Dünya AIDS Günü Hakkında Her Şeyi Öğrenin

19 Kasım, 2020
Dünya AIDS Gününde herkes bu hastalığın evrensel olduğunu hatırlamalıdır. Başka bir deyişle, dünyanın her yerinde bu hastalıktan acı çekenler vardır. Ayrıca, mevcut bilim bunu tedavi edebilir ve ilerlemesini yavaşlatabilir, özellikle erken yakalanırsa.

Geçtiğimiz 31 yıl boyunca, her 1 Aralık’ta Dünya AIDS Günü kutlandı. Bu gün, HIV / AIDS’e karşı kaydedilen ilerlemeyi tanıtmak ve bu salgının önlenmesi ve yeterince tedavi edilmesinin önemi konusunda farkındalık yaratmak amacını taşımaktadır.

2019 Dünya AIDS Günü’nün teması “Topluluklar bir fark yaratıyor” idi. Eğitimciler, medya, sağlık çalışanları ve gönüllülerin hepsi bu pandemik ile mücadele etmede katkıda bulundukları ve dünyanın farklı bölgelerine katkıda bulunabildikleri için, bu sorunun ele alınmasında farklı sosyal aktörlerin önemini ifade eder.

“Bizi koruyan tek aşı önlemedir.”

– Dünya Sağlık Örgütü

Topluluklar yaşamsal önem taşır, çünkü en önemli şey bu salgın için yeni ilaçlar ve daha iyi tedaviler bulmak değil, hastalığın yayılmasını önlemek için önleyici tedbirler almaktır. Ayrıca, toplulukların her ülkede daha iyi hizmet ve daha fazla bütçe talep etmeleri gerekmektedir. 2019 Dünya AIDS Günü bunu talep etmiştir.

HIV/AIDS’e global bir bakış

UNAIDS tarafından sağlanan verilere göre, 2019 yılında dünya çapında 38 milyon insan HIV ile yaşıyordu. Bunların %49’u erkek,%51’i kadındır. Bu kişilerin yaklaşık 24 milyonu durumları için bir tür tedavi görüyor. Bu, yaklaşık 14 milyon kişinin tedavi edilmediği anlamına geliyor.

laboratuarda AIDS testi

En endişe verici şey, yaklaşık 8 milyon insanın HIV ile enfekte olduklarını bilmemesidir. Bu, birçok insanın enfeksiyonu bilmeden iletebileceği anlamına gelir. Bu nedenle, 2019 Dünya AIDS Günü topluluklara odaklanmaktadır. Başka bir deyişle, bu sorunu çözmek hepimizin sorumluluğudur.

En yüksek risk grubu AIDS’e yakalanma olasılığı 22 kat daha fazla olan eşcinsellerdir. İntravenöz uyuşturucu kullanıcıları, diğer insanlardan 21 kat daha fazla risk altındadır, bu rakam seks işçileri için de geçerlidir. Trans bireylerin riski 12 kat daha fazladır.

Ayrıca şunu da okumalısınız: Cinsel Yolla Bulaşan 11 Hastalık Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Herkesi AIDS hakkında bilmesi gerekenler

AIDS’in yayılmasını önlemenin en iyi yolu, özellikle cinsel güvenli uygulamalardır. Bu konudaki tutumunuz ne olursa olsun, özellikle sabit bir partneriniz yoksa, cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanmak en iyisidir. Bir kişinin partneri sabitse bile, partnerlerden herhangi birinin başka insanlarla cinsel ilişkiye girmiş olması durumunda da da tavsiye edilir.

Ayrıca, cilde nüfuz eden iğnelerin kullanımını içeren herhangi bir durumda, çok dikkatli olmalısınız. Bu tür iğneler sadece bir kez kullanılmalı ve kesinlikle paylaşılmamalıdır. Bu, tüm tıbbi prosedürler için olduğu kadar psikoaktif ilaçların intravenöz olarak kullanılması için de geçerlidir.

HIV’in prensipte herhangi bir belirtiye neden olmadığını hatırlamanız gerekir. Bu nedenle, güvenli olmayan bir uygulama yaptıysanız, virüsü bilmeden kapmış olabilirsiniz.

HIV pozitif olmak, AIDS’iniz olduğu anlamına gelmez. HIV virüstür, AIDS ise enfeksiyonun son aşamasında ortaya çıkan hastalıktır. Erken aşamalarda kontrol edilebilir.

Keşfedin: Daha İyi Bir Cinsel Yaşam İçin 5 İpucu

Dünya AIDS Günü mesajı

kırmızı kurdeleler

Önümüzdeki yıl için hedef “90-90-90”. Bu, 2020’de HIV ile yaşayan insanların %90’ının teşhislerini bilmesi gerektiği anlamına gelir. Benzer şekilde, taşıyıcıların %90’ının enfeksiyonun yayılmasını durdurmak ve AIDS olmasını önlemek için şimdiye kadarki tek etkili tedavi olan antiretroviral tedaviye erişimi olması gerekir. Son olarak, tedavi edilenlerin %90’ının stabil sonuçlara sahip olması amaçlanmaktadır.

Geçen yıl dünyada 770.000 AIDS kaynaklı ölüm meydana geldi. Rakam hala yüksek olmasına rağmen, antiretroviral tedavi, ölüm oranının 2004’ten bu yana %40 oranında azalmasına yardımcı oldu. Herhangi bir riskli davranışta bulunduysanız, önerilen önlemlerden biri HIV testi yaptırmaktır. Çok basittir ve gerçekten hayatınızı kurtarabilir.

Bölgelere göre sırasıyla AIDS görülme sıklığı şu şekildedir: Sahra Altı Afrika, Güney ve Güneydoğu Asya, Latin Amerika, Doğu Avrupa ve Orta Asya, Kuzey Amerika, Doğu Asya, Batı ve Orta Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika, Karayip Havzası ve Okyanusya.

  • Calmy, A., & Cavassini, M. (2012, January 18). VIH/sida. Revue Medicale Suisse. https://doi.org/10.1016/b978-848174943-4.50021-1
  • Torruco García, U. (2016). Infección por VIH y sida, dos mundos que se apartan. Revista de La Facultad de Medicina (México)59(1), 36–41.
  • American Cancer society. (2014). ¿Qué es VIH y qué es SIDA?
  • Santiesteban Díaz, Y. M., Orlando-Narváez, S. A., & Ballester-Arnal, R. (2019). Risk behaviors for HIV infection. a review of emerging trends. Ciencia e Saude Coletiva, 24(4), 1417–1426. https://doi.org/10.1590/1413-81232018244.02322017