Kısa Sürede Düğün Organize Etmek İçin İpuçları

Düğün organize etmek başlı başına zor bir iştir. Kısa sürede bir düğün organize etmeniz gerekiyorsa eğer, profesyonel bir şirketle anlaşabilirsiniz. Ancak endişelenmeyin, kendi başınıza da bu işi yapabilirsiniz. Ne istediğinizi biliyorsanız ve organizasyon becerileriniz kuvvetliyse bu işin altından kendiniz de kalkabilirsiniz.
Kısa Sürede Düğün Organize Etmek İçin İpuçları

Tarafından yazılmıştır Virginia Martínez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Kısa sürede bir düğün organize etmek son derece zor olabilir. Her şeyden öte, hesaba katmanız gereken çok fazla şey vardır ve bu işi çok kısa sürede yapmanız gerekir. Kulağa bir hayli stresli geliyor değil mi?

Böyle bir durumda en büyük problem zamandır. Bu yazıda, huysuz bir geline veya damada dönüşmeden nasıl hızlı bir şekilde düğün organize edebileceğinizden bahsedeceğiz.

Kısa Sürede Planlanması Gereken Düğünler

Hayatınız için bu önemli adımı atmaya ve bir an önce bu attığınız adımı kutlamaya karar verdiniz, yani yakında düğününüz olacak. Ancak bu kadar kısa sürede bu kadar fazla şeyle nasıl uğraşacağınız aklınıza geldikçe sinirleriniz bozuluyor ve her şeyin mükemmel olmasını istiyorsunuz.

Derin bir nefes alın ve sakinleşmeye çalışın, çünkü bu şekilde sinirlenerek kendi kendinizi sabote etmiş olursunuz. Eğer rahatlarsanız ve bir an önce yapılacak şeyleri planlamaya başlarsanız her şey istediğiniz gibi mükemmel olacak. Size bu konuda işe yarar tavsiyeler vereceğiz.

Yer ve Zaman

yaz düğünü ve düğün organize etmek

İlk halletmeniz gereken şey, düğününüzün yerine ve zamanına karar vermektir. İhtiyaçlarınızı en iyi şekilde karşılayacak olan seçenekler üzerine yoğunlaşın.

Çiftlerin çok hızlı bir şekilde evlenmeye karar vermesinin farklı nedenleri olabilir. Belki beraber başka bir ülkeye taşınmaları gerekiyordur. Belki de bebek bekledikleri için bir an önce evlenmek isteyebilirler. Her durumda da, eğer aceleniz varsa aklınızda tutmanız gereken bir şey var. Hızlı olmak isteyebilirsiniz ancak bürokrasi sizi yavaşlatabilir. Örneğin büyük bir şehirde yaşıyorsanız, nikah için istediğiniz tarih müsait olmayabilir.

Bu yüzden ilk olarak düğünün nerede olacağına karar vermelisiniz. Bu aşamadan sonra, karar verdiğiniz tarihe göre diğer yapılacak olan işleri planlamaya başlayabilirsiniz.

Bir Davetli Listesi Yapın ve İnsanlara Haber Verin

Yer ve tarih belli olduğu zaman, sıra davetli listesini hazırlamakta. Listeyi hazırladığınız zaman çok hızlı bir süre içinde insanlara haber vermelisiniz.

Düğün için uygun bir tarih belirlemek sizin için ne kadar zorsa, davetliler için de eşit derecede zor olacak. Bu yüzden onların da takvimlerini kontrole etmeleri, değişiklik yapmaları ve kendilerini hazırlayabilmeleri için zamana ihtiyaçları var.

Bu yüzden ne kadar erken haber vermeye başlarsanız, onlar için de o kadar iyi olur. Eğer geri dönüş gerektiren bir ön davetiye hazırlarsanız, kesin katılım ve sayı konusunda her şey daha net hale gelir. Tekrar uyarmak istiyoruz, davet etme işini asla son dakikaya bırakmayın.

Bir Düğün Organizatörü İle Çalışmak

bir grup insan kutlama yapıyor

Düğün planlama işi bugünlerde oldukça popüler bir meslek, özellikle hızlı gerçekleşmesi gereken düğünler için. Bu işi yapan insanlar tahmin edebileceğiniz gibi deneyimlidir ve birçok detayı sizin için düzene sokabilir.

Eğer nasıl bir düğün istediğinizi gerçekten biliyorsanız ve bunun için çok fazla zamanınız yoksa, sizin için en iyi seçenek bir düğün organizatörü veya şirketi ile çalışmak olabilir. İhtiyacınız olan yardımı aldığınız zaman stresiniz de azalacak.

Düğün organizatörleri, böyle önemli bir etkinliği nasıl planlayacağını iyi bilir. Çoğu organizasyon şirketinin geçmiş işlerini gösteren portfolyoları vardır; hangi fotoğrafçılarla çalıştıkları, fiyat listesi ve diğer tüm ayrıntılar bu tür portfolyolarda bulunur. Bu yüzden bir düğün planlayıcısı ile çalışıyorsanız vaktinizin büyük bir kısmı boşa çıkacak.  

Mekan

Her şeyden önemlisi, hızlı bir düğün planlamanız gerekiyorsa bazı konulara sınırlamalar getirmeniz gerekebilir. Yeteri kadar vaktiniz olmadığı için bazı detaylarla teker teker uğraşmak son derece zor olacak. Bu yüzden müziği, dekorasyonu ve menüsü belli olan bir yerle anlaşabilirsiniz. Bu şekilde artakalan vaktinizde başka detaylara odaklanabileceksiniz.

Bu nedenle size en kısa zamanda en fazla şeyi önerebilen bir yeri seçin ve bu şekilde yapmanız gereken şeylerin sayısı azalmış olsun.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Bütçe Dostu Bir Düğün İçin 10 Öneri

Kıyafet

damatlık deneyen adam

Alışverişe çıkın ve sizin için en uygun olan kıyafeti seçin. Eğer seçtiğiniz kıyafetin üzerinize tam olarak oturması için terziye gitmeniz gerekiyorsa, kıyafet seçimini biraz daha erkene alın ve bu işi bir an önce bitirin.

Bir mağazadan başka bir mağazaya gezip dolaşacak bir vaktiniz olmayacak. Terziye diktirmek yerine hâlihazırda dikilmiş bir kıyafet tercih edin. Bu konuda size geniş seçenekler sunabilecek mağazalara yönelin. İlk seferde istediğiniz gibi bir kıyafet bulabilirseniz eğer, şanslısınız!

Aklınızda tutmanız gereken bir diğer şey daha var. Seçtiğiniz kıyafet bazı değişikliklere ihtiyaç duyabilir. Bu işe en az 20 gün ayırın. İşte bu yüzden bir an önce alışverişe çıkmanız ve kıyafetinize karar vermeniz gerekiyor.

Bu yazıyı okumanızı öneriyoruz: Düğününüz İçin En İyi Mevsimi Seçmek

Kısa Sürede Düğün Organize Etmek: Bazı Detaylar

Eğer düğününüzü organize edecek olan bir profesyonel ile çalışmıyorsanız, fotoğrafçı, stilist veya pasta gibi ayrıntılar hakkında da sizin kafa yormanız gerekiyor. Bu işleri çok zaman kaybetmeden halletmelisiniz.

Bu tür konularda ailenizden ve yakın arkadaşlarınızdan destek alabilirsiniz. Muhtemelen birçok tanıdığınız daha önce bu tür işlerle uğraşmak zorunda kaldı ve bu yüzden sizden daha deneyimli. Onlardan tavsiye almaktan ve tecrübelerinden yararlanmaktan çekinmeyin.

Düğününüzü planlarken sakin kalın

evlenen çift ve düğün organize etmek

Bir düğünü baştan sona organize etmek son derece streslidir. Ancak dikkatli bir şekilde planlarsanız, unutamayacağınız bir gün geçirebilirsiniz. Bu yüzden derin bir nefes alın ve rahatlayın!

Yeteri kadar vaktiniz olduğunda dahi, bir düğün planlamak zordur ve çok fazla strese neden olur. Bu yüzden mantıken kısa sürede bir düğün organize etmek çok daha stresli ve yorucu olacak.

Ancak gergin olmanız ve öngöremediğiniz şeylere sinirlenmeniz size asla yardımcı olmayacak. Aksine, böyle bir tavır içinde olursanız vaktinizi de boşa harcamış olacaksınız. Düğününüzü istediğiniz gibi planlamak istiyorsanız sabırlı ve sakin olmalısınız.

Öncelikle şu gerçeği kabul etmeniz gerekiyor, mutlaka öngöremediğiniz veya planlamadığınız şeyler gerçekleşecek. Doğaçlama yapmak bir sanattır ve bu tarz durumlarda o ana göre davranmak işinize yarayabilir.

Düğününüzü, iyi veya kötü her şeyiyle yaşamanız gerekiyor; tüm aksilikleriyle bu özel günün tadını çıkarmaya çalışın. Unutmayın, bu bir yarış değil ve büyük günden önce kendinizi çok fazla yormamaya gayret edin.

Balayı

Nihayet balayından bahsetme vakti geldi. Balayı tamamen ayrı bir konu ve mutlaka iyi bir planlama yapmanız gerekiyor. Bu yüzden daha dikkatli bir şekilde planlamak istiyorsanız, düğünden hemen sonra balayına gitmek zorunda değilsiniz. Muhteşem bir balayı tatili istiyorsanız, bu hayalinizi daha ileri bir zamanda da gerçekleştirebilirsiniz.

Her iki durumda da, öncelikle karar vermeniz gereken şey balayının yurt içi mi yoksa yurt dışında mı olacağıdır. Bu yüzden eğer yurt dışına çıkacaksanız, tüm seyahat belgelerinizin hazır olduğundan emin olun. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bürokratik meseleler hızlı çözülemeyebilir. Aksi takdirde sadece yurt içinde bir bölgeye gidebilirsiniz. Ancak yine de endişelenmeyin, bu tatili daha ileri bir zamana erteleyebilir ve istediğiniz yere daha sonra gidebilirsiniz. 

Umarız bu yazı size yardımcı olmuştur. Balayı planlama konusunda daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız bu yazıyı da okuyun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.