Gelinin veya Damadın Annesi Nasıl Giyinmeli?

Kızınızın veya oğlunuzun evlenmesi heyecan verici bir deneyimdir. Bu heyecanın yanında düğündeki rolünüz nedeniyle bazı zorunluluklarınız ve sorumluluklarınız da vardır. Kıyafetiniz zerafet ve incelik kokmalıdır. Aynı zamanda bu özel günde üstleneceğiniz rol için uygun olması da önemlidir. 
Gelinin veya Damadın Annesi Nasıl Giyinmeli?

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gelinin veya damadın annesi olmak büyük bir onurdur. Onların büyük gününde, onlarla başrolü paylaşıyor sayılırsınız. Bu kadar önemli bir şekilde o günün bir parçası olmak bir ayrıcalıktır ancak bu, elbette, bazı sorumlulukları da beraberinde getirir.

Bu sorumluluklardan biri de zarif ve uygun bir kıyafet giyinmektir. Bu önemli günde ne giymeniz gerektiğiyle ilgili hiçbir fikriniz yoksa, yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Gelinin veya Damadın Annesi Nasıl Giyinmeli?

düğün aile damadın annesi

Düğün boyunca gelinin ve damadın annesinin önemli rolleri vardır.

Bir düğünde gelinin ve damadın annesinin rolü, tören için çok önemlidir.

Gelinin annesinin görevi, geline tören alanına kadar eşlik etmek ve tören başlayana kadar onun yanında kalmaktır. Bu, damadın annesi için de geçerlidir. Onlar gelini ve damadı sakinleştirmeye yardımcı olmak ve düğünle ilgili herhangi bir konuda destek olmak için oradadırlar.

Damadın annesi de damada tören yerine kadar eşlik eder. İki anne de, gelin ve damat için ne kadar önemli olduklarını belli eder şekilde ön taraftaki koltuklarda yerlerini alırlar. Ayrıca karşılama süresince masada gelin ve damatla birlikte otururlar.

Gelinin veya damadın annesi olarak üstlenmeleri gereken pek çok sorumluluk olduğu için, düğün günü giyecekleri kusursuz kıyafeti bulmakta zorlanabilirler.

Burada kıyafet seçerken dikkat edilmesi gereken bazı kurallardan bahsedeceğiz.

1. Beyaz giymeyin

gelin kilise

Beyaz ve beyaza yakın başka herhangi bir renk giymek uygun değildir. Bu renkleri yalnızca gelin tercih edebilir.

Gelinin ve damadın annesi beyaz giyinmemelidir. Hatta düğüne katılan kimse beyaz renk giyinmeyi tercih etmemelidir.

Bunun sebebi bu renkleri yalnızca gelinin tercih etmesi gerektiğidir.

Bununla birlikte bej, fildişi, kırık beyaz gibi beyaza yakın renkler de giyilmemelidir. Düğün, gelinin büyük günüdür ve kimse ondan rol çalmaya kalkışmamalıdır.

2. Siyah da giymeyin

Öte yandan gelinin ve damadın annesi siyah rengi de tercih etmemelidir. Bu renk cenazelerle ve hüzünle ilişkilendirilir. Böyle eğlenceli bir günde kesinlikle kaçınılmalıdır.

Gelinin veya damadın annesi yas tutuyorsa, öyle bir durumda, çocuğunun mutlu günü için bir istisna yaparak başka bir renkte giyinmeyi tercih edebilir.

Siyah değil ama koyu tonları tercih etmek uygundur.

3. Kıyafetiniz gelinin kıyafetini tamamlamalı

gelinlik sırt ipler

Düğündeki stili tamamlayan bir kıyafet tercih etmek en iyisidir. Gelininkine benzer bir stilde giyinmeyi tercih edebilirsiniz. Ancak unutmayın; gelinin gelinliğinden daha detaylı ve gösterişli bir kıyafet tercih etmemelisiniz.

Gelinin ve damadın annesi düğünde kullanılacak stilden haberdar olmalı ve düğünün geri kalanıyla uyum sağlayacak bir kıyafet tercih etmelidirler.

Örneğin daha resmi bir düğün yapılıyorsa ve hem gelinlik hem de nedimelerin elbiseleri yere kadar uzanıyorsa, gelinin ve damadın annesi de daha resmi görünen, yere kadar uzanan bir elbise seçmelidirler.

4. Sade tercihler yapın

Düğün günü, gelinin ve damadın günüdür. Gelin herkesin arasında en dikkat çeken kişi olmalıdır.

Bu nedenle gelinin ve damadın annesinin çok göze batmayan kıyafetler seçmeleri ve çok fazla mücevher veya parıltılı takı takmaktan kaçınmaları en iyisidir.

5. Zarif ve sade bir stile odaklanın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi hem elbise hem de elbisenin stili sade olmalıdır.

Düğünün yapıldığı yere bağlı olarak, tercih edilen elbise daha mütevazi olabilir. Geleneklere ve kültüre uygun giysiler seçilmesi önemlidir. Örneğin gelinin veya damadın annesinin dekoltesi çok derin bir elbise giymeleri uygun olmaz.

6. Duvak olmalı mı?

Bazı kültürlerde ve inanışlarda, gelinin veya damadın annesi duvak takar. Duvak takmak istiyorsanız, duvağınızı herhangi bir renkte tercih edebilirsiniz. Ancak duvak takmadan önce gelinden izin almanız en iyisi olacaktır. Öte yandan pek çok kültürde de gelinin ve damadın annesi herhangi bir duvak veya saç aksesuarı kullanmaz.

Son olarak, gelinin veya damadın annesi olmanın pek çok sorumluluğu beraberinde getirdiğini unutmayın. Düğün gününde giyeceğiniz kıyafetin rengini ihtiyatlı bir şekilde belirlemeli, zarif, ölçülü ve hoş görünümlü bir kıyafet tercih etmelisiniz. Böylece yeni evlilerden rol çalmıyor olduğunuzdan emin olacaksınız.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.