Düğün Sonrası Depresyon: Nasıl Anlaşılır ve Üstesinden Gelinir?

Düğün sonrası depresyon, yeni evlilerin kendilerini boş, sıkılmış, üzgün veya kopuk hissetmelerine neden olur. Buna neyin sebep olduğunu ve bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.
Düğün Sonrası Depresyon: Nasıl Anlaşılır ve Üstesinden Gelinir?
Elena Sanz

Yazan ve doğrulayan psikolog Elena Sanz.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Bir düğünü izleyen günlerin ve ayların bir çiftin hayatındaki en mutlu anlardan biri olması genellikle beklenir. Bu zamanda ilişkinin tatlı bir aşamasının yaşandığına inanma eğilimindeyiz. Sonunda hayatınızın aşkıyla evlendiniz ve ikiniz de ortak bir yolculuğun heyecan verici başlangıcıyla karşı karşıyasınız. Öyleyse neden bu kadar üzgün, kayıtsız ve kopuk hissediyorsunuz? Evlilik sonrası depresyonu yaşıyor olabilirsiniz.

Bu kavram tam olarak şiddetli bir duygudurum bozukluğunu değil, evlendikten sonra hem erkeklerin hem de kadınların yaşayabileceği bir boşluk ve melankoliyi ifade eder. Bu duygular beklenmedik bir şekilde ortaya çıkar ve tanınması, kabul edilmesi ve aşılması zor olabilir. Bu yüzden burada size bundan daha fazla bahsetmek istiyoruz.

Düğün sonrası depresyon: Kendini nasıl gösterir?

Her insan farklıdır ve bu nedenle “evlilik sonrası hüznün” belirtileri her durumda değişebilir. Genel olarak, belirtiler depresif bir döneminkilere benzer, ancak belki daha az yoğunluktadır.

En yaygın olanları arasında şunlar bulunur:

 • Bir boşluk, yalnızlık ve ıstırap hissi.
 • Sürekli üzüntü ve izolasyon eğilimi. Kişi partnerinden kopmuş hissedebilir ve hatta onunla duygusal temastan kaçınabilir.
 • Apati ve ilgi kaybı. Hiçbir şey zevk veya coşkuya neden olmaz ve günler monoton hale gelir.
 • Uyku ve iştah bozuklukları.
 • Enerji kaybı veya sürekli can sıkıntısı yaşamak yaygındır.

Bu duygusal düşüş, düğünden günler, haftalar veya aylar sonra gerçekleşir ve duruma bağlı olarak değişken bir süre boyunca deneyimlenebilir.

düğün sonrası depresyon
Üzüntü, düğünden bir süre sonra ortaya çıkan bu ruh halinin karakteristik özelliğidir.

Bu makaleyi de okumaktan keyif alacağınızı düşünüyoruz: Doğum Sonrası Depresyon Nedir?

Evlilik sonrası depresyon neden oluşur?

Hayatının ve ilişkisinin en güzel dönemlerinden birini yaşıyor olacak olan bir insanın neden depresif hissedebileceğini anlamak zordur. Ancak evlilik sonrası depresyon sandığımızdan daha yaygın. Aslında, oluşumuna katkıda bulunan birkaç faktör var.

Düğünden sonra bir boşluk hissi

Aylardır düğün hazırlıkları zihninizi ve boş zamanınızı meşgul ediyor. Yapacak çok şey vardı…!

Tüm çevreniz sizi ve etkinliği gözetiyor, işbirliği yapıyor ve planlıyordu. Bu arada siz ve eşiniz çiçekleri, elbiseleri veya ziyafet menüsünü seçerek büyülü anları paylaştınız.

Ve şimdi her şey bitti. Artık başrol siz değilsiniz ve hayat yine rutin. Artık bir amacınız olmadığını hissediyorsunuz ve güçlü bir boşluk hissi ortaya çıkabilir.

Yeni duruma uyum sağlamada zorluklar

Evli bir kişinin rolünü üstlenmek biraz zaman alabilir ve bazı zorluklar veya dirençler ortaya çıkabilir. Bazıları kararlarından pişman olduklarını, zincire vurulduklarını veya kafese kapatıldıklarını ya da bekar hayatlarını özlediklerini hissedebilirler.

Belki de ailelerini veya arkadaşlarını artık eskisi kadar görmüyorlar veya zaman zaman bağlılık baskısı onlar için çok fazla oluyor. Bu bir bakış açısı meselesi olsa ve eşlerini gerçekten sevseler ve evlenmek isteseler bile, bu düşünce ve duygular güçlü bir suçluluk duygusuna yol açabilir.

Karşılanmayan beklentiler

Diğer zamanlarda, evlilik sonrası depresyona yol açan şey gerçeklik kontrolüdür. Belki de evlilik hayatının nasıl olacağına dair gerçekçi olmayan beklentileriniz vardı ve bunlar gerçekleşmediğinde korku ve üzüntü ortaya çıkıyor.

Belki de evliliği idealize ettiniz ve şimdi kavgalar, kıskançlıklar veya anlaşmazlıklar olduğu gerçeğiyle yüzleşmek zorundasınız. Artık günlük bir rutini üstlenmelisiniz, ev işleriyle ilgili fikir ayrılıkları veya paylaşılan zamanın eksikliği su yüzüne çıkabilir.

Düğünü planlarken eşinizle birlikte yaşadığınız o balon, yerini günden güne pek de hoş olmayan anlara bıraktı. Bu nedenle, bir önceki aşamayı kaçırabilirsiniz.

Bu makaleyi beğendiniz mi? Ayrıca şunu da okumak isteyebilirsiniz: Düğün Davetli Listenizi Hazırlamanın 4 Yolu

Düğün bir yama oldu, ama sorun hala mevcut

Son olarak, bazen evlenme fikrinin, bir çiftin uzun süredir uğraştığı sorunlara çaresiz bir çözüm olarak ortaya çıktığını da belirtmekte fayda var. Bu ileri atılımla şüphelerini, kavgalarını veya farklılıklarını örtbas etmeye çalışırlar, ancak düğün gerçekleştiğinde ve balayı bittiğinde, geçmiş sorunlar hala oradadır.

yatakta oturmuş kavga eden çift
Gündelik yaşamda ve daha önce olmayan tartışmalar genellikle bir düğünden sonra ortaya çıkar. Birlikte yaşamak çiftin dinamiğini değiştirebilir.

Düğün sonrası depresyon nasıl aşılır?

Düğün sonrası depresyonda olduğunuzu düşünüyorsanız, sakin olun. Bu, bir şeylerin yanlış olduğu veya evliliğin bir hata olduğu anlamına gelmez.

Bu durumun üstesinden gelmek için atabileceğiniz bazı adımlar var:

 • Duygularınızı kabul edin. Bazen semptomları tanımlamak zor olabilir ve ne hissettiğinizi kabul etmek daha da zor olabilir, ancak kendimize izin vermemiz önemlidir. Kendinizi yargılamayın, suçlamayın veya geri adım atmayın. Duygularınızı gözlemleyin ve onları aşmak için kabul edin.
 • Bakış açınızı değiştirin. Düğünün amaç değil, yolun başlangıcı olduğunu hatırlamaya çalışın. Bir çift olarak bu yeni etabın inşası için heyecanlı olun. Yeni projelere başlayın ve hem bireysel hem de ortak yeni amaçlar bulun ve zamanınızı sizi iyi hissettiren şeylere ayırın.
 • Hayatınızdaki önemli insanları ihmal etmeyin. Evli olmak, kendinizi izole etmeniz veya rollerinizin geri kalanından vazgeçmeniz anlamına gelmez. İlişkinizin içinde ve dışında gelişmenize izin verin ve hiçbir şey kaybetmiş gibi hissetmeyeceksiniz.
 • Partnerinizle konuşun. Nasıl hissettiğinizi ve neye ihtiyacınız olduğunu açıklayın. İletişim sadece duygularınızı işlemenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda bağı güçlendirecek ve yanlış anlamaları önleyecektir.
 • Gerekirse profesyonel yardım alın. İlişkiniz flört ettiğinizden beri sorunluysa veya bu melankolinin size büyük rahatsızlık verdiğini veya günlük hayatınıza müdahale ettiğini düşünüyorsanız, psikoterapi çok yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, evlilik sonrası depresyon oldukça yaygındır. En beklenmedik anda ortaya çıkabilir ve bu güzel anı, üzüntü veya ilgisizlikle karartabilir. Ancak, kendinizi dinlemenize izin verirseniz ve iletişim kurar ve bu yeni aşamayı oluşturmaya odaklanırsanız, her şey geçecek.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Livermore, Sierra (2022) “The New Bride’s Guide to Overcoming “Post-Wedding Depression”,” Family
  Perspectives: Vol. 3 : Iss. 1 , Article 10.
  Disponible en: https://scholarsarchive.byu.edu/familyperspectives/vol3/iss1/10
 • Scott, A. M., & Stafford, L. (2018). An investigation of relational turbulence and depressive symptoms in newly married women. Personal Relationships, 25(1), 22–37

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.