Buzluğa Atabileceğiniz 9 Yiyecek

Maalesef insanların tükettiği yiyeceklerin %30 ila 40'ının çöpe atıldığı tahmin ediliyor. Dondurulabilen bu 9 yiyeceği öğrenerek yemek artığını önlemek için üzerinize düşen görevi yapın.
Buzluğa Atabileceğiniz 9 Yiyecek

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Yemekleri uygun şekilde saklamasını bilirseniz, yemeklerin ziyan olmasını önlemiş olursunuz. Bu yüzden sizlere buzluğa atabileceğiniz 9 yiyecekten bahsetmek istiyoruz.

Yemek artığı tüm dünyada hala ciddi bir problemdir. Maalesef insanların tükettiği yiyeceklerin %30 ila 40’ının çöpe atıldığı tahmin ediliyor. Büyük bir kısmı da tarlalarda, işlenirken ve taşınırken ziyan ediliyor. Bununla birlikte, bu ziyanın çoğu buzdolaplarımız ve kilerlerimizde de yapılmakta, yani bunu engellemek bizim elimizdedir.

Asıl sorun birçok kişinin bu durumdan endişe duymasına rağmen önemli bir şeyi unutması: daha çabuk bozulan yiyecekleri dondurarak daha uzun süre saklamak mümkündür.

Kıvamında ve tadında değişiklik olsa da bu, çöpe atmak zorunda kalmamak ve paranızın da cebinizde kalması için besinlerinizden aldığınız faydayı artırmanın çok güzel bir yoludur.

Bu ipuçlarını okuyun ve uygulayın!

Buzluğa Atabileceğiniz 9 Yiyecek

1. Buzluğa atabileceğiniz ilk yiyecek muz

bir kase muz

Buzluğa atabileceğiniz ilk yiyecek, kabuklarını soyduğunuz fazla olgunlaşmış (kahverengine dönmüş) muzlardır. Oda sıcaklığında tutmak muzun çürüme sürecini hızlandıracağı için buzlukta saklamanız en iyisi olacaktır.

İhtiyacınız olduğunda mikrodalgada buzlarını çözdürebilir ve daha sonra keklerinize ya da muzlu ekmeğinize ekleyebilirsiniz.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Muz Kabuklarını Kullanmanın 11 Yolu: İsraf Etmeyi Bırakın!

2. Avokado

Bir avokadonun kesildikten sonra kahverengiye döndüğünü ve yumuşadığını herkes bilir. Bu hale geldiklerinde yüz maskesi olarak ya da başka kozmetik tedaviler için kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, yemek için ise buzlukta saklayarak daha sonra yiyebilmek üzere koruyabilirsiniz.

Avokadoyu hava geçirmez bir saklama kabına koyun ve üstüne az miktarda limon suyu sıkın. Bu şekilde 1 hafta boyunca buzdolabında saklayabilirsiniz.

3. Kahve

buzluğa atabileceğiniz kahve

Artmış kahveniz mi var? Lavabodan dökmek yerine bir buz kalıbına dökün ve bu buzları kokteyllerde veya başka tariflerde kullanın. Hatta hazır donmuşken kırışıklıkların, selülitin ve başka cilt problemlerinin tedavisi için de kullanabilirsiniz.

4. Taze otlar

Kişniş, maydanoz ve diğer taze otlar çürümeye başladığı zaman koyu bir renk alırlar.

D oğranmış otları buz kalıbına koyun, üzerini zeytinyağıyla kaplayın ve artık istediğiniz kadar buzlukta tutabilirsiniz. Bu şekilde çorbalarda, etli yemeklerde ve başka tariflerde kullanmak üzere elinizde hazır bulunacaktır.

5. Marul

marul doğramak

Marulu, tüm besin değerlerinden faydalanabilmek için en iyisi tazeyken yemektir. Bununla birlikte hepsini kullanamayacak gibiyseniz dondurarak çürümeden önce tüketebilirsiniz.

Yapmanız gereken tek şey birazcık suyla beraber yapraklarından bir püre hazırlamak ve buz kalıbında dondurmak.

Bu marul küplerini smoothielerde ve çorbalarda, hafif bir tat vermesi ve besin değerini artırması için kullanabilirsiniz.

6. Üzüm

Üzüm, belli bir olgunluğa ulaştığında en narin ve en kolay hasar gören meyvelerden biridir. Neyse ki üzümü meyve sularında, tatlılarda ve hatta kokteyllerde bile kullanabilmeniz için buzlukta saklamanız mümkündür.

7. Domates

domates

Domatesi besleyici niteliklerini kaybetmemesi için buzdolabında tutmamak gerektiğini duymuş olabilirsiniz. Ancak çok olgunlaşıp çürümeye yüz tuttuklarında buzlukta saklayarak daha sonra domates sosu olarak ya da yemeklerde kullanabilirsiniz.

8. Peynir

Yağ, krem ve su bakımından zengin yiyecekleri buzlukta dondurmanız tavsiye edilmese de peynirin birçok çeşidi dondurularak daha uzun süre saklanabilir. Asıl mesele doğru peyniri seçmektir çünkü İtalyan loru ve süzme peynir gibi çeşitlerini buzlukta saklamak pek uygun olmayacaktır.

Diğer yandan, eski kaşar sıcaklık değişimlerini daha iyi tolere edebilir. Uzun süre buzlukta saklamanızda bir sakınca yoktur. Peyniri büyük kalıplar halinde dondurmak en ideal yöntem olacaktır, böylece kıvamını ve tadını kaybetmeden saklayabilirsiniz.

Bu yazımıza da bir göz atın: Yaban Mersinli Cheesecake Tarifi

9. Buzluğa atabileceğiniz son seçenek margarin ve yağ

buzluğa atabileceğiniz dilimlenmiş yağ

Margarin ve yağı uygun yemek saklama kurallarını uyguladığınız takdirde dondurmak mümkündür.

Bazı yiyeceklerin patojenlere fazla duyarlı olduğunu bilmek de önemlidir, bu yüzden bu yiyecekler diğerlerinden ayrı, hava geçirmez saklama kaplarında tutulmalıdır.

Gördüğünüz gibi dondurmak, kolay bozulan birçok çeşit yiyeceğin ömrünü uzatmanın bir yoludur. 


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.