Saçları Daha Hızlı Uzatmak için Doğal Yöntemler

Saçları Daha Hızlı Uzatmak için Doğal Yöntemler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Rapunzel gibi upuzun saçlar isteyen birçok kadın vardır. Ama bazen o gün asla gelmeyecek gibidir.Saçlarınız yavaş uzadığı veya neredeyse hiç uzamıyor gibi geldiği için hayal kırıklığına uğrayan bu kadınlardan biri misiniz? Saçları daha hızlı uzatmak için size yardımcı olacak bu basit ve doğal ipuçlarına göz atın.

Saçları Daha Hızlı Uzatmak İçin Isıdan Kaçının

sac%cc%a7

Saçınızı ısıya maruz bıraktığınızda, farkında olmadan hasara neden olursunuz. Kurutmaktan kaçınamayacağınız zamanlar olsa da, saçlarınızı mümkün olduğunca doğal olarak kurutun. Buna her gün maruz kalmanız, saçınızın daha hızlı uzamasına engel olur.

Düzenli olarak saçlarınızın uçlarını alın ya da aldırın

Saçları daha hızlı uzatmak için ara sıra uçlarından kestirin. Genel olarak, saç uçlarını her iki veya üç ayda bir kestirmek sağlıklı bir uzama için yeterlidir.

Saç şeklinizi değiştirin

Saçları daha hızlı uzatmak istiyorsanız, stilinizi değiştirmenin vakti gelmiş olabilir. Birkaç saat boyunca saçlarınızı tek noktada sıkıca topladığınızda onlara zarar verirsiniz.

Saçınızı bağlama şeklinizi sürekli olarak değiştirirseniz, aynı alana kötü muamele yapmayı önleyebilirsiniz. Bu şekilde, saçlarınızın gücünü korur ve kırık uçlardan uzak durabilirsiniz.

Daima saç kremi kullanın

saç kremi kullanmak

Saç kremi, saç kökünün içinde bulunan yağları ve proteinleri değiştirmeye yardımcı olur. Bu, gelecekte oluşabilecek saç dökülmesini önler ve saçların daha sağlıklı ve hızlı uzamasını sağlar.

Yıkadıktan Sonra Saçlarınızı Soğuk Suyla Durulayın

Saçları daha hızlı uzatmak için duştan çıkmadan önce saçınıza biraz soğuk su ile hızlı durulama yapın. Bu, saçın nemini korumanıza yardımcı olur ve kuruyunca daha az kıvrılmasını sağlar. Bu yalnızca birkaç saniye sürer ve zamanla saçınızda yarattığınız büyük farkı görürsünüz.

Saçınızı Doğru Şekillendirin

Yanlış tarama, saçlarınızın hızlı uzamasını önleyebilir. Saçlarınızı küçük bölümler halinde taramaya başlamanız ve köklere gelene kadar küçük adımlarla ilerlemeniz önemlidir.

Saçınızı yukarıdan aşağıya ara vermeden taradığınızda, düğüm olup küçük toplar oluşur ve bu da saça zarar vererek daha fazla miktarda saç dökülmesine neden olur. Saçınızı tararken sabırlı olun ve karışık kısımlarda dikkatle çalışın.

Saçınızı Havluya Sarmayın

saçı havluya sarmak

Saçları havluya sarmak, saç liflerine zarar verebilir. Birçok kadının saçlarını havluyla başlarının etrafına sarması çok yaygındır. Bu, yüzünüzün etrafında bulunan hassas lifleri zayıflatır ve kırar.

Saç Derinize Masaj Yapın

Sağlıklı saçlar sağlıklı bir saç derisiyle başlar. Saçınızı toprağın üstünde büyüyen bir filiz gibi düşünün. Toprak sağlıklı değilse, bitki doğru şekilde büyümeyecektir. Aynı şey saçınızda da olur. Kafa derinize duşta biraz masaj yaparak kan akışını uyarır ve saçlarınızın daha hızlı uzamasını sağlayabilirsiniz.

İpek Yastık Kılıfı Kullanın

Pamuklu yastık kılıfları saçlarınızı yıpratır. Bununla birlikte, yumuşak yüzeyi sayesinde ipek ve saten saçlara daha az zarar verir. Saçlarınızın daha hızlı uzamasını istiyorsanız, yeni bir yastık kılıfı satın almayı düşünün.

Sağlıklı beslenin

sağlıklı beslenmek

Vücudunuz sağlıklıysa, saçlarınız da öyle olacaktır. Saçınızı sağlıklı tutmaya yardımcı olması için vitamin ve protein açısından zengin bir diyet uygulayın. Çinko, demir ve A, B, C ve E gibi vitaminlerden zengin gıdaları tüketmeyi tercih edin:

  • Süt ürünleri (süt, peynir)
  • Yumurtalar
  • Tavuk
  • Tüm tahıllar
  • Somon
  • Avokado
  • Çıtır sebzeler (ıspanak, brokoli, karnabahar)

Saç Maskesi Kullanın

Omuzlara gelen saç, köklerinden birkaç yıl daha yaşlıdır ve bu nedenle daha fazla bakım gerektirir. Saçınızı haftada en az bir kez beslemek için bir maske uygulayın. Saçlarınız muhteşem görünümleri sayesinde size minnettar olacaktır.

Hindistan cevizi, jojoba ve badem gibi uçucu yağlar kullanın. Bunlar saçlarınızın daha hızlı uzamasını, daha güçlü ve daha güzel olmasını sağlayacak kuvvetli nemlendiricilerdir.

Saçlarınız için Takviye Alın

Sağlıklı bir diyete takviye eklemek, saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. Bunların en etkili olanlarından bazıları biyotin, folik asit, balık yağı, yosun yağı ve keten tohumu yağıdır. Kendiniz için doğru olan yöntemi keşfetmek için her bir öneriyi ayrı ayrı ve sürekli denemenizi öneriyoruz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Grimalt, Ramon. “La seguridad en los cosméticos capilares.” Piel 29.3 (2014): 184-189.
  • Margulis, Mario, and Marcelo Urresti. “Moda y juventud.” Estudios sociológicos (1995): 109-120.
  • Suárez Cortez, Ángela María, et al. “Síndrome de pelo impeinable.” Dermatología Argentina 21.3 (2016): 217-219.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.