Yumuşak ve Pürüzsüz Eller İçin Öneriler

· 7 Mayıs, 2015

Elleri sayesinde bir kişi hakkında çok şey öğrenebilirsiniz. Sürekli göz önünde olan ellerimiz kişiliğimizi ve karakterimizi yansıtır. Bu yazımızda size ellerinizin yumuşak ve pürüzsüz olmasını sağlayabilmeniz için birkaç önerimiz olacak.

Ellerimiz iklim değişikliği, soğuk ve sürekli çalışmaktan zarar görür ve yumuşaklıklarını kaybederler. Çatlaklar ve kırmızı lekeler oluşmaya başlar. Ayrıca güneşin etkileri de ellerimiz için çok önemlidir çünkü sürekli güneşe maruz kalmak ellerimizde lekeler oluşmasına neden olabilir. Bu yüzden çeşitli önlemler almalısınız. Bu önlemler:

Çatlak eller için tedavi

Gül, aloe vera ve hamamelis tedavisi

Aloe-vera-anticarcinogen

Bu doğal maddeler, hasarlı cildi iyileştirmek için çok iyidir. Hem gülün hem aloe veranın iyileştirici, besleyici ve tedavi edici özellikleri vardır. Cildi yenileyerek yumuşak olmasını sağlarlar. Ayrıca hamamelis bitkisi de hasarlı cildi yatıştırmak, yanık ve doku hasarlarını iyileştirmek için çok etkilidir.

  • Tedavi: İlk olarak hamamelis ve gülü demleyin. 10 gül yaprağı ve bir hamamelis dalını iki bardak suda kaynatın. Ardından aloe vera püresini hazırlayın. Bu tarifin en zor yanı, aloe verayı çayın içerisinde çözmek. Çay hala sıcakken içine iki yemek kaşığı aloe vera püresi ekleyin ve iyicene karıştırın. Tonik ılıklaştığında ellerinizi içine sokup 15 dakika bekleyin. Bunu haftada üç defa tekrarlarsanız, etkilerini görmeye başlarsınız.

El lekeleri için tedavi

Cucumber-cream

Salatalık ve limon tedavisi

Bu iki maddenin asiditesi, ellerde güneşe maruz kalma nedeniyle oluşan lekeleri gidermekte çok etkilidir. Şifa verici bu maddeler, cildinize hem antioksidan sağlar hem de en lekeli ciltleri bile tamir edebilirler.

  • Tedavi: Bu tedavi için bir salatalık, yarım limon, bir dal kıyılmış maydanoz ve bir yemek kaşığı buğday tohumu gerekiyor. Tüm malzemeleri blendıra koyup, pürüzsüz bir macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Karışımı haftada üç kez ellerinize sürün ve 20 dakika bekletin. Ellerinize bu karışımı sürdükten sonra güneşe maruz bırakmamaya çalışın. Bir ayın sonunda değişikliği göreceksiniz.

Ellerinizi yumuşak ve nemli tutmak için tedavi

Avocado-conditioner

Avokado ve yoğurt tedavisi

Avokado en iyi doğal nemlendiricilerden birisidir. Güzellik tedavilerinde sıkça kullanılan avokado, saç ve yüz için hazırlanan hasar giderici, yumuşatıcı maskelerde de kullanılır. Ve tabii ki, el güzelliği için de kullanılır. Eğer doğal yoğurt ile karıştırırsanız, avokadonun etkisini daha da arttırırsınız.

  • Tedavi: Orta boy bir avokadonun çekirdeğini çıkarın ve meyvenin içindeki yumuşak kısmı ayırın. Bir çatal veya bıçak yardımıyla püre haline getirin. Pütürsüz bir püre yapmaya çalışın. Ardından, yoğurt ve yarım limon suyunu ekleyin. Eğer isterseniz tüm malzemeleri blendıra koyabilirsiniz. Krem kıvamına gelince ellerinize sürüp 15 dakika bekletin. Haftada üç kez tekrarlayın ve kısa bir sürede nemlenmiş ve yumuşacık elleriniz olacak.