Statin Olmadan Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Kolesterolü düşürmek için tasarlanmış, statin adı verilen ilaçlar vardır ancak bu ilaçlar çoğu zaman bazı yan etkilere sebep olur. Bu nedenle, statin kullanmadan kolesterol seviyenizi düşürmenin dört yolunu bu yazımızda bulabilirsiniz.
Statin Olmadan Kolesterolü Düşürmenin Yolları

Tarafından yazılmıştır Óscar Dorado

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Statinler, kolesterolü düşürmeye ve kontrol altına almaya yardımcı olan ilaçlardır. Bununla birlikte, statinin kullanan kişiler üzerinde birtakım yan etkileri bulunmaktadır.

Bu nedenle, statin kullanmadan kolesterolü düşürmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemlerden bahsedeceğiz. İlaçlara hayır!

Lipid seviyesini azaltan bu ilaçların fonksiyonu, karaciğerin kolesterol üretimine engel olmaktır. Bununla birlikte, statinlerin kolesterol seviyelerini düşürmede veya dengelemedeki etkisi, pek çok olumsuz durumu da beraberinde getirir.

Yan etkiler arasında kas ağrısı, diyabet riskinde artma, kanda anormal karaciğer enzimleri ve sindirim problemleri vardır. Bununla birlikte, statinler, iyi kolesterol üretiminde önemli bir rol oynayan HDL-C enzimini de kısıtlar.

Bu etkiler sebebiyle, statin kullanmadan kolesterolünüzü nasıl düşüreceğinizi öğrenmelisiniz. Böylece kardiyovasküler problemler yaşama riskinizi de azaltırsınız. Daha fazla bilgi için okumaya devam edin.

Statin Kullanmadan Kolesterolü Düşürmenin Dört Yolu

Kandaki yüksek kolesterol seviyeleri, ateroskleroza (damar sertleşmesi) yol açar. Bu durum da zaman içerisinde kalp krizine, felce ve periferik vasküler hastalıklara yol açar.

Kolesterolü düşürmenin en iyi yolu, trans yağlar içermeyen ve doymuş yağlar bakımından zengin olmayan besinler tüketmektir. Bu hastalığı ilaç kullanımına gerek kalmadan kontrol altına almak için aşağıdaki tavsiyeleri göz önünde bulundurun.

1. Beslenme Şeklinizi Değiştirin

sağlıklı beslenmek

Statin kullanmadan kolesterol seviyelerini düşürmek için ilk ipucu, beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmektir. Sağlıklı beslenmek için:

  • Trans yağlardan uzak durun. Margarin ve baskılı küçük kaplarda gelen bütün yağlar zararlıdır.
  • Doymuş yağ tüketimini azaltın. Tereyağı, yumurta ve kırmızı etler trans yağlardan çok daha sağlıklıdır ancak her şeyde olduğu gibi, bu yiyeceklerin tüketiminde de aşırıya kaçmamak ve her yiyecek grubundan dengeli bir şekilde tüketmek gerekir.
  • Rafine un, şeker ve sodyumun tüketimini azaltın. Paketli yiyeceklerden uzak durun.

Öte yandan, dengeli bir beslenme meyve, sebze, tahıllar ve bakliyatlar gibi lifler bakımından zengin besinlerden oluşur. Bununla birlikte, omega 3 yağ asitleri, kalsiyum, magnezyum, potasyum ve D vitamini içeren besinler tüketmek de önemlidir.

Buna ek olarak, öğünlerde her besin grubundan uygun miktarda tüketmeniz gerektiğini unutmayın. Kuru yemişler, zeytinyağı, fasülye, patlıcan, balık, tam tahıllar, yulaf, muz, soya ve üzüm kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olmaktadır.

Sağlıklı beslenmek herkes için önemlidir. Unutmayın, ne yerseniz ona dönüşürsünüz. Bununla birlikte, kardiyovasküler sorunları olan kişilerde sağlıklı beslenme hayati önem taşır.

2. Sigarayı Bırakın

sigarayı bırakmak

Sigaranın sağlığa zararlı olduğu bilinen bir durumdur. Kolesterol ile bir araya geldiğinde, sigara içmek kalp hastalıklarını tetikler. Bu nedenle, eğer kolesterol seviyeleriniz yüksekse, sigarayı bırakmak sizin için iyi olacaktır.

Sigarayı bırakmak, doğrudan HDL-C enziminin artışıyla ilişkilidir. Genel olarak, üç haftadan kısa bir süre içerisinde enzim seviyesinde artış görülür ve sonrasında bir değişim olmaz.

Sigara içmenin bazı yan etkileri, bıraktıktan sonra kısa sürede ortadan kaybolabilir. Böylece, sigarayı bırakmak için kendinizi motive edebilirsiniz.

3. Stresi Azaltın

Eğer kolesterol seviyelerinizi azaltmak istiyorsanız, stressiz bir yaşamınız olmalı. Stres ve yüksek kolesterol seviyeleri arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Stresi azaltmak, daha az sorumluluk almak ve doğada fiziksel aktiviteler yaparak biraz zaman harcamakla mümkün olabilir.

Stresle daha iyi bir şekilde mücadele edebilmek için, neyin probleme neden olduğunu fark etmek gerekir. Ardından, bu konuda gerekli değişiklikleri yapmalısınız. Burada önemli olan, kısa sürede çok fazla şey yapmaya çalışmaktan kaynaklanan baskıdır.

4. Egzersiz Yaparak Kolesterolü Azaltın

parkta spor yapmak

Stresi azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra, egzersiz yapmanın dislipidemi hastalarına olumlu bir etkisi vardır. Bu nedenle, kolesterol seviyelerini azaltmaya yardımcı olur. Kolesterol seviyelerini azaltmak için egzersizin en uygun şekli, sıklığı, yoğunluğu ve süresi belirlenmelidir.

Bununla birlikte, bu konudaki araştırmalar düzenli fiziksel egzersizin kolesterol seviyelerini düzenlemedeki faydalı etkisini onaylamaktadır çünkü egzersiz yapmak kalp krizi, felç ve koroner arter hastalıkları riskini azaltırken, kolesterol seviyelerinin artmasını da önler.

Mümkün olduğunca fiziksek olarak aktif olmalısınız ancak günde sadece 30 dakika spor yapmak bile kolesterol seviyelerinizi azaltır.

Son olarak, eğer statin kullanmadan kolesterolü düşürmek istiyorsanız, kötü alışkanlıklarınızı azaltmalı ve yaşam tarzınızı iyileştirmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Aune D, Giovannucci E, Boffetta P, Fadnes LT, Keum N, Norat T, Greenwood DC, Riboli E, Vatten LJ, Tonstad S. Fruit and vegetable intake and the risk of cardiovascular disease, total cancer and all-cause mortality-a systematic review and dose-response meta-analysis of prospective studies. Int J Epidemiol. 2017 Jun 1;46(3):1029-1056. doi: 10.1093/ije/dyw319. PMID: 28338764; PMCID: PMC5837313.
  • Song W, Wang W, Dou LY, Wang Y, Xu Y, Chen LF, Yan XW. The implication of cigarette smoking and cessation on macrophage cholesterol efflux in coronary artery disease patients. J Lipid Res. 2015 Mar;56(3):682-691. doi: 10.1194/jlr.P055491. Epub 2015 Jan 19. PMID: 25601961; PMCID: PMC4340315.
  • Kivimäki M, Steptoe A. Effects of stress on the development and progression of cardiovascular disease. Nat Rev Cardiol. 2018 Apr;15(4):215-229. doi: 10.1038/nrcardio.2017.189. Epub 2017 Dec 7. PMID: 29213140.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.