Düğün Organizasyonu İçin Yapılması Gerekenler

18 Kasım, 2020
Gelin ve damat düğünlerini organize ederken akıllarında neler yapmaları gerektiğine dair sorular olabilir. Bu yazımızda bu soruların yanıtlarını bulacaksınız!

Gelin ve damat düğün organizasyonu yaparken, akıllarında ne yapmaları gerektiği ve her şeyin doğru gidip gitmediğine dair sorular olabilir. Düğünleri hayatlarının en önemli günlerinden biridir ve bundan dolayı bugüne en iyi şekilde hazırlanmak isterler.

Her birinin ne yapması gerektiğini bilmeleri işlerin düzgün gitmesi için oldukça önemlidir. Bu süreçte gerginlik çıkabilir ve yaşanılan kavgalar düğünü etkileyebilir. Bu yazımızda sizler için düğün organizasyonu yaparken nelere dikkat edilmesini gerektiğini derledik.

Gelin ve Damat Düğün Organizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Etmelidir?

Başlamadan önce şunu belirtmeliyiz ki, partnerinizle iyi bir iletişiminizin olması oldukça önemlidir. İletişim ve Tatmin: Çiftlerin Etkileşimine Dair Bir İnceleme makalesinde de bundan söz ediliyor.

İyi bir iletişim sayesinde, her iki tarafın da neler yapacağına dair gereklilikler netleştirilebilir. Şimdi, düğün organizasyonu için gelin ve damadın neler yapması gerektiğine göz atalım.

Gelin ve Damat Düğün Organizasyonu İçin Neler Yapmalıdır?

Düğün organizasyonu için giyinen damat

Damat kendi giyeceği smokini kendi almalıdır. Smokinin rahat olduğundan emin olmalı, ayakkabı, kol düğmesi gibi aksesuarları da unutmamalıdır. Bunun için ailesi ve arkadaşlarından da yardım isteyebilir.

Damat saç kesimi, tıraş ve hatta yüz bakımını da kendi ayarlamalıdır. Bu sayede görünüş olarak gereken özen gösterilmiş olur.

Son olarak damat nikah şahidinin kim olacağına da karar vermelidir. Bu tercih, damada ait olmalıdır.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Büyük Gününüz İçin 10 Güz Düğünü Fikri

Gelinin Yapması Gerekenler Nelerdir?

Gelin ve pembe kıyafetli nedimeler

Damat gibi gelin de kendi kıyafetiyle ilgilenmelidir.

Gelinlik uzun ya da kısa olabilir. Önemli olan gelinin kendini gelinlik içinde rahat hissetmesi. Ayrıca yakın arkadaşlarının ya da bazı düğünlerde tercih edildiği gibi nedimelerinin ne giyeceğini de seçebilir. Nedimeler geline kıyafeti ve aksesuarları konusunda yardımcı olabilirler.

Gelinin düşünmesi gereken bir diğer şey de saçını nasıl yaptıracağıdır. Bundan dolayı, kuaförüyle konuşmalı ve önceden saç provası yapmalıdır. Eğer gelin cilt bakımı ve manikür, hatta masaj isterse; bunu da önceden ayarlamalıdır.

Son olarak, tabii ki gelin de nikah şahidini kendi seçmelidir. Damatta olduğu gibi, bu da gelinin şahsi isteğine göre seçilmelidir.

Buna da göz atın: Gelinin veya Damadın Annesi Nasıl Giyinmeli?

Düğün Organizasyonu İçin Gelin ve Damadın Birlikte Yaptıkları İşler

Gelin ve damadın ayrı ayrı yaptıkları işler olduğu gibi, birlikte halletmeleri gereken şeyler de vardır. Bunlardan bazıları şu şekilde:

 • Düğün mekanı. Düğünün nerede yapılacağını gelin ve damat birlikte seçerler. Dekorasyon ve düğünde verilecek şeker, magnet gibi hediyelere de ortaklaşa karar verirler.
 • Düğün pastası. Düğün pastasını da birlikte seçmeliler. Ayrıca düğün menüsünde çölyak hastaları, vejetaryenler, laktoz intoleransı olanlar vs. için seçenekler de olmalı.
 • Düğün için müzik grubu. Düğünde ne tarzda bir grup çıkacağına gelin ve damat birlikte karar vermeliler.
 • Düğün davetlileri. Düğünlerin en zorlayıcı işlerinden biri davetli listesini hazırlamak ve oturma düzeni ayarlamaktır.
 • Fotoğraf ve müzik. DJ tutarak banttan müzik çaldırılabilir, fotoğraf çekimi için fotoğrafçı ayarlanabilir.
 • Balayı. Balayının önceden ayarlanması gerekir. Düğünden bir gün sonra, düğünün hemen ardından ya da daha sonraki bir zamanda balayına gidilebilir.
 • En başta nikah, düğün ve diğer gayrı-resmi evlenme geleneklerinden hangilerinin organize edileceğine karar verilmesi gerekir.

Göreceğiniz üzere, gelin ve damadın düğün organizasyonu yaparken ilgilenmesi gereken pek çok görevi bulunur. Tabii bütçeyi de unutmamak lazım. Bütçe işin en önemli kısımlarından biri.

Umarız bu yazımızda düğününüzün hayallerinizdeki gibi geçmesi için gerekli olan şeylere ışık tutabilmişizdir. Yalnızca düğünle kalmayıp hayatınızdaki her şeyi böyle özenle planlamayı da alışkanlık haline getirin. Plansız hayat olmaz!

 • Botton Beja, Flora. (2017). Tendencias actuales en el matrimonio en China. Estudios de Asia y África, 52(3), 535-566. https://dx.doi.org/10.24201/eaa.v52i3.2301
 • Figueroa Weitzman, Rodrigo. (2014). Kierkegaard y el matrimonio. Veritas, (30), 83-104. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-92732014000100005
 • Magallón Gómez, María Antonieta. (2013). La dignidad del matrimonio en el siglo XXI: Amor como paradigma. Boletín mexicano de derecho comparado, 46(138), 1025-1056. Recuperado en 01 de mayo de 2019, de http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0041-86332013000300006&lng=es&tlng=es.
 • Salinas Araneda, Carlos. (2010). EL RECONOCIMIENTO DEL MATRIMONIO RELIGIOSO EN EL DERECHO POSITIVO DEL ESTADO DE CHILE: UN VIEJO TEMA AÚN PENDIENTE. Revista de derecho (Valdivia), 23(1), 59-78. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-09502010000100003