Doğal Yollardan Kilo Vermek için Mavi Çay

Doğal Yollardan Kilo Vermek için Mavi Çay

Son Güncelleme: 20 Aralık, 2018

Mavi çay bu sıralar çok popüler. Oolong çayı veya siyah ejderha çayı olarak da bilinen bu çayla ilgili defalarca araştırma yapılmış, doğal yollardan kilo vermeye yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Tadı yeşil çay ve kırmızı çayın karışımına benzeyen bu çay, hem lezzetli hem sağlıklıdır. Mutlaka deneyin.

Mavi çay, çayla arası iyi olanlar arasında büyük bir üne sahiptir. Normal çaya oldukça yakındır ve hoş bir tadı vardır. Bu çay çeşidi gittikçe daha da popülerleşmektedir ve süpermarketlerde ve aktarlarda kolaylıkla bulunabilir.

Tayvan ve Çin’in yüksek kesimlerinden gelir ve bu ülkelerde yavaş yavaş doğal ve sağlıklı bir şekilde kilo vermek için uzun yıllardır geleneksel olarak kullanılmaktadır. Şimdi bu çayı daha yakından tanıyalım.

Mavi çayın özellikleri

mavi çay

Mavi çayın düzenli olarak tüketilmesi şu faydaları sağlayabilir:

 • Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bu çay çeşidi kilo vermek için mükemmeldir. Bazı araştırmalara göre, metabolizmayı hızlandırma açısından çay çeşitleri arasında en iyisidir. Doğal yollarla daha fazla yağ yakmamızı sağlar.
 • Hepatik metabolizmayı hızlandırarak kolesterolü düşürür.
 • Karaciğer yağlanmasını önler ve iyileştirir.
 • Çeşitli kanser türlerine karşı koruyucu özellikleri olduğu ve doğal bir şekilde vücudun savunma mekanizmasını güçlendirdiği düşünülmektedir.
 • Kardiyovasküler sistem için faydalıdır, arterleri temizler ve kan dolaşımını hızlandırır.

Kilo vermeme yardımcı olabileceği doğru mu?

ideal kilo

Araştırmalar

 • En son araştırma Colorado’daki bir üniversitede yapılmıştır. Uluslararası Obezite ve Metabolik Hastalıklar Dergisi’nde yayınlanan bu araştırma, mavi çayın birçok obezite ve karaciğer yağlanmasını önlediğini ve bu hastalıklara karşı savaşmaya yardımcı olduğunu belirtmektedir.
 • Ayrıca, Maryland Üniversitesi Medikal Merkezindeki araştırmacılar; mavi çayın, yeşil çayınkinden bile yüksek olan antioksidan içeriği sayesinde, kilo vermenin mükemmel bir yolu olduğu sonucuna varmışlardır.

Yağ yakmayı nasıl sağlıyor?

 • Araştırmanın baş sorumlusu LK Han; mavi çayın, içeriğindeki kafein sayesinde, vücudu kalori yakmaya teşvik ettiğini ve böylece fazla sıvıların atılmasına yardımcı olan bir idrar söktürücü görevi de gördüğünü belirtmiştir.
 • Ayrıca, içeriğindeki mükemmel bir antioksidan olan kateşinler metabolizmayı hızlandırır, oksidasyonu ve vücut ısısını yükseltir ve böylece önemli bir yağ yakıcı etki yaratır.
 • İçeriğindeki polifenoller de, glikoz metabolizmasını olumlu yönde etkileyerek Tip 1 diyabeti önlemeye yardımcı olur.

Nasıl hazırlayıp içmeliyim?

mavi çay taneleri

Hazırlanışı

Çay hazırlamak bir sanattır ve faydalarından en iyi şekilde yararlanmak için her çay çeşidini ayrı ayrı öğrenmeniz gerekir. Mavi çay hazırlanırken uyulması gereken bazı özel kurallar vardır. Şimdi size bunlardan bahsedeceğiz:

 • Bir fincan su için bir çay kaşığı mavi çay yaprağı oranını kullanın.
 • Maden suyu kullanın.
 • Mümkünse metal çaydanlık kullanmamaya çalışın çünkü metal bu çayın birçok özelliğini öldürüyor. Kullanılabilecek en iyi çaydanlık, doğuda da kullanılan çömlek çaydanlıklardır.
 • İyi bir mavi çay hazırlamak için suyun çok sıcak, yani 90-100 derece olması gerekir. Yaprakları kaynayan suya atıp yalnızca üç dakika demlenmesini bekleyin. Yalnızca üç dakika olması çok önemli çünkü bu çay çeşidi çabuk oksitlenir.

Nasıl İçmeliyim?

 • İdeali, ana öğünlerden bir saat önce veya bir saat sonra içmektir. Unutmayın ki çay tanen içerir. Yemeklerden hemen sonra içilirse, bu madde vücutta demirin düzgün şekilde emilmesini engeller. Bu yüzden en iyisi yemeklerden bir saat önce veya bir saat sonra içilmesidir.
 • Günde iki kez içebilirsiniz. Önemli olan istikrarlı olmanız ve her gün içmeniz. Şeker eklemeden için. Tatlandırmak istiyorsanız, bir çay kaşığı bal ya da biraz şeker otu kullanın.

Mavi Çay nerede bulunur?

mavi çay

Mavi çay gittikçe yaygınlaşıyor. Marketlerdeki normal çay reyonlarında değil de doğal ürünler satan dükkanlarda aramalısınız. Kilo vermek ve diyabeti tedavi etmek isteyenler tarafından oldukça fazla talep edildiğinden, bu tarz dükkanlarda sıklıkla satılmaktadır.

Mavi Çay, Oolong Çayı ve Siyah Ejderha Çayı olarak bilinmektedir. Genelde pek pahalı değildir ve iyi sonuçlar verir. Deneyin, faydasını göreceksiniz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.