde “HDL kolesterol” olarak görünürler ve halk dilinde “iyi kolesterol” olarak bilinirler.

HDL’nin işlevi, kolesterol seviyenizi kontrol altında tutmak için gerekeni yapmaktır. Temel olarak, bu proteinleri onları kullanan veya ortadan kaldıran bölgelere taşımaktan sorumludur. Bu nedenle, HDL seviyelerini artırabilecek gıda tüketiminizi artırmak temel bir önlemdir.

Yüksek kolesterolü uzak tutmak için probiyotik tüketin

Lactobacillus Reuteri, hiperkolesterolemi için kanıtlanmış, etkili bir tedavidir. Safra tuzlarının bağırsaktan atılmasını teşvik eder. Bu meydana geldiğinde, vücut yeni tuzların oluşumu için kolesterol kullanımını arttırır ve bu nedenle kan kolesterol seviyelerini azaltır.

Etkili olabilmesi için probiyotikler en az 10 × 6 CFU (koloni oluşturan birimler) içermeli, insan kaynaklı olmalı ve bağırsaktan gelmeli ve aktif kalmalıdır.

Genel olarak, diyetinizde kolesterolden kaçınmak yerine, endojen sentez üzerine hareket etmelisiniz. Bunu yapmak için, onu aktive eden yiyeceklerin tüketimini azaltmalısınız. Ayrıca, kolesterol kullanabilen veya onu ortadan kaldırabilecek bölgelere taşınmasını artırabilecek besin maddelerinin alımını artırmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Yüksek Kolesterolün 6 Sebebi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüksek Kolesterolün 6 Sebebi

Yüksek kolesterol kalp sağlığınıza zarar verebilir, çünkü atardamar duvarlarında zararlı maddelerin birikmesine neden olur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Soliman GA., Dietary colesterol and the lack of evidence in cardiovascular disease. Nutrients, 2018.
  • Watanabe Y., Tatsuno I., Omega 3 polyunsaturated fatty acids for cardiovascular diseases: present, past and future. Expert Rev Clin Pharmacol, 2017. 10 (8): 865-873.
  • Wu Y., Zhang Q., Ruan Z., Effect of probioti lactobacillus on lipid profile: a systematic review and meta analysis of randomized, controlled trials. PLoS One, 2017.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.