Doğal Yollarla Siyah Noktalardan Kurtulun

· 13 Ağustos, 2015

Siyah noktalar oldukça yaygın bir cilt sorunudur. Yağlı ciltlerde kuru ciltlere oranla daha sık meydana gelmekle beraber yetersiz temizlik veya hava değişikliği olmaması yüzünden yağın gözeneklerde katılaşmasıyla da oluşabilirler. Cildin dış tabakası havaya maruz kaldığında oksitlendiği için de renkleri siyahtır.

Genelde siyah noktalar yüzde, özellikle de burun çevresinde oluşurlar ve çok da göze çarparlar. Ancak çok şanslıyız, çünkü siyah noktaları kolay, etkili ve hem de ekonomik bir biçimde doğal olarak ortadan kaldırmanın yolları var!

Siyah noktaları tedavi etmek, önlemek ve ortadan kaldırmak için güzellik alışkanlıkları

Siyah noktalardan kurtulmak ve geri dönmeyeceklerini garantilemek için cildinizi derinlemesine temizlemek ve nemlendirmek için belli güzellik alışkanlıkları edinmek çok önemli. Bu makalede cildinizi canlı tutmak ve siyah noktalardan arındırmak için başvurabileceğiniz günlük uygulamaları bulacaksınız. Okumaya devam edin.

Arındırma

Siyah noktaları ortadan kaldırmak için ilk adım cildi derinlemesine arındırmak ve herhangi bir kirden temizlemek olacak. Yüzünüzü doğru biçimde temizlemek için ev yapımı yüz maskeleri ve yüz temizleme ürünleri kullanabilirsiniz. 

Ev yapımı yüz maskesi için malzemeler: 

 • 1 yemek kaşığı yulaf
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 yemek kaşığı havuç suyu
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Macun kıvamına gelene kadar tüm malzemeleri iyice karıştırın. Yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından bol soğuk su ile durulayın.

Ölü hücrelerden arındırma

ciltbakim

Bu bakım alışkanlığını korumak için cildi arkada kalan ölü hücrelerden arındırmak çok önemli. Haftada 2 veya 3 kez yüzünüzü ölü hücrelerden arındırmak sağlıklı ve temiz bir cildi garantilemek için çok faydalıdır. 

Malzemeler:

 • Bir olgun muz
 • 2 yemek kaşığı esmer şeker
 • 1 çay kaşığı badem yağı

Hazırlanışı

Tüm malzemeleri yoğun macun kıvamına gelene kadar iyice karıştırın. Yüzünüze bir kaç dakika boyunca dairesel masaj yaparak uygulayın.

Güçlendirme

salatalik

Kirlilikten kurtulduktan sonra yüzünüzü %100 temiz tutmak ve yumuşak kalmasını sağlamak için evde cildi güçlendirici losyon yapabilirsiniz.

Malzemeler:

 • 1 salatalık
 • 1/2 litre su

Hazırlanışı

Salatalık cildi tamir etmek, nemlendirmek ve canlandırmak için dört dörtlüktür. Bağlayıcı özellikleri sayesinde cildi kirlilikten ve aşırı yağdan arındırmak için harika bir çözümdür.

Cilt losyonunuzu hazırlamak için salatalığı dilim dilim doğrayın ve yarım litre suya ekleyin. 30 dakika kaynatın ve beklettikten sonra bir pamuk ile cildinize uygulayın.

Siyah noktaları ortadan kaldırmak için ev yapımı yüz maskesi

Cildiniz doğru biçimde temizlendikten sonra sizi rahatsız eden siyah noktalardan kurtulmak için tedaviye hazırdır. Bu ev yapımı yüz maskeleri siyah noktalarla başa çıkmak için birebirdir ve bu tedaviyi her gün uygularsanız siyah noktalar artık sizin için problem teşkil etmeyecek. 

Ananas maskesi

ananas

Bu maske her tip cilde uygulanabilir. Ananasın bağlayıcı ve nemlendirici özelliği siyah noktalara ev sahipliği yapan gözeneklerin kapanmasına yardımcı olur.

Malzemeler:

 • 1/2 kap doğal ananas suyu
 • 1 yemek kaşığı bal

Hazırlanışı

Malzemeleri iyice karıştırın ve yüzünüze uygulayın. 15 dakika bekletin ve soğuk su ile durulayın.

Aloe ve domates maskesi

Bu maske ile siyah noktaların oluşmasına sebep olan aşırı yağlardan ve diğer maddelerden kurtulabilirsiniz. Nemlendirici özelliği sayesinde cildinizi yumuşak, pürüzsüz ve kusursuz hale getirmeye yardımcı olacak. 

Hazırlanışı:

 • 1 olgun domates
 • 1 aloe yaprağı

Hazırlanışı

Domatesi mikserden geçirin ve aloe yaprağının sıvısı ile karıştırın. Karışımı cildinize sürün ve 20 dakika bekletin. Ardından soğuk su ile durulayın.