Kötü Kolesterolü Düşürmek ve İyi Kolesterolü Yükseltmek için 7 Öneri

· 8 Mayıs, 2018
Kolesterol hayvanlar ve insanlar için gerekli olan bir yağ molekülüdür. Ancak, yoğunluğuna göre, vücudunuzda pozitif veya negatif etkiler yapar. Bu yazımızda, sizlere kötü kolesterolü nasıl düşüreceğinizi ve iyi kolesterolü yükselteceğinizi açıklayacağız.

Kolesterol hayvanlar ve insanlar tarafından ihtiyaç duyulan bir yağ molekülüdür. Bu molekül tüm hücrelerin bir parçasıdır, zar ve yapılarında bulunur, hücre içi ve dışına geçişlerde homojenlik sağlar. Aynı zamanda hücre bölünmesi ve üremesi için anahtar rol oynar.

Buna ek olarak, endokrin bezleri tarafından üretilen steroid hormonlarının oluşumu için bir taban görevi görür. Buna örnek olarak testosteron ve östrojen gibi seks hormonları ve kortizon verilebilir.

Vücut içinde özümseme

Gerçekte, vücuttaki tüm hücreler kolesterol üretmek için gerekli olan metabolik mekanizmaya sahiptir. Bununla birlikte vücut, beslenme düzeniniz yolu ile daha zahmetsiz şekilde kolesterol elde etmeyi tercih eder.

Her şeye rağmen, insan vücudu bu molekülleri parçalayamaz. Aslında, bunları ortadan kaldırmanın tek yolu karaciğerdeki safradır.

Safra asitleri gıdada tüketilen yağları eritir, böylece vücudumuz onları daha iyi emebilir.

Öte yandan, kolesterolün sağlık sorunlarına neden olabileceği, genellikle kolesterol seviyesinin normal kabul edilenin üzerine çıktığı bazı durumlar vardır.

Kolesterol kan yolu ile taşındığı için, fazla kolesterol arterlerin duvarlarında birikmekte ve zamanla kısmen veya tamamen tıkayabilmektedir. Bu nedenle, kalbe kan getiren arterleri tıkarsanız, ölüme ile sonuçlanabilecek kalp krizi meydana gelir.

Sonuç olarak, yağ moleküllerinin vücut üzerinde hem olumlu hem de olumsuz etkileri olabilir.

Daha fazla bilgi ister misiniz? Bu yazıyı okuyun: Karaciğer Temizliği için 5 Ev Yapımı İçecek

İyi ve kötü kolesterol?

kolesterol hakkında yazı

Yukarıda belirtildiği gibi, sadece bir tür kolesterol molekülü vardır.

Kolesterol sadece hayvansal kaynaklı gıdalarda bulunur, örneğin: dana eti, domuz eti, tavuk, balık, kuzu eti, kabuklu deniz ürünleri gibi. Kolesterol miktarı yiyecek veya et türüne bağlı olarak değişir.

Bununla birlikte, iyi ve kötü kolesterol arasındaki sınıflandırma, yerine ve parçacıkların yoğunluğuna bağlıdır.

Kolesterol bir yağdır ve yağlar kanda dolaşmak için proteinlere ve lipitlere sarılır. Kolesterol, proteinler ve trigliseritler, lipoproteinler olarak adlandırılan küçük bölgelere yerleştirilir ve böylece kandan geçerler.

Trigliseritler hakkında daha fazla bilgi öğrenmek ister misiniz? Bu makaleyi okuyun: Yüksek Trigliserit Seviyesini Kontrol Etmek İçin 8 Yiyecek

Aslında, lipoproteinler bu maddelerin miktarına bağlı olarak sınıflandırılabilir:

  • Çok Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler (VLDL), yani daha yüksek yağ ve trigliseritler ile.
  • Düşük Yoğunluklu Lipoproteinler (LDL), kanda kolesterolün dörtte üçünü taşıyan yağ açısından zengindir.
  • Yüksek Yoğunluklu Lipoproteinler (HDL) Protein ve kolesterol bakımından zengin.

Kötü kolesterol (LDL)

LDL olarak bilinen bu partiküller, en yüksek kolesterol oranını karaciğerden kan yoluyla vücut dokularına taşır. Kolesterol seviyesi aşırı olduğunda, arterlere birikir ve sağlık sorunlarına neden olabilir. Bu durum kalp krizi geçirme olasılığını artırır. Bu nedenle bu tip lipoprotein kötü kolesterol olarak kabul edilir.

İyi kolesterol (HDL)

kolesterol görseli

Yüksek yoğunluklu lipoproteinler (HDL), kolesterolü vücuttan uzaklaştırmak için karaciğere transfer eder. Başka bir deyişle, bu moleküllerin arter duvarından atılmasını destekliyorlar. Yüksek seviyelere sahip olmak bizi hastalıktan koruduğu için faydalıdır. Bu nedenle iyi kolesterol olarak kabul edilir.

Yüksek kolesterol seviyesinin belirtileri

Vücudumuz problemlere karşı bir savunma mekanizması olarak belirli uyarılar üretse de, yüksek kolesterol hiçbir belirti vermez, ve sessizce çalışır. Aslında çok yüksek seviyelere sahip olabilirsiniz ve herhangi bir belirtiniz olmayabilir.

Ancak, yüksek kolesterol düzeyleri ile ilgili sorunlar geç aşamalarında olduğunda, arteriyel hastalık belirtileri, kalp krizi, beyin trombozu, göğüs anjini, hareket ve hatta konuşma zorluğu olabilir.

Aşağıdaki makaleyi öneriyoruz: Kalbinizi Güçlendirmek İçin 9 İpucu

Kötü kolesterolü düşürmek ve iyi kolesterolü arttırmak

Gördüğümüz gibi, vücut kolesterol olmadan düzgün çalışamaz. Bununla birlikte, LDL moleküllerine yüksek seviyelerde sahip olmak yıllar geçtikçe ölümcül olabilir.

Bu nedenle, Sağlığa Bir Adım olarak, yüksek LDL seviyelerini azaltmanıza ve HDL moleküllerinin miktarını arttırmanıza yardımcı olacak 7 yolu sizlerle paylaşağız.

1. Yaşam tarzında değişiklikler

sebze yemeği

Sağlıklı bir yaşam tarzını takip ederseniz kolesterol ile ilişkili risklerden kaçınabilirsiniz. Örnek olarak: doymuş yağ bakımından düşük bir diyet, fiziksel aktivite, normal kilonun korunması, sigara içilmemesi gibi.

2. Diyetinize doymamış yağ ekleyin

Bu sağlıklı yağlar, zeytinyağı, fındık, tohum yağları, balık (lüfer, sardalya, somon) ve fındık veya tohum gibi bazı baklagillerde bulunur.

3. Sebze ürünleri yiyin

Meyveler, sebzeler veya baklagiller gibi bitki kaynaklı gıdalar çok az miktarda yağ içerirler veya doymamış yağ barındırlar ve bu nedenle kolesterol içermezler. Ek olarak, sebzeler, kandaki yağ moleküllerinin seviyelerini azaltmaya yardımcı olan önemli miktarda sterol içerir.

Aslında, sebzeler açısından zengin bir diyetin genel olarak daha iyi sağllığa sahip olma ile ilişkili olduğu görülmüştür.

4. Sağlıklı bir kilo seviyesi koruyun

tartılan bir kişinin ayakları

Obezite, kolesterolün vücut üzerindeki etkisini ağırlaştıran bir faktör olduğundan, sağlıklı bir kiloya sahip olmak ve onu korumak önemlidir.

Kilo alırsanız, kolesterol seviyelerini de arttırması son derece olasıdır.

5. Sık sık egzersiz yapın

Hareketsiz bir yaşam yükselen kolesterol seviyelerini tetikleyebilir. Bununla birlikte, düzenli olarak fiziksel aktivite yapmak, kötü kolesterolü düşürmeye ve iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olabilir.

6. Alkol tüketimini azaltın

Aşırı alkol tüketiminin kalbe zarar verebileceği ve karaciğeri etkileyebileceği iyi bilinmektedir. Karaciğer, bu yazının başında belirtildiği gibi, kolesterolün giderilmesinde aktif olarak yer almaktadır. Bu nedenle, alkol tüketimini normal bir seviyede tutun ve ölç.ülü bir şekilde için.

7. Doymuş yağları sınırlayın

kızarmış yiyecekler

Dengeli beslenmede yumurta, süt, tereyağı, sosis veya et gibi yiyeceklere ihtiyaç vardır. Bununla birlikte, tüketimlerini kontrol etmek ve trans yağ asitleri içerenlerden kaçınmak gerekir, çünkü yağ moleküllerinin seviyelerini arttırırlar. Bu sayede, yüksek kalori değeri olan ve tuz veya şeker açısından zengin olan ürünleri de yemekten kaçınmış olacaksınız.

Öte yandan, bol miktarda doymuş yağ, kolesterol veya tuz içeren gıdalar hiçbir şekilde tavsiye edilmez. Bunlar hamur işleri, kızarmış yiyecekler, çikolatalar ve alkolsüz içeceklerdir.

Gördüğünüz gibi, kolesterol insanın gelişmesi için büyük önem taşır ve dengeyi korumak için temeldir. Sağlıklı bir yaşam sürmeye hazır mısınız?