Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Dünya Ankilozan Spondilit Günü, bilgilenmek ve hastaları fiziksel ve zihinsel olarak desteklemeye başlamak için en iyi fırsattır. Daha fazlasını buradan öğrenin!
Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Son Güncelleme: 30 Eylül, 2021

Dünya Ankilozan Spondilit Günü, Mayıs ayının ilk Cumartesi günü kutlanır. Ancak, birçok ülkede resmi tatil olduğu için, ilk Cumartesi günü 1 Mayıs’a denk geliyorsa ikinci Cumartesi’ye ertelenir. Bu sayede diğer önemli günün kutlamalarına gölge düşürmez.

Peki bu hastalık nedir?

Ankilozan Spondilit, esas olarak sırt ve pelvis eklemlerinde meydana gelen inflamatuar artrittir. Akut rahatsızlıklar ve sertlik fiziksel aktivitelerle iyileşme eğilimindedir ve hareketsizlik durumu daha da kötüleştirebilir.

Bu anlamda Dünya Ankilozan Spondilit Günü, dünya çapında bir destek ağı ile farkındalık yaratmayı ve insanları bu ağ sayesinde biraraya getirmeyi amaçlamaktadır. Burada hastalık, nedenleri, tedavileri ve hastaları nasıl destekleyeceğimiz hakkında daha fazla bilgi edineceğiz.

Ankilozan spondilit ve aksiyal spondiloartrit

Ankilozan spondilit veya spondiloartrit, ne olduğu konusunda daha kesin olmak için adını değiştirdi. Bu anlamda, aksiyal spondiloartritin (AxSpA) ortaya çıktığı geleneksel ve güncellenmiş bir model var.

Geleneksel model şunları içerir:

 • Ankilozan spondiloartrit: Esas olarak omurgayı etkileyen inflamatuar artrit.
 • Farklılaşmamış spondiloartrit: Spondiloartropatilerin özelliklerine sahip, ancak tamamen tutarlı olmayan heterojen bir eklem koşulları grubu.
 • Enteropatik artrit: Bağırsak hastalıklarından kaynaklanan inflamatuar bir eklem hastalığı.
 • Juvenil spondiloartrit: 16 yaşın altındaki çocuklarda spondiloartropati.
 • Reaktif artrit: Vücudun başka bir bölgesindeki bir enfeksiyona tepki olarak eklem iltihabı.
 • Psöriatik artrit: Bazı insanlarda sedef hastalığına neden olan bir artrit türü.

Bundan sonra, aşağıdakileri içeren güncellenmiş model ortaya çıktı:

 • Aksiyal spondiloartrit (AxSpA), ankilozan spondilit, enteropatik artrit, reaktif artrit, psoriatik artrit ve farklılaşmamış spondiloartriti içeren omurgada enflamasyona neden olur.
 • Periferik spondiloartrit (pSpA): Burada omurganın dışındaki bölgelerde iltihaplanma ve hastalık oluşur. Buna ek olarak psoriatik artrit, farklılaşmamış artrit, reaktif artrit ve enteropatik artriti kabul eder.
Sırt ağrısı çeken bir adam.

Nedenler ve semptomlar

Hala hastalığa neyin sebep olduğunu bilmiyoruz. Ancak araştırmacılar, HLA-B27 geninde genetik bir bozukluk buldular. Öte yandan ankilozan spondilitli erkeklerin sayısı kadınlardan çok daha fazladır.

Belirtilere gelince, bunlardan bazıları:

Mevcut tedaviler

Tedaviler arasında ilaçlar, fizik tedaviler ve cerrahi yer alır. Hedefler, geri dönüşü olmayan hasarları önlemek veya mevcut sorunların ilerlemesini geciktirmektir.

Bu nedenle kullanılan ilaçlar nonsteroid antiinflamatuar ilaçlardır. Daha sonra, işe yaramazlarsa, doktorlar tümör nekroz faktör blokerlerini ve interlökin-17 inhibitörlerini dener.

Ek olarak, fizik tedavi planları esnekliği, gücü ve hareket aralığını iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bu ağrıyı azaltmaya yardımcı olur. Bunlarla uzman, hastanın durumuna göre egzersizleri seçer.

Son çare olarak, ağrıyı gidermek ve eklemlerdeki kritik hasarı düzeltmek için ameliyat kullanılır. Ancak, bu çok yaygın değildir.

Dünya Ankilozan Spondilit Günü

Dünya Ankilozan Spondilit Günü için ana itici güç, üç temel hedef belirleyen Eksenel Spondiloartrit Uluslararası Federasyonundan (ASIF) geliyor. Odak noktası, farkındalığı artırmak, uygun bilgileri oluşturmak ve insan bağlantılarını güçlendirmektir.

Dünya çapında, yaşam kalitesini iyileştirmek için daha fazla insanın risk faktörlerini, semptomları ve tedavileri bilmesini sağlamayı amaçlamaktadır.

AxSpA ve duygusal esenlik

2021 yılına kadar ana temanın üç bileşeni vurgulayan bölümlere ayrılmasına karar verildi. Yani günün hedefleri:

 • Öğrenim: Olumsuz duygular durumu daha da kötüleştirebileceğinden, hastaların ruh sağlığı hakkında bilgi verilmesi ve iletişim araçlarıyla duygusal iyilik hallerinin geliştirilmesi.
 • Yönetim: Depresyon ve anksiyete ile mücadeleye yardımcı olan psikolojik ve fiziksel faydalardan yararlanmak için günlük egzersizi teşvik eder.
 • Destek: Etkilenenleri hasta derneklerine yaklaştırır, entegre hissetmek ve zor zamanlarla nasıl başa çıkılacağını daha iyi anlamak için etkili olduğu kanıtlanmış bir şeydir.

Dünya Ankilozan Spondilit Gününe nasıl katılabilirim?

ASIF sayesinde katılmanın farklı ve yaratıcı yolları var. İşte kutlamanın en iyi yollarından bazıları:

 • Logolar ve posterler gibi resmi bilgi araçlarını indirin ve sosyal ağlarda paylaşın.
 • Walk Your AS Off (ASnizi yürüyün) sanal yürüyüş etkinliğine katılın.
 • Spondiloartrit Küresel Zirvesinde (Spondyloarthritis Global Summit) daha fazlasını öğrenin.
 • Facebook, Instagram ve Twitter’da ana temayla ilgili etiketleri kullanın. Ayrıca motive edici mesajlar içeren resimler paylaşabilirsiniz.
Sosyal medyasına bakan bir kadın.

Aksiyel spondiloartrit hakkında gerçekler

Bu durumu daha iyi anlamak için bilmeye değer bazı özet veriler şunlardır:

 • Tıbbi olmayan tedaviler etkili bir alternatif olabilir. Bu tedavilere örnek olarak havuzda hareket etmeyi, akupunkturu, kayropraktik çalışmaları ve masajları listeleyebiliriz.
 • Bir hastada AS’yi doğrulayan tek bir test yoktur.
 • Semptomlar açısından erkekleri ve kadınları farklı etkiler.
 • AS’li Avrupa kökenli bireylerinin %95’i HLA-B27 gen değişikliğine sahiptir.
 • Hastalığın başlangıcında rol oynayan toplam 60 gen vardır.

Dünya Ankilozan Spondilit Gününde risk faktörlerini tanıyın

Sonuç olarak, son öneriler HLA-B27 geni ile ilişkili risk faktörlerine, aile geçmişine ve inflamatuar bağırsak hastalığının varlığına dikkat etmekle ilgilidir. Ek olarak, maruz kaldığınız kirleticilerin ve toksinlerin sayısıyla da ilgili olabilir.

Kısacası, Dünya Ankilozan Spondilit Günü, entegrasyon, görünürlük, farkındalık, etkili tedaviler ve nedenlerin bir kez ve herkes için saptanmasına doğru ilerlemeye devam etmemizi sağlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Vargas R; Madariaga M y Katona G. Espondilitis anquilosante juvenil: características clínicas en 41 enfermos. Bol. méd. Hosp. Infant. Méx. 1985.
 • López A, Queiro R, Sánchez M, Alperi M, Riestra J  y Ballina F. ¿Es útil el ejercicio en el tratamiento de la espondilitis anquilosante? Seminarios de la Fundación Española de Reumatología
  Volumen 9. 2008. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1577356608749261.
 • Castro P, Gutiérrez M y Díaz R. Genetics of ankylosing spondylitis. Rev. méd. Chile. 2014. Disponible en: http://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-98872014000900011&lng=es. http://dx.doi.org/10.4067/S0034-98872014000900011.
 • Dean L, Jones G, MacDonald A, Downham C, Sturrock R y Macfarlane G. Prevalencia global de espondilitis anquilosante. Reumatología (Oxford). 2014.
 • Rudwaleit M, Van der Heijde D, Landewé R, Listado J, Akkoc N, Brandt J, et al. El desarrollo de los criterios de clasificación de la Assessment of SpondyloArthritis International Society para la espondiloartritis axial (parte II): validación y selección final. Ann Rheum Dis. 2009.
 • Evidencia científica de la rehabilitación en la espondilitis anquilosante. Rehabilitación. Volumen 48. 2014. Disponible en: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0048712014000541.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.