Düğün Davetli Listenizi Hazırlamanın 4 Yolu

Düğün davetli listesini düzenlemek çok zor olabilir. Bu görevi olabildiğince kolaylaştırmak için hangi ipuçlarını dikkate alabiliriz?
Düğün Davetli Listenizi Hazırlamanın 4 Yolu

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Düğün davetli listesini büyük günden önce hazırlamak hiç de kolay değildir, özellikle de çok fazla misafir varsa. Merak etmeyin, yardımcı olabiliriz! Her şeyi çok daha kolay hale getirecek bazı ipuçlarını keşfetmek için okumaya devam edin!

Bunun işe yaraması için, listeyi yalnızca gelin ve damadın halletmesi en iyisidir. Bir düğün planlayıcısına güvenebilmelerine rağmen, diğer insanların davetli listesine müdahale etmesi iyi bir fikir değildir. Bunun nedenini daha sonra açıklayacağız.

Düğün davetli listesini hazırlamanın anahtarı

Davetli listesini hazırlamak için en iyisi gelin ve damadın bunu acele etmeden yapmak için zaman bulmasıdır. Hafta sonu veya hafta içi bazı saatler ayırabilirsiniz. Unutulmaması gereken, bunun çok uzun sürmemesidir.

1. Davetli listesinin bir taslağını oluşturun

Davetlilerin listesi
İlk taslak, aklınızdaki misafir sayısı hakkında fikir sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Gelin ve damadın yapması gereken ilk şey bir taslak hazırlamaktır. Bunu yapmak için, her biri birer kağıt alıp konuk listesinde olmasını istedikleri kişileri düşünebilirler. Bu adımdan sonra, üçüncü bir kağıt alacaklar ve listelerine koydukları tüm isimleri yazacaklar.

Bu aşamada, hangi misafiri olmadan yapabileceklerini analiz etmeyi bırakmazlar. Bu, aşağıdaki maddeler yardımıyla mümkün olduğunca tamamlamadan önce konuk listesini hazırlamanın ilk aşamasıdır.

2. Konukların listeden çıkarılması

Artık gelin ve damadın ilk konuk listesi hazır olduğuna göre, onu azaltmaya başlamak önemlidir. Bunu yapmanıza yardımcı olabilecek bazı ipuçlarına ve üçüncü tarafların neden bu göreve katılmaması gerektiğine bakalım:

Nezaketen çağırılanlar: Gelin ve damat ile anlaşamayan ancak bazı yükümlülükler nedeniyle davet edilen kişiler. Bu tarz misafir varsa, düğünde acı bir an olabileceğinden, bunun üzerinde düşünmeleri gerekir.

Katılamayacak misafirler: Ya başka bir ülkede yaşadıkları için ya önceden başka yere söz verdikleri için ya da onları etkinliğe katılamayacak hale getiren başka herhangi bir durumda. Gelip gelemeyeceklerini teyit etmek için bu konukları aramanız gerekecek.

3. Refakatçiler ve partnerler

Bir düğündeki davetli kişiler
Ayrıca, maliyeti ikiye katlayacağından davetlilerin kendi etkinlik tarihlerini de hesaba katmalısınız.

Gelin ve damadın davetli listesini hazırlarken akılda tutması gereken bir diğer husus, misafirlerin bir refakatçi veya partner getirip getirmeyecekleridir. Bunun önemli olmasının nedeni basittir: restoran seçimi ve gelin ve damadın kendilerinin sahip olduğu bütçe.

Gelin ve damadın bütçesi gelen çok sayıda konuğu kaldıramazsa, ellerinde bulunan parayla daha uyumlu oluncaya kadar listeyi azaltmaya devam edebilirler.

4. Lokasyon

Davetli listesini hazırlamanın son anahtarı, mekan seçimidir. Bu nedenle, her misafirin şu anda nerede yaşadığını hesaba katmalısınız.

Pek çok düğünde, gelin ve damat, bulundukları yerden uzaklaşmaya karar verirlerse, bazı misafirlerin seyahat masraflarını karşılamak durumunda kalırlar. Bu mümkün değilse, daha yakın bir yer seçmeniz gerekebilir. Ancak her zaman önceden plan yapın.

Davetli listesini hazırlayın ve masalara yerleştirin

Bir düğünde davetliler için hazırlanmış yemek masası.
Konukları masalarda organize etmek, hazırlık aşamasındaki en çetin görevlerden biridir. Bu nedenle beklentileriniz konusunda net olun ve organize olun.

Davetli listesini hazırlamak zaten sıkıcı bir işlem olsa da, onları masalara yerleştirmek daha da kötüdür. Bunu yapmak için gelin ve damat, kimin kimin yanına oturacağını ve tüm misafirlerin dağılımını düşünmeleri gereken başka bir organizasyon aşamasından geçmelidir.

Başlangıçta da bahsettiğimiz gibi, üçüncü şahıslar için buna katılmak iyi bir fikir olmasa da – gereksiz misafirler eklenebileceği veya çiftin davet etmek zorunda hissettiği için – profesyonel yardım o kadar da kötü bir fikir değil.

Aslında düğün planlaması konusunda uzmanlaşmış bir kişiye sahip olmak gelin ve damat için gerçek bir rahatlama olabilir. Bunu hesaba katmanız önemlidir. Bir düğün düzenlemek çok fazla strese, rahatsızlığa ve hatta öfkeye neden olabilir.

Bu nedenle, çiftin günlük hayatı sorumluluklarla dolu ise, bir profesyonel bunu çok daha kolay ve daha iyi hale getirebilir. Bu seremoninin, hatta hazırlanmasının bile bir neşe ve mutluluk anı olması gerektiğini unutmayın.

Düğün davetli listesini hazırlamak için hangi kaynakları kullandınız?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Botton Beja, Flora. (2017). Tendencias actuales en el matrimonio en China. Estudios de Asia y África, 52(3), 535-566. https://dx.doi.org/10.24201/eaa.v52i3.2301
  • Glantz, M. (1982). El día de tu boda (Vol. 6). Martín Casillas Editores.
  • Vivallos Espinoza, Carlos, & Mazzei de Grazia, Leonardo. (2007). La arquitectura del buen amar: Matrimonio, normas y transgresión en testamentos de mujeres. Concepción 1754-1809. Universum (Talca), 22(1), 236-250. https://dx.doi.org/10.4067/S0718-23762007000100015

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.