Dudak Kremi ve Hiç Duymadığınız 15 Kullanımı

Yağlı içeriği sayesinde dudak kremi çeşitli durumlar için oldukça kullanışlıdır. Ne zaman bir fermuarı ya da vidayı yağlamanız gerekse, sadece bir tüp çıkarın ve kullanın.
Dudak Kremi ve Hiç Duymadığınız 15 Kullanımı
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Dudak kremi dudaklardaki hassas cildi, çevredeki zarar veren faktörlere karşı korumak için tasarlanmıştır. Dudakların doğal nemine kavuşmasına yardım eder, ölü hücreleri yok eder ve serbest radikaller ile güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu bir kalkan yaratır.

Öte yandan dudak kreminin dudaklarınızı korumaya ek olarak çok daha fazla kullanım alanı vardır. Eşsiz bileşimi, yapısı ve özelliklerinden pek çok alanda yararlanabilirsiniz.

Bu alternatiflerin çoğu büyük ölçüde bilinmediğinden, sizinle aşağıda dudak kreminin en iyi 15 kullanımı paylaşacağız. Böylece siz de bu ipuçlarından faydalanmaya başlayabilirsiniz.

1. Yaraları ve böcek ısırıklarını dudak kremi ile yatıştırın

Nemlendiren özellikleri sayesinde dudak kremi, küçük çizikleri ya da yüzeysel deri yaralarını tedavi etmek için harikadır. Rahatsızlığı yatıştırır, kaşıntıyı azaltır ve iyileşme sürecini hızlandırır. Hatta, sivrisinek ve diğer böceklerin ısırıkları yüzünden oluşan rahatsızlığı dindirmekte bir numaradır.

2. Yüzünüzü güneşten koruyun

güneş koruyucu olarak dudak kremi

Dudak kreminin koruyucu etkileri sadece dudaklar için değil; aynı zamanda yüzün geri kalanını güneşin zararlı ışınlarından korumak için de kullanılabilir. Güneş kremi kadar iyi koruyamasa da, acil bir durumda güneş koruyucusu olarak kullanılabilir. Rahatsızlığa sebep olabileceği için gözlerinizin etrafına sürmeyin.

3. Derideki çizikleri saklar

derideki çizikler dudak merhemi

Biraz dudak kremini deri cisimlere sürmek çizik ve diğer hasarları gizleyecektir. Mat ve zarar görmüş gibi görünen ayakkabı, kemer, mobilya ve diğer eşyalarınızda kullanın.

4. Ateş yakın

ateş yakmak için dudak kremi

Eğer ateş yakmakta sıkıntı çekiyorsanız, bir parça pamuğa dudak kremini bolca uygulayın ve yakın. Anında yanacak ve normal bir kibritten daha uzun sürecektir.

5. Mum yapın

dudak kreminden mum

Acil bir durumda mum yerine kullanmak için bir kürdan, kibrit çöpü ya da bir parça sicim yerleştirin.

6. Yağlayın

fermuara dudak kremi sürmek

Dudak kremi, yağlı bileşenler içerdiği için vidaları ve diğer kolayca sıkışabilen metal cisimleri yağlamak için harikadır.

7. Kap olarak kullanın

kap

Boş bir dudak kremi kabı diş macunu, sabun, saç jölesi ve vazelin gibi diğer bileşenleri saklamak için kullanılabilir.

8. Kabarık saçlar için

kabarık ve kıvırcık saçlar

Fırçaya biraz dudak kremi sürmek ve saçlarınızı o şekilde taramak, kabarık saçla mücadeleye yardım edebilir. Dalgalarınızın daha uzun süre kalması için saçlarınız henüz ıslakken ya da nemliyken uygulayın.

9. Gizli saklama yeri

gizli saklama yeri

Boş bir dudak kremi tüpü para ve diğer değerli şeyleri saklamak için mükemmel bir yerdir.

10. Su toplamasını önler

su toplaması

Bazı ayakkabılar cilde sert gelen ve acı verici su toplamalarına sebep olan maddelerden yapılır. Bu yaşandığında, biraz dudak kremi alın ve etkilenmiş alana uygulayın.

11. Profesyonel görünümlü makyaj

Kremsi yapısı bu ürünü, makyajınıza profesyonel görünümlü bir dokunuş getirmek için mükemmel hale getirir. Biraz alın ve uygulamadan önce biraz göz farı ile karıştırın. Harika görüneceksiniz!

12. Mükemmel kaşlar

mükemmel kaşlar

Bazen fırçalasanız dahi, kaşlarınız çalı gibi olur ve bakımsız görünür. Kaşlarınızı düzeltmek için üstlerine biraz dudak kremi sürün ve mükemmel görünmelerini sağlayın.

13. Makyaj hatalarını düzeltir

makyaj çıkarıcı

Makyaj yaparken hata yapmak ya da yenilemeye ihtiyaç duymak anormal değildir. Makyajınızı tamamen çıkarmak zorunda kalmamak için, çıkarmak istediğiniz bölgeye biraz dudak kremi sürün ve sonra bir peçete ile ovun.

14. Daha kalıcı parfüm

kalıcı parfüm

Favori kokunuzu sıkmadan önce, o bölgeye biraz dudak kremi uygulayarak parfümünüzü daha kalıcı hale getirebilirsiniz.

15. Üst derinizi yumuşatın

bakımlı eller

Eğer kendinize manikür uyguluyosanız ve tırnak kenarlarındaki derileri yumuşatmak için hiçbir şeyiniz yoksa, biraz dudak kremi sürün ve birkaç dakika bekletin. Bu yöntem deriyi sadece yumuşatmakla kalmaz; aynı zamanda fazladan biraz da nem sağlar.

Bu basit ürünün sunduğu tüm bu kullanımlardan yararlanmaya hazır mısınız? Artık birkaçını biliyorsunuz, hayatınızı kolaylaştırmak adına bunları kullanmaya başlamak için beklemeyin.

İlginizi çekebilir ...
Dudak Kreminin Harika 10 Alternatif Kullanımı
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Dudak Kreminin Harika 10 Alternatif Kullanımı

Dudak kremi, genellikle dudaklarımızdaki hassas cildi nemlendirmek ve korumak için kullandığımız çok popüler kozmetik bir üründür.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.